امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۰۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32459
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 43
اصغر مهاجری، ‌استاد دانشگاه و جامعه‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: آموزش و پرورش در کشور سخت نیازمند تحول ...

اصغر مهاجری، ‌استاد دانشگاه و جامعه‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: آموزش و پرورش در کشور سخت نیازمند تحول است و رهبری نیز ایجاد تحول در این سیستم آموزشی را مطرح کردند.

وی افزود: برای اینکه این وزارتخانه بسیار مهم از تفکر بسته خارج شده و روح جدیدی در آن دمیده شود، ضرورت ایجاد تحول اجتناب‌ناپذیر است.

* ایجاد تحول در آموزش و پرورش با همکاری همه 

این استاد دانشگاه در خصوص مطرح شدن محمدعلی نجفی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش دولت یازدهم، عنوان کرد: آقای نجفی در زمانی که ریاست این وزارتخانه را بر عهده داشت عملکرد موفقی از نظر اقتصادی داشت اما اینکه چه کسی می‌تواند توان و ظرفیت اداره این سازمان را داشته باشد باید با تأمل پاسخ داده شود.

مهاجری افزود: معتقدم مشکلات آموزش و پرورش در خود این وزارتخانه برطرف نمی‌شود بلکه برای ایجاد تحول باید تمام ساختارهای آن تغییر پیدا کند و این تغییرات نیازمند همکاری مجلس و شورای نگهبان با استفاده از فرهنگ عمومی کشور از جمله رسانه‌ها، رسانه ملی و سازمان‌های مردم نهاد است تا با ایجاد تحول در آموزش و پرورش بتوان شهروند خوب تربیت کرد.

مهاجری گفت: برای ایجاد تغییر و تحولات در وزارت آموزش و پرورش، بدنه دولت نیز باید هماهنگ، پشتیبان و راه‌گشای این وزارتخانه باشد.

*وزیر آموزش و پرورش باید دارای روحیه جنگندگی، بانشاط، دونده و پویا باشد

این جامعه‌شناس بیان داشت: وزیر آموزش و پرورش باید نیروی جنگندگی داشته باشد تا بتواند مشکلات معیشتی فرهنگیان را برطرف کند؛ حوصله و تدبیر از کلیدهای گره‌گشا به خصوص برای برطرف کردن مشکلات این وزارتخانه است.

وی افزود: البته شاید وزیری که ریاست این وزارتخانه را بر عهده می‌گیرد تیم قوی را به همراه خود داشته باشد اما به هر حال آموزش و پرورش برای برطرف کردن مسائل اولیه خود نیازمند نیروی بانشاط، دونده، پویا و دارای روحیه جنگندگی باشد با بتواند با مشکلات مختلف اعم از بودجه و مسائل دیگر مقابله کند.

 *وزیر آموزش و پرورش باید فردی مستقل، توانا و غیرسیاسی باشد

مهاجری با بیان اینکه آموزش و پرورش برای برطرف کردن مشکلات خود باید از ورود به مسائل سیاسی و سیاست‌زدگی به دور باشد، اظهار داشت: متأسفانه اکثر وزرای آموزش و پرورش یا با اهداف سیاسی برای ریاست این وزارتخانه انتخاب شدند یا عملکردشان در حد و اندازه یک وزیر نبوده است.

وی ادامه داد: وزیر آموزش و پرورش باید فردی بسیار مستقل، توانا، غیرسیاسی و مجهز به بنیادهای نظری و عملی باشد که حداقل بتواند مشکلات این وزارتخانه را برطرف کند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: وزیر آموزش و پرورش باید از درون فسیل نشده، خوش فهم و بسیار جسور باشد، این وزارتخانه می‌تواند سیاستمدار تربیت کند اما نباید سیاست‌زده باشد.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش باید تعریف مشخصی از هدف گذاری‌های خود داشته باشد که آیا اهداف آن تربیت یک شهروند خوب است یا تربیت یک نیروی متخصص خوب و وزیر آموزش و پرورش دولت جدید باید دانش‌اموزان را از حافظه‌محوری خارج کرده تا آموخته‌های دانش‌آموزان در عملکرد آنها دیده شود.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها