امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32467
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، پایگاه‌های خبری تاجیکستان و قزاقستان با اشاره به حضور ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، پایگاه‌های خبری تاجیکستان و قزاقستان با اشاره به حضور «امامعلی رحمان» و «نورسلطان نظربایف» در تهران برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید کشورمان، گزارشات مفصلی از روند مراسم تحلیف و حاشیه‌های آن ارائه کرده‌اند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان با انتشار گزارش ویژه و با پخش فیلمی از حضور رحمان در مراسم تحلیف و همچنین دیدار دوجانبه با رئیس جمهوری اسلامی ایران، به تحلیل این رویداد پرداخت.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان با اشاره به این که مراسم ادای سوگند حسن روحانی روز یک‌شنبه با حضور مقامات عالی رتبه بیش از 50 کشور و از جمله 11 رئیس جمهوری برگزار شد، تاکید کرده که این مراسم یک روز پس از تایید رسمی نتایج انتخابات از سوی علی خامنه‌ای رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران در فضایی باشکوه و با حضور مهممانان، مقامات رسمی و اعضای مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گفته این منبع، دیدار و مذاکرات رحمان و روحانی که در حاشیه این مراسم انجام شد، از دیگر بخش‌های مهم این برنامه بود.

رسانه‌های رسمی و غیردولتی تاجیکستان با استناد به بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهور تصریح کردند: در این دیدار که با حضور «ارکین رحمت‌الله‌اف» مشاور ارشد مسائل بین‌المللی و «همراه‌خان ظریفی» وزیر امور خارجه تاجیکستان و همچنین مقامات مهم کابینه جدید دولت ایران برگزار شد، در مورد مسائل کلیدی روابط دوجانبه تبادل نظر شد.

بنا به این گزارش رئیس جمهوری تاجیکستان با اشاره به روند همکار‌ی‌های رو به توسعه «دوشنبه» و تهران، حضور فعال بیش از 150 شرکت ایرانی در بخش‌های مهم اقتصاد، تجارت، انرژی و صنایع، را نشانگر اعتماد و وجود زمینه مناسب برای گسترش روابط عنوان کرد.

«آسیا پلوس» یک پایگاه اینترنتی شناخته‌شده در منطقه، شرکت رحمان، نظربایف، قربانقولی بردی‌محمداف رئیس جمهوری ترکمنستان و همچنین حضور سرگئی ناریشکین رئیس مجلس دومای روسیه در مراسم تحلیف و دیدارهای جداگانه هر کدام با حسن روحانی را بیانگر جایگاه مهم ایران در روابط خارجه جامعه کشورهای همسود و همچنین توجه خاص این کشورها به سیاست ایران عنوان کرد.

بنا به نوشته این منبع، اعلام هیئت جدید کابینه دولت ایران از جمله «محمدجواد ظریف» نماینده سابق ایران در دفتر سازمان ملل به سمت وزیر امور خارجه و «بیژن زنگنه» به مقام وزیر نفت نیز دیگر از اخبار حائز اهمیت این مراسم بوده‌است.

«اوستا» یک پایگاه دیگر خبری در حاشیه، مطالب مربوط به شرکت روسای جمهور کشورهای منطقه در مراسم تحلیف روحانی را مورد اشاره قرار داده و افزود که به احتمال قوی دوران ریاست او از آنچه که ایران در مدت هشت سال گذشته بود، تفاوت بسیاری خواهد کرد.

به گفته این منبع روحانی یک شخصیت مطرح در جامعه ایران و همچنین در جهان بوده و در قیاس با رئیس جمهوری سابق این اهل تعامل بیشتری است.

سامانه «کا- نیوز» در مطلبی در رابطه با حضور مقامات عالی رتبه از بیش از 50 کشور جهان، نماینده ارشد کره شمالی و همچنین «سولانا» رهبر سابق اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا را نشانی از آمادگی تهران به یک تحول جدی در سیاست ایران برای حمایت از جایگاه خود در جامعه کشورهای منطقه عنوان کرد.

این منبع تصریح کرد: روحانی ضمن سخنرانی یک روز قبل از مراسم تحلیف خود تاکید کرد که ایران پا در راه اعتدال گرایی خواهد گذاشت.

«تنگری‌نیوز.کز» یک پایگاه رسمی خبری قزاقستان با انتشار گزارشی از سفر نظربایف به تهران و دیدار او با رئیس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که ضمن این دیدار و پس از تبریک حسن روحانی، طرفین برخی از مسائل توسعه روابط دوجانبه، موضوعات مربوط به وضعیت و ثبات منطقه‌ای را بررسی کردند.

این منبع با استناد به بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان تصریح کرده که ضمن بررسی مسائل روابط دوجانبه از جمله بر لزوم اجرای تدابیر مشترک جهت استفاده از ظرفیت‌های حمل‌ونقلی هر دو کشور تاکید شد.

بنا به این گزارش روسای جمهور قزاقستان و ایران از جمله همکاری در بخش راه آهن و استفاده موثرتری از مسیر «ژانااوزن- کیزیلگی- برکت- اتر- گرگان» را اقدامی برای افزایش کیفیت روابط و بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در ساختارهای حمل‌ونقلی و ارتباطاتی دو کشور عنوان کردند.

بنا به گفته این منبع خبری طرفین همچنین در مورد مسئله حل‌وفصل سریع وضعیت مربوط به برنامه هسته‌ای ایران، مشارکت فعال قزاقستان برای برگزاری مذاکرات از جمله از طریق واگذاری میزبانی برای مذاکرات جدید گروه ۱+۵ تبادل نظر کرده‌اند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها