امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۱۶:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32470
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، علامه فقید شهید عارف‌الحسینی که امروز بیست و پنجمین سالگرد شهادت مظلومانه‌اش است، یکی از برجسته‌ترین چهره‌های ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، علامه فقید شهید عارف‌الحسینی که امروز بیست و پنجمین سالگرد شهادت مظلومانه‌اش است، یکی از برجسته‌ترین چهره‌های تاریخ معاصر و یکی از پرنفوذ‌ترین شخصیت‌های علمی و سیاسی و مذهبی جامعه تشیع در کشور پاکستان بود.

شهید عارف الحسینی، انقلاب اسلامی ایران را در حرکت خود الگو قرار داد و ملت پاکستان و سایر ملل اسلامی را به آن فرا خواند و توصیه به حمایت کامل از انقلاب اسلامی کرد چنانچه در فوریه 1987 در سخنانی تاریخی تاکید کرد: «ما پشتیبان انقلاب اسلامی هستیم، به خاطر اینکه این انقلاب حکومت شاه را در هم شکسته، بلکه حکومت طاغوت را سرنگون کرده و به جای آن حکومت اسلامی تشکیل داده است.»

همچنین این رهبر شهید، به همین خاطر، حمایت از انقلاب اسلامی و اطاعت از خمینی را بر خود و بر سایر مسلمانان واجب می‌دانست و گفته بود، «من از تمام مسلمانان، به خصوص جوانان می‌خواهم که افکار رهبر حقیقی جهان اسلام و امید مستضعفان جهان، حضرت امام خمینی را به گوشه گوشه ممالکشان برسانند تا مسلمانان از افکار او آگاه شوند.»

به همین خاطر است که از مهمترین ویژگی‌های شخصیتی وی، تبعیت و پیروی از خط امام می‌دانند. عارف الحسینی عقیده داشت که خط امام بهترین و آزموده ترین و موفق ترین راه مبارزه برای مسلمانان علیه خطوط انحرافی چپ و راست، ارتجاعی و التقاطی به شمار می‌آید زیرا خط امام ابعاد مختلف اعتقادی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی دارد که هر بعد آن یک نوع مبارزه را در بر می‌گیرد.

از دیگر ویژگی‌های وی، علاقه و محبت به نهضت‌های آزادی بخش، به خصوص نهضت‌های آزادی بخش اسلامی، بالاخص مجاهدین سنگر نشین و پیکارگر در سطح جهان بود و به همین دلیل روابط بسیار حسنه و نزدیکی با جریان‌های اسلامی اعم از شیعه و سنی افغانستان، عراق، لبنان، فلسطین و غیره داشت.

همچنین از ویژگی‌های دیگر این شهید، برخورد صمیمی و دوستانه و بدون تکلف با دوستان و آشناسان و کلیه ملاقات کنندگان بود بطوریکه اگر کسی از قبل وی را ندیده بود، هرگز از برخوردهای اولیه وی که بی پیرایه و بی آلایش و در کمال صمیمیت و اخوت اسلامی بود، وی را نمیشناخت و هرگز پی نمیبرد که وی همن شخصیت و رهبر بزرگ است.
جهاد افغانستان:

علامه عارف الحسینی جهاد افغانستان را جهاد اسلام در مقابل کفر و مسئله افغانستان را مربوط به جهان اسلام می‌دانست. شهید حسینی قبل از رهبری و پس از آن از مجاهدین افغان حمایت می‌کرد و برای کمک رسانی به رزمندگان اسلام در افغانستان از هیچ گونه کمکی دریغ نورزید و به ملت مسلمان پاکستان توصیه می‌کرد به آنان کمک کنند.

وی به ملت مسلمان پاکستان می‌گفت: آنقدر به برادران افغان خود کمک کنید که یاد دوران انصار رسول خدا (ص) تازه شود.

همچنین شهید حسینی برای کمک به مجاهدین اسلام چندین گروه رزمی جوانان پاکستان را به افغانستان اعزام کرد و برای انجام امور تربیتی و تبلیغی از میان روحانیون و طلاب گروهی را به اردوگاه های مجاهدین افغانستان فرستاد چنانکه هبر حرکت اسلام افغانستان آیت الله آصفی محسنی خطاب به جمعی فرمود: کسی در پاکستان یافت نمیشود که بیشتر از عارف حسینی آشنا به جهاد و شهادت باشد.
لبنان و فلسطین:

رهبر فقید شیعیان پاکستان، با رهبران انقلابی لبنان و فلسطین ارتباط تنگاتنگی داشت و همیشه از آنها علیه مواضع اسرائیل و آمریکا حمایت و در قبال مسئله آنان در سخنرانی ها و کنفرانس ها در محافل سیاسی مخالفت و مسلمانان را به اتحاد در برابر اسرائیل دعوت می‌کرد.

وی حل مسئله فلسطین را در جهاد مسلمانان علیه این رژیم می دانست و معتقد بود آزادی فلسطین با قراردادهای سازمان ملل و مذاکرات بی اساس ابر قدرتها میسر نمیشود.

وی می‌گفت: اگر زمامداران ممالک اسلامی مسئله فلسطین را در دست خود می‌گرفتند و خیانت نمی‌کردند تا حال مسئله فلسطین تمام شده بود اما چه کنیم زمامداران با اسرائیل ارتباط و از آمریکا اطاعت می‌کنند.

در سال 1985 هنگامی که حزب الله لبنان در جنوب این کشور ارتش اسرائیل را شکست داد، عارف الحسینی با اظهار خوشنودی پیام تبریکی را برای مسلمانان لبنان ارسال کرد و محاهدین لبنانی را الگوی مجاهدین اسلام قرار داد و گفت: ای مجاهدین اسلام، همان گونه که حزب الله لبنان ارتش اسرائیل را به عقب نشینی مجبور کرد، شما نیز می‌توانید ارتش شوروی را از سرزمین خود بیرون کنید.

همچنین رهبر شهید برای زنده نگاه داشتن روز جهانی قدس در پاکستان، همواره ملت مسلمان پاکستان را برای شرکت هرچه باشکوهتر روز قدس دعوت می‌کرد. وی در راهپیمایی روز قدس در شهر پیشاور، در میدان یادگار، شخصا آمدک نخست وزیر اسرائیل و پرچم آمریکا را به آتش کشید.

وی سرانجام در سپیده دم 14 مرداد 1367 پس از اقامه نماز صبح در مدرسه علمیه دارالمعارف در زادگاهش پاراچنار، به ضرب گلوله به شهادت رسید.

حضرت امام خمینی (ره) پس از شهادت وی فرمودند: اینجانب فرزند عزیزی را از دست داده‌ام. خداوند تعالی به همه ما توفیق تحمل مصائب و توان ادامه راه بر فروغ شهیدان را بیشتر از پیش، کرامت فرماید و توطئه و مکر ستمگران را به خودشان برگرداند و ملت پر کرامت اسلام را در مسیر جهاد و شهادت ، ثابت قدم نگهدارد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار