امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32477
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۴
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «نسخه‌های شیخ برای سیاستمداران» به کوشش شهاب الدین طباطبایی فعال ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «نسخه‌های شیخ برای سیاستمداران» به کوشش شهاب الدین طباطبایی فعال سیاسی اصلاح طلب توسط نشر نظر مننشر شد.
 
در بخش‌هایی از مقدمه کتاب به قلم طباطبایی آمده است: به مناسبتی نه چندان خوشایند، فرصتی چند ماهه دست داد تا تنها و تنها با دو کتاب تنها باشم، یکی قرآن کریم که هربار می‌خواندم لذت‌ام از خواندن‌اش بیشتر می‌شد و دیگری کلیات سعدی بود که این بار واقعا کلّ‌اش را خواندم ...

در کلیات سعدی، رساله نصیحت الملوک مهجور مانده، مگر آنکه از آن دست توفیق‌های اجباری پیش آید تا فرصت خواندنش فراهم شود که من برای کسی آرزو نمی‌کنم! در آن شرایط تنهایی با خودم قرار گذاشتم برای حاشیه نشین کلیات سعدی جا و مکانی برازنده‌اش تدارک ببینم و حالا به قول و قرارم عمل کرده‌ام.

نصیحت الملوک را از قسمت‌های پایانی کلیات سعدی بیرون کشیده‌ام، معنی کلمات سخت‌تر را و توضیح ترکیب‌هایی که نیاز به توضیح داشته را زیر همان صفحه نوشته‌ام. در مورد سلاطین و شخصیت‌هایی که نامشان در کتاب آمده شرح مختصری آورده‌ام ، همچنین در مورد هر موضوعی که به نظرم ضرورت داشته نظم و نثر مرتبط با آن را که در گلستان یا بوستان آمده در پاورقی اضافه کرده‌ام....

نصیحت الملوک را هم مشابه بوستان و گلستان که در باب‌های هشت گانه و ده گانه است به شش باب تقسیم کرده‌ام... به نظرم نسخه‌ای از نصیحت الملوک را باید به هر سیاستمدار و حاکمی هدیه داد که اگر به کار ببندد هدیه و موهبتی برای مُلک و ملّت است، خوبی‌اش این است که هفتصد و هفتاد و پنج سال پیش شیخ مصلح‌الدّین این حرف‌ها را زده،‌ از آن زمان به این طرف هم اخلاق حاکمان همان بوده که بود و هم پند و اندرزها همان، فقط ایهام و ابهام  و ایجاز و خلاصه صنایع ادبی آن وقت‌ها بیشتر بوده است! به هرحال اینکه در آن زمانه حرف‌هایی مطرح شده که حالا هم مفید و سازنده است کارمان را راحت‌تر می‌کند و کسی هم متعرّضمان نمی‌شود.

نصیحت الملوک همانگونه که شهاب الدین طباطبایی نامش را نسخه‌های شیخ برای سیاستمداران گذاشته، نصایح و پیشنهادات شیخ اجل سعدی به حاکم وقت است که در قالب رساله‌ای نوشته شده است.

نصیحت الملوک در شصت و چهار صفحه در تیراژ 1800 نسخه با قیمت 45000 ریال منتشر شده است. برخلاف نسخه اصلی این مجموعه در شش باب مردم داری، پرهیزگاری و ایمان، دادگری، تدبیر و درایت، کارگزاران و لشگر، اندازه نگهداشتن تنظیم شده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها