امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۹:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32534
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «بی‌بی‌سی»، در این دادگاه بسیاری از چهره‌های سرشناس از جمله ژنرال «ایلکر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «بی‌بی‌سی»، در این دادگاه بسیاری از چهره‌های سرشناس از جمله ژنرال «ایلکر باشبوگ» فرمانده سابق ارتش به اتهام براندازی محاکمه می‌شوند.

در اطراف محوطه دادگاه تدابیر شدید امنیتی برقرار است و خبرنگاران در بیرون دادگاه و زندان «سیلیوری» در استانبول تجمع کرده‌اند اما اطلاعی از زمان صدور حکم در دست نیست.

در کیفرخواست اولیه که نزدیک به سه هزار صفحه بود و در سال 2007 صادر شد، دستگیرشدگان به اقدام برای برگرداندن کشور به «روزهای هرج و مرج، تاریکی و ناامنی» متهم شده بودند.

در سال 2009 کیفرخواست دوم صادر شد و شمار بیشتری از چهره‌های سرشناس دستگیر شدند.

پس از آن دادگاه ناحیه سیلوری استانبول مجبور به ساخت یک دادگاه جدید شد چون دادگاه‌های موجود برای این تعداد متهم، وکیل و افراد، دیگر جای کافی نداشتند.

سال گذشته با دستگیری ژنرال باشبوگ دادگاه وارد مرحله تازه‌ای شد. او متهم شد که با راه‌اندازی یک سازمان تروریستی سعی داشته دولت را سرنگون کند و دولت را بطور نسبی یا کامل فلج کنند.

ژنرال باشبوگ که در سالهای 2008 تا 2010 فرمانده ارتش ترکیه بود تا بحال هشت جلسه دادرسی داشته و برای او درخواست حبس ابد شده است. ژنرال باشبوگ این اتهام‌ها را رد کرده است.

بجز ژنرال باشبوگ برای 63 نفر دیگر از جمله 9 ژنرال دیگر درخواست حبس ابد شده است.

سایر متهمان نیز به جرائمی مثل تملک غیرقانونی اسلحه و تحریک به قیام مسلحانه متهمند.

مخالفان دولت، این دادگاه را ادامه سیاست حزب اسلام‌گرای حاکم برای مبارزه با سکولارها و ارتش می‌دانند و آنها معتقدند دلایل و شواهد برای اتهام‌های مطرح شده کافی نیست.

از سال 2002 که «رجب طیب اردوغان» به نخست وزیری رسید تعداد زیادی از افسران فعال و بازنشسته ارتش دستگیر شده‌اند.

ارتش همیشه بزرگترین محافظ قانون اساسی سکولار ترکیه قلمداد شده است.

ارتش سه بار در سال‌های 1960 و 1980 کودتا کرده و سابق تنش‌های جدی با حزب عدالت و توسعه دارد.

حزب عدالت و توسعه در واقع جانشین حزب رفاه است که در سال‌های 97-1996 به قدرت رسید اما با فشار ارتش مجبور به استعفا شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها