امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32535
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 121
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی آمریکایی‌ها در زمان خروج از افغانستان، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی آمریکایی‌ها در زمان خروج از افغانستان، تعطیلی زندان «بگرام» موسوم به «گوانتاناموی دوم» است.

آمریکا در حال حاضر 69 زندانی غیرافغان را که گفته می‌شود از اعضای خطرناک و عملیاتی القاعده هستند در این زندان نگهداری می‌کند.

این افراد از چند ماه پس از حادثه 11 سپتامبر 2001 دستگیر شده‌اند و بیش از یک دهه است که در پایگاه هوایی بگرام در حومه کابل به‌سر می‌برند.

این زندان اگرچه شباهت زیادی به زندان گوانتانامو در کوبا دارد اما برخی مقامات آمریکایی عنوان می‌کنند که موضوع بگرام پیچیده‌تر و اضطراری‌تر است.

این مقامات ادعا کرده‌اند که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، زندانیان افغان را به مقامات محلی تحویل می‌دهند اما هنوز برنامه‌ای برای زندانیان خارجی این پایگاه ندارند که این موضوع مانع بزرگی برای بستن این زندان آمریکایی در افغانستان محسوب می‌شود.

جنگ 12 ساله آمریکا در افغانستان در حالی قرار است سال آینده میلادی به پایان رسد که وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون هنوز استراتژی برای محاکمه یا استرداد ده‌ها زندانی خارجی محبوس در زندان بگرام در اختیار ندارند.

این در حالی است که به نوشته روزنامه «واشنگتن پست»، تعداد این زندانیان به واسطه عملیات‌های مشترک نیروهای آمریکایی و افغان با شبه‌نظامیان خارجی روز به روز در حال افزایش است.

همچنین هیچ یک از این زندانیان تاکنون به‌طور رسمی مورد محاکمه قرار نگرفته‌اند. البته حکم آزادی تعداد زیادی از آنان نیز توسط محاکم غیررسمی نظامی تأیید شده است اما اغلب آنان هرگز آزاد نشدند.

از آنجا که این زندان در خاک افغانستان قرار دارد لذا نیروهای آمریکایی موظفند تا با پایان یافتن عملیات نظامی خود در این کشور در دسامبر سال 2014 این بازداشتگاه را نیز تعطیل کنند اما برخی مقامات و سیاستمداران آمریکایی عنوان کرده‌اند که این اقدام خطرات امنیتی زیادی در پی دارد.

برهمین اساس، آنان عنوان کرده‌اند که بهترین راه برای حل این موضوع، باز نگهداشتن این زندان تحت نظارت آمریکا و احتمالا تا چند دهه آینده است.

با این وجود هنوز مشخص نیست که آیا افغان‌ها اجازه این کار را به آمریکایی‌ها می‌دهند یا خیر؟

مثل زندان گوانتانامو، مقامات آمریکایی این بار نیز مدعی شده‌اند که تعدادی از این زندانیان بسیار خطرناک هستند و امکان استرداد آنان به کشورهایشان وجود ندارد چون ممکن است کشورهای مزبور نتوانند یا نخواهند آنان را در زندان نگه دارند.

«لیندسی گراهام» از افسران نیروی هوایی آمریکا با خطرناک‌ خواندن این اقدام، افزود: ما کشوری هستیم که زندانی برای استفاده در جنگ با ترور نداریم که باید چنین مکانی را ایجاد کنیم.

گراهام ماه گذشته میلادی از سوی ژنرال «جوزف دانفورد» فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان مسئول رسیدگی به وضعیت زندان بگرام و یافتن راهکاری برای حل مشکل این بازداشتگاه شد.

با این حال، باز نگهداشتن زندان بگرام در افغانستان پس از سال 2014 نیازمند موافقت حامد کرزی رئیس‌جمهور افغانستان است که وی نیز قاطعانه با ادامه فعالیت زندان‌های تحت نظارت آمریکا در کشورش مخالفت کرده است.

این در حالی است که آمریکایی‌ها نیز تاکنون در مذاکرات خود با دولت افغان درباره امضای توافقنامه امنیتی بلند مدت 2 جانبه بین 2 کشور با موانع زیادی مواجه شده‌اند.
 
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها