امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32537
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حدود یک ماه پیش و به دنبال گشایش دفتر طالبان در قطر با نام و پرچم ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حدود یک ماه پیش و به دنبال گشایش دفتر طالبان در قطر با نام و پرچم «امارت اسلامی»، حامدکرزی مذاکرات بر سر پیمان امنیتی با آمریکا را به حالت تعلیق درآورد.

رئیس جمهور افغانستان در ملاقات روز 12 تیرماه سال جاری با سناتوران آمریکایی، «جان مک‌کین» و «لیدنسی گراهام» از تعلیق این مذاکرات دفاع کرد و گفت که این قرارداد در صورتی به امضا خواهد رسید که خواست‌های دولت افغانستان پذیرفته شود.

در این ملاقات کرزی به سناتوران آمریکایی گفت که اعتماد مردم افغانستان به آمریکا خدشه‌دار شده و امضای پیمان امنیتی با آمریکا وابسته به تأمین صلح و تضمین یک افغانستان متحد دارای یک نظام مرکزی قوی خواهد بود.

پس از بن بست در مذاکرات 2 کشور، تحولات، رویدادها و سفر مقامات آمریکایی به افغانستان و اظهارنظرهای ضدونقیض در خصوص ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان نشان از تلاش آمریکا برای امضای هر چه سریع‌تر پیمان امنیتی کابل-واشنگتن است.

مارتین دمپسی در پایان تیرماه سال جاری به افغانستان سفر کرد و در خصوص پیمان امنیتی با این کشور با عالی‌ترین مقام افغان به بحث و گفت‌وگو پرداخت. 

پس از دیدار با کرزی، دمپسی در یک کنفرانس خبری اظهار داشت که آمریکا در تلاش است تا قرارداد امنیتی با افغانستان در مدت هفتاد روز یعنی تا ماه اکتبر سال جاری میلادی به امضا برسد.

این ژنرال آمریکایی در ادامه اظهارات خود، گریزی به گزینه صفر(خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان) زد.

وی در ادامه سخنان خود گفت: اگر گفت‌وگوها میان آمریکا و دولت افغانستان بر سر امضای پیمان امنیتی به نتیجه نرسد، شاید آمریکا تمام نیروهایش را پس از سال 2014 از افغانستان خارج سازد.

تهدیدی که چندی است مقامات آمریکایی برای فشار روانی بر دولت و مردم افغانستان از آن استفاده ابزاری می‌کنند.

در مقابل دولت افغانستان و شخص رئیس جمهور افغانستان بارها تأکید کرده‌ است که در امضای پیمان امنیتی، عجله‌ای ندارد.

در همین خصوص پس از اظهارات دمپسی سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان از بی‌اهمیت بودن تعیین ضرب‌العجل آمریکا برای امضای پیمان امنیتی کابل-واشنگتن خبر داد.

جانان موسی زی در یک کنفرانس خبری گفته بود که تعیین ضرب‌الاجل زمانی برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا برای دولت افغانستان مهم نیست بلکه آنچه برای دولت افغانستان حائز اهمیت است، محتوا، کیفیت و ضمانت‌هایی است که در رابطه به این سند داده می‌شود.

شماری از تحلیلگران در ارزیابی دلایل اصرار واشنگتن بر امضای سریع پیمان امنیتی می‌گویند که دولت اوباما سعی دارد این پیمان هرچه سریع تر امضا شود‌ زیرا آمریکا نسبت به تحولات سال 2014 در افغانستان مطمئن نیست و از آنچه قرار است در این سال در این کشور روی دهد تصویر روشنی در دست ندارد.

در صورتی که در نتیجه انتخابات آینده در افغانستان، رئیس جمهوری بر سر کار آید که اقبال کمتری به منافع واشنگتن در افغانستان داشته باشد و از جانب دیگر به یکی از قدرت‌های رقیب آمریکا در منطقه و جهان، همسویی و تمایل داشته باشد، در آن صورت تمامی پروژه‌های سیاسی و امنیتی آمریکا برای آینده افغانستان و منطقه که قرار است از رهگذر امضای پیمان امنیتی با افغانستان به دست آید نقش بر آب خواهد شد.

حتی اگر چنین امکانی به دلیل احتمال مهندسی انتخابات بعید و غیرعملی باشد، آمریکا ممکن است برای سال 2014 و پس از آن، برنامه‌هایی داشته باشد که اجرا و عملیاتی کردن آنها نیاز به امضای پیمان امنیتی و محرز شدن حضور نظامی و امنیتی ایالات متحده در آینده راهبردی افغانستان داشته باشد.

از جانب دیگر اگر گروه‌های افراطی در انتخابات آینده افغانستان شانس حضور یافته و به موفقیت دست یابند امکان مذاکره و کنار آمدن با آنها بسیار سخت و غیرمحتمل است.

بر این اساس،‌ دولت اوباما سعی دارد با امضای سریع پیمان امنیتی با افغانستان،‌ زمینه تحکیم پایگاه‌های استراتژیک خود در کشور را تسهیل کرده و بر تأمین منافع مهم و حیاتی خود در این کشور و منطقه، تمرکز بیشتری کند.

در این میان دولت کرزی دست کم تاکنون سعی کرده است در برابر اصرارها و پافشاری‌های ایالات متحده از خود سرسختی و مقاومت نشان دهد و کمتر به این امر، توجه کند.

کارشناسان در این زمینه می‌گویند شاید با توجه به مفاد این پیمان علی‌الخصوص مسئله مصونیت نظامیان آمریکایی در افغانستان کرزی نمی‌خواهد در آینده و در تاریخ معاصر افغانستان به عنوان رئیس جمهوری با چهره‌ای منفی شناخته شود.

این کارشناسان معتقدند که شاید یکی دیگر از دلایل تأخیر و عدم تمایل افغانستان برای امضای سریع پیمان، کاهش سوء‌ظن‌ها در مورد عدم پایبندی دولت کرزی به منافع افغانستان و در نظر گرفتن یکجانبه خواست‌های آمریکاست زیرا در امضای سریع و شب هنگام پیمان استراتژیک این انتقاد به صورت گسترده مطرح شد و رئیس جمهور افغانستان با توجه به اینکه وقت زیادی از ریاست جمهوری اش نمانده، حاضر به پرداخت چنین هزینه‌ای برای پیمان امنیتی نیست.

برگزاری جرگه سنتی برای فرافکنی مسئولیت تاریخی امضای آن از عهده رییس جمهور به گردن نمایندگان به اصطلاح مردم نیز شاید دیگر دلیل این تأخیر باشد.

کسب امتیازهای بیشتر از آمریکا نیز دیگر تحلیلی است در مورد عدم امضای سریع پیمان از جانب افغانستان، مطرح می شود.

با این حال، این نکته، روشن است که تأخیر افغانستان در این زمینه، برخلاف خواست و منافع آمریکاست و می‌توان گفت که دو طرف دست کم در این زمینه، اختلاف نظری جدی دارند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها