امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32544
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمهدی طباطبایی‌نژاد تهیه کننده این مجموعه درباره مضمون این اثر گفت: مکتب تهران یکی از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمهدی طباطبایی‌نژاد تهیه کننده این مجموعه درباره مضمون این اثر گفت: مکتب تهران یکی از مکاتبی است که علاوه بر جنبه‌های عقلانی اخلاق و عرفان نیز جایگاه ویژه ای در آن دارد از این رو دراین مجموعه به زندگی و آثار بزرگان این مکتب از ملاهادی سبزواری تا دکتر مهدی الهی قمشه ای پرداخته می شود .
وی افزود: این مجموعه به شیوه مستند بازسازی و در 17 قسمت 40 دقیقه‌ای تولید خواهد شد.
این تهیه کننده تصریح کرد: طرح اصلی این اثر متعلق به بیژن شکرریز است و و دکتر شهین اعوانی سرپرستی تیم تحقیق و نگارش کار را بر عهده دارد.
طبق اعلام گروه معارف، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سیما فیلم رویکرد مجموعه مستند «دریای عقل و عشق» معرفی چند تن از حکمای دوره معاصر سرزمین‌ اسلامی‌مان است که هر یک در اعتلای دینی، حکمی، عرفانی گذشتگان ما تأثیر داشته و آموزه‌های آنان در عصر حاضر هم  برای نسل ما و آیندگان بسیار مؤثر است.این مجموعه در نظر دارد ضمن بررسی زندگی‌ پرثمر، محیط پرورشی، آموزشی هر یک از شخصیت‌ها را به لحاظ آراء، افکار، استادان، شاگردان، آثار با برجسته‌نشان‌دادن اثرگذاری آنان در بین شاگردان و نسل زمانه‌شان، ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری آنان، محل تدریس، روش تدریس و تأثیر و پیامی که برای نسل ما دارند و... مورد بررسی و تدقیق قرار دهد. نحوه تلقی و رویارویی فکری هر شخصیت با اندیشه و آرای فلسفی جدید غربی به صورت انتقادی، تطبیقی و مقایسه‌ای، روش و نحوه دفاع آنها در برابر نقادی به کلام و فلسفه اسلامی، روش تدریس و تحقیق، رعایت آداب و ادب طلبگی، احترام به معلم و استاد، شیوه شاگردپروری آنان به لحاظ نظری و عملی نیز یکی دیگر اهداف پیشِ‌روی گروه محققان و مجریان اثر است.
«مکتب تهران» نه تنها در پیگیری و گسترش فلسفه اسلامی از زمان قاجار حائز اهمیت است، بلکه به خاطر مرکزیت تربیت فلاسفه نیز از اهمیت شایانی برخوردار است.
این مکتب به عنوان مرکز ارائه عقاید غرب و همچنین مهم‌ترین محل برخورد عقاید سنتی و مدرن در سال‌های بعد گردید.
درمکتب تهران، «گفتار در روش» دکارت برای اولین بار به فارسی ترجمه شد و عقاید فلسفی غربی مورد نقد و بررسی قرار گرفت. یکی دیگر از ویژگی‌های مکتب تهران جامعیت آن در ارائه رشته‌های گوناگون حکمت و عرفان اسلامی است که در حوزه‌های دیگر دیده نمی‌شود. به ویژه که حضور بهترین استادان فلسفه و عرفان در این شهر بر پر بار شدن هرچه بیشتر مکتب تهران ‌افزود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها