امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32573
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۰
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «اسکای نیوز»، دادگاه ترکیه حکم برائت 21 متهم پرونده جنجالی ارگنکون را صادر کرد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «اسکای نیوز»، دادگاه ترکیه حکم برائت 21 متهم پرونده جنجالی ارگنکون را صادر کرد و سایر متهمان به 10 تا 20 سال زندان محکوم شدند. 

یکی از مهمترین پرونده‌های قضایی که در سال 2007 در ترکیه مطرح شد این بود که پلیس از وجود یک سازمان قوم گرای تندرو به نام «ارگنکون» خبر داد که علیه دولت «اردوغان» توطئه چینی می‌کرد. بسیاری از صدها مظنونی که در این رابطه دستگیر و مدتها قبل از محاکمه زندانی شدند، عضو ارتش بودند.
بر اساس حکم این دادگاه ژنرال ایلکر باشبو، فرمانده سابق ارتش ترکیه به حبس ابد محکوم شد.

قرار بود امروز، دادگاه ترکیه، حکم 275 متهم به براندازی دولت را اعلام کند. در این دادگاه بسیاری از چهره‌های سرشناس از جمله ژنرال «ایلکر باشبوگ» فرمانده سابق ارتش به اتهام براندازی محاکمه شدند.

در کیفرخواست اولیه که نزدیک به سه هزار صفحه بود و در سال 2007 صادر شد، دستگیرشدگان به اقدام برای برگرداندن کشور به «روزهای هرج و مرج، تاریکی و ناامنی» متهم شده بودند.

پرونده ارگنکون مربوط به 275 نفر است که ژنرال‌های بازنشسته ارتش، وکلا، روزنامه نگاران، استادان دانشگاه و فعالان لائیک و سکولار را دربر می گیرد. آنها طی پنج سال گذشته متهم شده‌اند که با تشکیل سازمانی مخفی برای سرنگونی حکومت برخاسته از حزب عدالت و توسعه تلاش کرده‌اند.

دولت ترکیه روز شنبه بار دیگر فرماندهان جدیدی را در بالاترین رده‌های نیروهای مسلح در این کشور منصوب کرد که نشان از نگرانی دولت و کنترل مداوم ارتش دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها