امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۰:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32594
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۳۰
تعداد بازدید: 195
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور سابق قرقیزستان در مصاحبه با یک رسانه روس‌زبان برخی از جنبه‌های انقلاب رنگی سال 2005 در این ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور سابق قرقیزستان در مصاحبه با یک رسانه روس‌زبان برخی از جنبه‌های انقلاب رنگی سال 2005 در این کشور را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری «اکی پرس»، «عسکر آقایف» رئیس جمهور اسبق قرقیزستان که در حال حاضر در روسیه به سر می‌برد، در مصاحبه با رورنامه روس‌زبان «روس رپورتاژ» به تشریح وقایع سال 2005 پرداخت.

وی اظهار داشت: من مردم قرقیزستان را ترک و طرد نکردم بلکه من آمریکایی‌ها را ترک کردم.

آقایف افزود: مردم قرقیزستان من را بیرون نکردند بلکه این آمریکا بود که من را تهدید کرد.

رئیس جمهور سابق قرقیزستان اظهار داشت: در سال 2005 قرقیزستان رو به پیشرفت بود و تصویر خوبی در جهان داشت، اما آمریکایی‌ها انقلاب رنگی به راه انداختند و این موضوع را حتی از من نیز مخفی نداشتند.

به گفته وی، آمریکا در رابطه با پایگاه «ماناس» اعلام کرده بود: «ما تا هر زمان که بخواهیم ماناس را در اختیار خواهیم داشت». آمریکایی‌ها ابتدا برای یک سال این پایگاه را می‌خواستند و هدف آنها نیز مبارزه با تروریسم بین‌المللی در افغانستان بود.

رئیس جمهور سابق قرقیزستان تصریح کرد: سپس من متوجه شدم که آمریکا به این سادگی از ماناس دست برنخواهد داشت و آن وقت بود که به روسیه پیشنهاد باز کردن پایگاه نظامی «کانت» را دادم.

آقایف ادامه داد که به خاطر این مسئله، سفیر آمریکا یک سال با من صحبت نکرد و پس از یک سال پیام داد که در نزدیکی پایگاه کانت، مرکزی را برای هواپیماهای «آواکس» در اختیار آنها قرار دهم که من فورا مخالفت کردم

به گفته این شخصیت سیاسی، درست پس از رد این درخواست بود که او مورد تهدید گسترده قرار گرفته و خیلی زود طرح‌های تبلیغاتی علیه وی در رسانه‌ها به اجرا درآمده‌ است.
 
وی همچنین تصریح کرد که پس از رد پیشنهاد همکاری در این زمینه، بزودی از سوی رسانه‌های غربگرا به رئیس جمهوری دیکتاتور ملقب شد.

عسکر اقایف که هم‌اکنون 67 سال دارد از دانشمندان و سیاستمداران  شناخته شده در محافل سیاسی آسیای مرکزی و جامعه همسود  بود و در آستانه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق زمانی که مقام رئیس آکادمی علوم قرقیزستان را بر عهده داشت، در سال 1990 به سمت نخستین رئیس جمهور قرقیزستان انتخاب شد.

وی مدت 15 سال یعنی تا بهار سال 2005 میلادی یا اولین انقلاب رنگی در قرقیزستان در این مقام فعالیت مؤثری انجام داد.

جهان غرب و کارشناسان مسائل سیاسی در آن دوران عادت کرده بودند که قرقیزستان را به عنوان جزیره دموکراسی در منطقه نام ببرند.

آقایف پس از کودتا و سقوط دولتش، در خاک روسیه پناهنده شد. اما در سال 2010 در قرقیزستان مجددا انقلاب دیگری رخ داد که گفته می‌شود در هر 2 مورد غرب و بخصوص نهادهای اطلاعاتی آمریکایی دست داشتند.

وی هم‌اکنون در مسکو در دانشگاه مشغول به تدریس می‌باشد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها