امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3265
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۳
تعداد بازدید: 181
 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی ترکمنستان و قزاقستان که روز ...

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی ترکمنستان و قزاقستان که روز گذشته در محل ساحتمان مجتمع نفت و گاز ترکمنستان در عشق‏‌آباد با حضور وزیر نفت قزاقستان برگزار شد، ضمن تاکید بر اهمیت منطقه‏‌ای و فرا‌منطقه‏‌ای طرح خط آهن مذکور تصریح شده‏‌است که عملیات اجرای این خط آهن در آینده نزدیک به صورت موفقیت‏ آمیز به پایان خواهد رسید.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان روز جمعه در گزارشی ضمن تائید مطالب فوق تصریح کرد: در اجلاس مذکور ضمن بررسی ابعاد مختلف طرح خط آن ایران–ترکمنستان–قزاقستان اعلام شد که این خط که کریدور ریلی «شمال-جنوب» نیز نامیده می‏‌شود در واقع تحرک و انگیزه جدیدی برای توسعه تعاملات اقتصادی میان بسیاری از کشورها بوجود خواهد آورد.

این گزارش حاکیست که در جریان اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی ترکمنستان و قزاقستان، طیف وسیعی از مسائل روابط و همکاری‏‌های همه جانبه بین عشق‏‌آباد و آستانه و نیز دورنمای تعاملات 2 کشور همجوار در عرصه‏‌های مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پروتکل این اجلاس نیز امضا شد.

تاکید مقامات ترکمنستان و قزاقستان بر اهمیت منطقه‌‏ای و فرامنطقه‏‌ای خط آهن ایران–ترکمنستان–قزاقستان در حالی است که هفته پیش رئیس راه‌آهن قزاقستان از افتتاح خط آهن مذکور با حضور سران 2 کشور آسیای مرکزی در اردیبهشت ماه خبر داد.

«عسکر مامین» رئیس سازمان راه آهن قزاقستان ضمن تائید این خبر تصریح کرد که بخش قزاقستانی و ترکمنستانی از خط آهن قزاقستان- ترکمنستان- ایران ماه آینده میلادی در منطقه «اوزن» واقع در مرز 2 کشور با حضور سران کشورهای قزاقستان و ترکمنستان رسما افتتاح خواهد شد.

موافقت‌نامه اولیه احداث این خط راه‌آهن، در اردیبهشت 1386 در شهر ترکمنباشی بین روسای جمهوری ترکمنستان و قزاقستان به امضا رسید.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار