امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32650
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۳۲
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در سوریه، «عاموس هرئیل» کارشناس مسائل نظامی در روزنامه هاآرتص به نقل از سرتیپ «تامیر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در سوریه، «عاموس هرئیل» کارشناس مسائل نظامی در روزنامه هاآرتص به نقل از سرتیپ «تامیر هایمن» فرمانده لشکر 36 در بلندی های جولان نوشت: ارتش سوریه در مقابله با مخالفان در زمینه جنگ های خیابانی بسیار ماهر و با تجربه شده است.

هایمن به مناسبت پایان ماموریت خود در جولان در گفت وگو با این روزنامه گفت: ماموریت من به عنوان فرمانده لشگر 36 در بلندی های جولان پس از دو سال در حالی به پایان رسید که در این مدت، جولان شاهد تحولات زیادی بود.

وی با ابراز رضایت و افتخار از کمک نیروهای ارتش اسرائیل به مجروحان سوری اعلام کرد که تصمیم انتقال آنان به اسرائیل به شکل فوری و بدون مراجعه به فرماندهی و بنابر اصول اخلاقی اتخاذ شد.

هایمن همچنین با اشاره به اینکه جنگ در مرزهای سوریه سه مرحله داشت تصریح کرد: در مارس 2011 فلسطینی ها با برگزاری تظاهرات در سالگرد نکبت در نزدیکی دیوار مرزی هرگز در صدد رویارویی با اسرائیل نبودند اما بعد از چند ماه تظاهرات جدیدی برگزار کردند که این بار ارتش اسرائیل در برابر گروهی از آنان که تلاش داشتند به داخل نوار مرزی نفوذ کنند، واکنش شدیدی نشان داد.

این فرمانده نظامی اسرائیلی در ادامه به هاآرتص گفت: در این برخورد بیش از 20نفر کشته شدند و همین امر دمشق را به وحشت انداخت به ویژه اینکه این حادثه در پی بروز ناآرامی ها در اردوگاه یرموک در نزدیکی دمشق رخ داد.

وی تصریح کرد: از آن پس بشار اسد رئیس جمهور سوریه در تلاش برآمد به هر وسلیه ای آرامش در مرزها را حفظ کند.

اما مرحله دوم از پایان سال 2011 در حالی آغاز شد که نظام سوریه در صدد مقابله با مخالفان در شهرهای بزرگ برآمد و اینجا بود که بشار اسد اشتباه بزرگی مرتکب شد زیرا مرزها را نادیده گرفت و در نتیجه این مناطق به تدریج در اختیار مخالفان قرار گرفت و آنان نیز این مناطق را به محل سربازگیری نیروهای داوطلب و دریافت سلاح و کمک های لجستیکی از اردن ، عراق و ترکیه تبدیل کردند.

به گفته هایمن، در تابستان 2012 درگیری ها در بلندی های جولان وارد مرحله پیشرفته ای شد به این معنی که مخالفان سوری در اشغال بخش زیادی از منطقه موازی با جولان که در اشغال اسرائیل است موفق شده و سه پایگاه در این منطقه ایجاد کردند که عبارتند از جنوب جولان که درا ختیار مخالفان تندرو شامل حامیان جهاد اسلامی وابسته به القاعده است و نیز مرکز و شمال جولان که در نزدیکی شهرک مرزی القنیطره قرار دارد.

در مرحله سوم نیز نوعی تعادل بین مخالفان و نیروهای نظام سوریه ایجاد شد اما روند اوضاع همچنان بسیار مبهم و پیچیده است.

هایمن با اشاره به اینکه ارتش سوریه در جنگ های خیابانی مهارت زیادی بدست آورده است گفت: این نیروها  در زمینه استفاده از تانک و جنگ افزاردر مقایسه با ارتش اسرائیل ضعیف هستند.

وی با بیان  قدرت گرفتن نیروهای مخالف گفت تعداد آنان در جنوب جولان از 300 نفر به ده هزارنفر افزایش یافته است و جدول کاری آنان مبتنی بر سرنگونی بشار اسد و ایجاد حکومت مبتنی بر شریعیت اسلامی در مناطق تحت سلطه خود است.

هایمن به این روزنامه اسرائیلی گفت: درست است که گروه های مخالف سوری اکنون در اولویت اسرائیل قرار ندارند اما این وضعیت هرلحظه ممکن است تغییر کند از همین رو اسرائیل باید برای رویارویی با خطر این گروه ها آماده باشد.
انتها پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها