امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3274
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۳
تعداد بازدید: 182
محمود رضا خواجه نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد رشد بازار سرمایه در چند روز اخیر و عبور از ...

محمود رضا خواجه نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد رشد بازار سرمایه در چند روز اخیر و عبور از مرز 42 هزار واحد، اظهارداشت: کاهش مقطعی شاخص کل در روزهای پایانی فروردین به خاطر تامین نقدینگی و ورود شرکت‌های جدید بود.

وی افزود: اینکه چرا شاخص روند صعودی به خود گرفت، به نظر می‌رسد ارزیابی سرمایه‌گذاران از وضعیت و آینده بازار خوب است، شرایط بازار‌های رقیب مانند بازار سکه، ارز و مسکن در رکود به سر می‌برد و این دو عامل تاثیرگذار بر ورود سرمایه به بورس بوده است.

مدیر امور بورس‌های سازمان بورس تصریح کرد: امسال هم همانند سال گذشته در چند ماه ابتدایی سال بازدهی بازار مناسب است و سرمایه‌گذاران به استقبال بازار می‌روند؛ در کنار این عوامل انتظار تحقق سودهای سودهای پیش‌بینی شده سالیانه در قالب عملکرد 12 ماهه شرکت‌ها در ماه‌های ابتدایی سال با توجه به شواهد موجود و همچنین تحقق سود بیش از پیش‌بینی‌ها در برخی شرکت‌ها موجب به دست آمدن سود بیشتر برای برخی سرمایه‌گذاران و تمایل بیشتر آنها در سرمایه‌گذاری را در پی داشته است.

وی ادامه داد: انتظار افزایش سود شرکت‌ها، افزایش سود سهام نسبت به پیش‌بینی‌ها را محتمل کرده و به همین دلیل سرمایه‌گذاران سهام بیشتری می‌خرند تا سود بیشتری به دست آورند.

خواجه نصیری در پاسخ به این سوال که سهام در بخش پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها بازدهی خوبی داشته اما برخی شرکت‌ها مانند صنایع قند کاهش داشته است، گفت: دو مساله در این بین وجود دارد، اول اینکه شرکت‌ها گزارش عملکرد سالیانه خود را ارائه داده‌ و اطلاعات مالی آنها منتشر شده است، برای برخی شرکت‌ها موجب افزایش قیمت سهام آنها شده است.

مدیر امور بورس‌های سازمان بورس با اشاره به تصمیمات کمیسیون تلفیق تصریح کرد: تصمیمات اتخاذ شده در کمیسیون تلفیق بودجه و اصلاحات بعدی آن مانند قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و مواد اولیه بر قیمت سهام برخی شرکت‌ها تاثیرگذار بود و به همین دلیل شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی چند روز با کاهش ارزش و چند روز دیگر با افزایش قیمت مواجه شدند.

وی گفت: ریسک سیاست‌گذاری کلان در مقابل انتظار تخصیص سود مناسب توسط شرکت‌ها در افزایش قیمت سهام تاثیرگذار هستند و هر روز که یکی از این مولفه بر دیگری غلبه کند، می‌تواند قیمت سهام برخی شرکت‌ها را افزایش یا کاهش دهد.

خواجه نصیری ادامه داد: برای برخی شرکت‌ها ممکن است فاکتور تخصیص سود منطقی به صاحبان سهام به دلیل رشد شدید قیمتی در گذشته، انتظار افت در آینده نزدیک را محتمل کرده و سرمایه‌گذاران تمایل چندانی به خرید سهام آن شرکت‌ها نداشته باشند؛ در واقع فاکتور انتظار عملکرد بهتر در آینده کمرنگ‌تر شده است است.

وی تاکید کرد: نمی‌توان گفت صنایعی که در چند روز اخیر با افت قیمت مواجه شده‌اند، صنایع ناکارآمدی هستند زیرا علت اصلی این افت قیمت‌ها میزان تقاضای سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه است.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها