امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32747
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۲
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد حسن طریقت منفرد شب گذشته در نشستی با خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در مورد تغییرات دوره شش ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد حسن طریقت منفرد شب گذشته در نشستی با خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در مورد تغییرات دوره شش ماهه وزارتش گفت: معاونان و مسئول روابط عمومی در اطراف وزیر قرار دارند. مدیریت حکم می‌کند اگر کسی را به عنوان معاون منصوب کردیم اختیاراتی به او بدهیم و بتواند مدیرانش را تغییر بدهد البته اگر مدیری تغییراتی می‌دهد به مقام بالادستی خود اطلاع می‌دهد.

وی ادامه داد: بنابراین تغییرات در زیرمجموعه معاونان حق یک معاون است اما باید معاون مطلع شده و به وزیر هم اطلاع دهد.

طریقت منفرد در مورد تغییرات ایجاد شده گفت: معاون بهداشتی وزارت بهداشت اگر تغییر کرد به دلیل نگرانی‌اش از تذکراتی بود که دیوان محاسبات برای دو شغله‌ها داده بود، در همین زمان معاون درمان که مدیریت بیمارستان امام را بر عهده داشت و معاون تحقیقات که همزمان رئیس انستیتو پاستور نیز بود از سمت دوم استعفا دادند.

وی تصریح کرد: اما معاون بهداشتی ترجیح داد کار علمی و دانشگاهی را به جای اجرایی انتخاب کند.

وزیر بهداشت درمورد تغییرات در حوزه شورای آموزش پزشکی و تخصصی افزود: در گذشته، شورای تخصصی و معاونت آموزشی یکی بود که در زمان وزیر سابق از یکدیگر جدا شدند، مسئول شورای تخصصی به دلیل دریافت بورس تحصیلی معتقد بود، به او ظلم می‌شود که اعتبار این بورس در حال اتمام بود و باید کار اجرا را رها می‌کرد بنابراین مجبور شدیم از معاون آموزشی بخواهیم مدیریت شورای تخصصی را نیز بر عهده بگیرد البته طبق نظر دوستان، جدایی این دو بخش گرفتاری ایجاد کرده بود و یکی شدن آنها اصلاح ساختاری بوده است.

طریقت منفرد در مورد استعفای رئیس سازمان غذا و دارو گفت: شیبانی، رئیس سازمان غذا و دارو، چند سالی بود که بازنشسته شده بود و مجوز دولتی‌اش پایان سال گذشته به اتمام رسیده بود بنابراین تصمیم گرفته شد که تیم دیگری این کار را بر عهده بگیرد.

وی درمورد تغییرات در روابط عمومی نیز گفت: در حوزه روابط عمومی تکلیف مرکزاطلاع رسانی مشخص نشده بود، روابط عمومی قرار بود به مرکز تبدیل شود درصدد تعیین تکلیف آن بودیم که مدیر روابط عمومی سابق استعفا داد و البته استعفای خود را بدون اطلاع به ما در سایتها قرارداد و وزارت بهداشت را در عمل انجام شده گذاشت.

وزیر بهداشت در مورد تغییر رئیس دفتر خود نیز گفت: تغییر رئیس دفتری حداقل‌ترین حق هر وزیر است که باید تغییر کند و اگر وزیری رئیس دفترش را تغییر ندهد،مشکل دارد. با این وجود معاون پارلمانی وزارت بهداشت را به این سمت منصوب کردیم و تنها تغییری که اتفاق افتاد که هم خواسته بنده بود و هم اجبار بود، تغییر این سمت بود.

وی تصریح کرد: اعضای کمیسیون بهداشت مجلس خواستار این بودند که معاون پارلمانی و رئیس دفتری یکی نباشد و آقای محسن‌پور در جلسه کمیسیون حاضر نباشد، می گفتند دکتر محسن پور فرد محترمی است اما ظاهراً خواسته‌هایشان محقق نمی‌شده و بالاجبار به این نتیجه رسیدیم فردی که از اول انقلاب مسئول دفتر وزارتی وزارت بهداشت بوده را به این سمت منصوب کنیم.

وی گفت: هیچگونه از این تغییرات سیاسی نبوده‌اند و بنده معمولاً به راحتی زیر بار کارهای سیاسی در اجرا نمی‌روم.

وزیر بهداشت در مورد معاون درمان نیز گفت: معاون درمان که در این تغییرات ثابت مانده، اتفاقاً فردی بود که در مواردی با بنده مخالفت دارد. از جمله در انتزاع دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران تنها فردی بود که در شورای گسترش با این تصمیم مخالفت کرد اما وی فرد محترمی‌ است و مسلط بر مسائل درمانی است، دکتر امامی رضوی یک بایگانی سیار است و حیف است از وزارت بهداشت برود.

* در وضعیت نامطلوب دارو وارد وزارت بهداشت شدم 

وزیر بهداشت در مورد وضعیت دارو در ماه‌های آینده گفت: برخی فکر می‌کردند تغییر در وزارت بهداشت به دلیل مسائل دارو بوده است، اینکه چه چیزی به جای چه چیزی وارد شده یا خیر.

وی ادامه داد: در وضعیت نسبتاً نامطلوب دارو وارد وزارت بهداشت شدم، 3 ماه قبل از عید به شدت محدودیت‌های بانکی در دنیا افزایش یافته بود و این که راه چاره پیدا کنم و از چه طریقی ارتباط بانکی برقرار شود زمان‌بر بود.

طریقت منفرد ادامه داد: پول قابل ملاحظه‌ای در کشور سوئیس و خلیج فارس وجود داشت که قرار شده بود پول سوئیس را فقط برای دارو در نظر بگیریم اما 4 ماه طول کشید تا از مسیرهای مختلف راهی پیدا شود تا این پول کشور رهایی یابد.

وزیر بهداشت محدودیت‌های بانکی را مشکل اصلی بر سر راه دارو عنوان کرد و گفت: با توجه به مبالغ ارز تخصیص یافته و داروهایی که در بین راه است، اطمینان می دهم از نظر مواد اولیه وضعیت خوبی داریم.

وی افزود: هفته گذشته یکی از شرکت‌های دارویی معتبر 500 میلیون دلار اضافه به دارو تخصیص داد، در سفری این شرکت پول مورد نظر را دریافت کرده تا مواد اولیه را به کشور بیاورد بنابراین تا چند ماه آینده مشکل برطرف می‌شود.

طریقت منفرد با اشاره به تجدیدنظر در قیمت داروها با ارز مبادلاتی افزود: دو نرخی بودن ارز همیشه فساد می‌آورد، با تغییر ارز، محدودیت تولید و گرفتاری آن برطرف شد، مشکلات تولید در آینده کمتر می‌شود اما تا ابلاغ قانون و پرداخت مابه‌التفاوت‌ها زمان زیادی به طول می‌انجامد.

وی گفت: برای پرداخت مابه‌التفاوت برای افرادی که مستقیم پرداخت کردند بین وزارت بهداشت و بیمه به توافقاتی رسیدیم در حالی که بیمه‌ها با بدهی‌های قابل ملاحظه‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند.خواسته ما این است که مابه‌التفاوت در سیستم بیمه نرود و ماهانه پرداخت شود.

وزیر بهداشت گفت: بیمه قبول کرده موافقت‌نامه انجام شده و قسمت اعظم این اعتبار برای بیماران خاص و صعب‌العلاج هزینه می‌شود.

وزیر بهداشت گفت: داروهای ایرانی که مواد اولیه‌اش داخلی است با افزایش 50 درصدی قیمت مواجه شد اما «فقط تا 110 درصد فرانشیز» می‌دادند، برای داروهای خارجی 100 درصد افزایش قیمت را داشتیم و این در حالی است که قانون بودجه نیز 3 ماه با تأخیر ابلاغ شد.

طریقت منفرد گفت: تا زمانی که لیست بیمه‌ها تائید شود با آدرس و شماره تماس بیماران بررسی شود زمانی را باید منتظر باشیم تا مابه‌التفاوت‌ها به حساب بیماران ریخته شود اما به صرف اینکه بیمار بگوید مبلغی را پرداخت کرده نمی‌توان این رقم را داد باید گواهی داشته باشد و این زمان‌بر است.

*تصمیماتی که در 6 ماه گرفته شد

وزیر بهداشت درمورد مهمترین اقدامی که در دوره وزارت کوتاهش انجام داده گفت: عملاً 3 ماه ابتدایی وزیر نبودم، بعد از عید نیز دوره انتخابات ریاست جمهوری بود و حرکت‌های سینوسی را نمی‌توانستیم انجام دهیم، بعد از آن هم که می‌گفتند به دنبال کار خودت برو، در این 3 ماه کارهایی شد که در 30 سال گذشته توجهی به آن نمی‌شد.

وی ادامه‌داد: گرچه اینها بستر سازی است اما مهمترین وظیفه‌ای که به لحاظ اجتماعی علمی و قانونی داریم احیای طب عمومی و مراقبت اولیه است که دردنیا در لباس پزشک خانواده مطرح است.

طریقت منفرد گفت: هیچ کاری واجب‌تر از این که طب عمومی احیا شود، نیست به اندازه چند صد هزار سال کار انجام شد تا توانستیم پزشک عمومی را که به شدت مورد بیرحمی قرار داشت تا حدودی احیا کنیم.

وی افزود: پزشک خانواده در دنیا حق دارد به شرط آموزش و پاسخگو بودن هر کاری بکند بنابراین ما پزشک عمومی را از قفل و زنجیر رها می‌کنیم و این را ابلاغ هم کرده‌ایم.

وزیر بهداشت گفت: پزشک عمومی در دنیا و در قوانین ما هر کاری که می‌خواهد می‌تواند بکند به شرط اینکه توانایی داشته باشد، جوابگو باشد و آموزش لازم را دیده باشد.

وی افزود: پزشک خانواده پس از چند سال، فرد مجربی می‌شود چرا که هر بیمار یک آموزش است. موظف بودیم به پزشک عمومی اختیارات بدهیم بنابراین در شورای تخصصی آموزش پزشکی موافقت شد که در عین حال که ماهیت کارشان آموزش است با ارائه آموزش‌های مجازی و حضوری، در حین انجام کار متخصص شوند، این بزرگترین انقلاب در احیای پزشک خانواده و طب عمومی است و از جمله کارهایی است که در شش دقیقه می‌توان انجام داد.

وی با اشاره به اینکه طب نوین به تنهایی پاسخگو نیست و باید با طب عمومی و سنتی تلفیق شود، گفت: گایدلاین‌های این حوزه که جزء اساسی‌ترین نیاز است جلد اول و دومش آماده شده تا شاخص و سنجش عملکرد بهداشت و درمان باشد. جلد سوم آن نیز زیر چاپ است.

وزیر بهداشت با اشاره به سامانه 1490 گفت: این سامانه امکان می‌دهد وزارت بهداشت مستقیم با مردم در تماس باشد که یک حرکت ضروری بود و قرار است در مراکز بهداشت و درمان به صورت سمعی و بصری نصب شود تا بیماران بتوانند به راحتی مشکلاتشان را بگویند.

وی ادامه داد: روزانه حدود 5 هزار تماس با 1490 گرفته می‌شود، زیرمیزی‌های زیادی برگردانده شده، راهنمایی دارویی در حد امکان شده است چرا که هیچکس به اندازه مردم اطلاعات واقعی به ما نمی‌دهد. یک نمونه آن مأمور اورژانسی بود که از بیمار 200 هزار تومان مطالبه کرده بود که با شکایت مردم اخراج شد.

طریقت منفرد گفت: 80 درصد امکانات دولتی است و باید به 80 درصد مردم که امانت پیش ما دارند پاسخگو باشیم؛ در مورد اینکه پزشکان در بخش دولتی و خصوصی کارکنند دفعتاً مقدور نیست و تا زمانی که بار تفاوت درآمد در دولتی و خصوصی بیش از 10 برابر است، کسی که سرنوشت بخش خصوصی را بر عهده دارد و همزمان در دولتی کار می‌کند به دلیل این تفاوت درآمد مشخص است که چه اتفاقی در بخش دولتی می‌افتد.

وی گفت: بستر این قانون باید فراهم شود داوطلب زیاد است، شیوه نامه آن تهیه شده که چگونه اختیارات را به صف مقدم بدهیم و شأن پزشکان را که تا امروز اختیاری نداشتند به آنها داده شود و ستادها پشتوانه این صف باشند.

وزیر بهداشت گفت: در چند بیمارستان به صورت پایلوت، قانون عدم فعالیت همزمان پزشکان در دولتی و خصوصی آغاز شده است.

وی از ابلاغ قانون تمام وقتی نیروهای ستادی و تشکیل معاونت پرستاری به عنوان دیگر اقدامات انجام شده در دوره وزارتش یاد کرد.

طریقت منفرد مهمترین اولویت وزیر بهداشت آینده را این گونه توضیح داد که به هر صورت تصادفی در 40 سال گذشته در این رشته مختصری اطلاعات کسب کردیم و سعی کردیم تا آنجایی که قانون اجازه می‌دهد اجرا کنیم، امیدوارم دکتر هاشمی به عنوان چهره علمی و بی‌نیاز که صرفاً به دلیل ایثار وارد این عرصه شده موفق باشد.
 
هاشمی به دلیل ایثار و دلسوزی به وزارت بهداشت می‌آید
 
وی ادامه داد: برخی‌ها به دلیل منافع شخصی، حب جاه و مال و برخی برای ایثار به عرصه می‌آیند. دکتر هاشمی هیچوقت نیاز مالی نداشته، حب جا هم که در وزارت بهداشت خبری نیست چون بیمارانی که درمان نمی‌شوند نفرین می‌کنند و البته مقوله‌ای است که همه آن در دست وزیر بهداشت نیست.
 
وزیر بهداشت گفت: هاشمی یقیناً به دلیل دلسوزی و ایثار به میدان آمده و امیدوارم به عنوان یک جوان پر انرژی کار کند چون وزارت بهداشت کار می‌برد و درخواستمان این است آن چیزی که به نفع مردم است ادامه یابد.
 
وی افزود: این کارها و آرزوها در حرف آسان است و در عمل مشکلات خود را دارد که از خارج نمی‌توانیم بر آن قضاوت کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها