امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32766
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۴
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین تجلیل از سه دهه فعالیت علمی و فرهنگی استاد محمدعلی آذرشب، مدرس ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین تجلیل از سه دهه فعالیت علمی و فرهنگی استاد محمدعلی آذرشب، مدرس زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران و مترجم پیام‌های رهبری شب گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله محمدعلی تسخیری و جمعی از شاگردان و مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این سازمان برگزار شد.

محمدباقر خرمشاد، رییس سازمان فرهنگ  و ارتباطات اسلامی توفیق برپایی چنین مراسم بزرگداشتی برای استاد آذرشب را نشانه قبولی طاعات و عباداتش در ماه مبارک دانست و افزود: قطعاً زحمات ایشان در این جلسه نمی‌گنجد و باید فرصتی بهتر برای تجلیل مجدد پیش بیاید. آشنایی من با استاد آذرشب به سال‌های 62-61 و اولین ورودی‌های دانشگاه امام صادق (ع) برای تعلیم لغة‌العربیه باز می‌گردد، من نیز جزو آن ورودی‌ها بودم.

وی در ادامه افزود: در دانشگاه تعلیم عربی را با ایشان از «ما هذا الکتاب و ما هذاالقلم» آغاز کردم و این آشنایی بعدها به تسلط بر اشعار عربی و پیچیده و شرح ابن عقیل انجامید، حتی در کلاس درس با ایشان عکس یادگاری هم گرفتیم، البته ایشان آن زمان جوانتر و شاداب‌تر بودند اما اکنون برای ما دوست‌داشتنی‌تر هستند چرا که آن زمانی ما خوفی از استاد داشتیم و در کلاس ایشان به لکنت می‌افتادیم.

*کمتر «آذرشب» را بدون لبخند دیدم

خرمشاد با تأکید بر اینکه بعدها یک چهره خندان،‌ خون گرم، بشاش و مبادی آداب از ایشان تنها به خاطر دارم، افزود: اینها همه از ویژگی‌های مؤمنین واقعی است من کمتر استاد آذرشب را بدون لبخند دیدم.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه هیچ گاه شاگرد خوبی برای استاد نبوده اما زحمات و سجایای ایشان را فراموش نمی‌کند، افزود: من مترجمین بسیاری در مجالس و مکان‌های مختلف دیدم اما در مقام بیان تسلط استاد آذرشب به زبان عربی همین را بگویم که عرب‌های عربستان و کویت نیز در سخن سلیس به پای ایشان نمی‌رسیدند استاد آذرشب در مسند خطابه مسلسل وار بدون اندکی لکنت به ایراد سخن می‌پرداختند و مایه مباهات و افتخار ما بودند.

وی با اشاره به اینکه «آذرشب» در حوزه زبان و ادبیات عربی و فعالیت در دانشکده از اساتید برجسته‌ای محسوب می‌شوند که مدارج را به سرعت طی و پیشرفت کردند، افزود: ایشان در دوره رایزنی فرهنگی نیز یکی از مفاخر ما محسوب می‌شدند در نهایت این را بگویم که این سرمایه در طول تاریخ شکل گرفته و ما زیاد از این دست افراد نداریم بنابراین باید شخصیت‌های این گونه را پاسداشت چرا که دایرة‌المعارفی هستند که باید مفصل از ابعاد مختلف شخصیت‌شان بهره‌برداری کرد.

خرمشاد در پایان اظهار داشت: بایستی به دکتر حسینی تبریک بگویم که از وجود مشاوری چون محمدعلی آذرشب بهره بردند.

*شیوه شاگردی و استادی را در کلاس‌های درس استاد آذرشب فرا گرفتم

در ادامه مراسم محمدرضا دهشیری، استاد دانشگاه و معاون پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در دوره‌ای از شاگردان «محمدعلی آذرشب» بوده طی سخنانی گفت: من هم به نوبه خود در محضر ایشان تلمذ کردم، عربی فرا گرفتم و با عشق و علاقه سر کلاس‌های درسشان حضور یافتم.

وی با اشاره به اینکه اهتمام ایشان به مسایل کلاس درس موجب شد تا ما پیش از حضور در کلاس مطالب را فرا بگیریم و بتوانیم سرکلاس درس حاضر جوابی کنیم، گفت: استاد آذرشب مرا به نام «صاحب‌المدرسة‌الیزدیه» خطاب می‌کردند و این برای من خیلی جالب بود.

دهشیری اظهار داشت: من نیز شیوه شاگردی و استادی را از ایشان فرا گرفتم زمانی که در کلاس درس حضور داشتند و با ما در تعامل بودند. علاوه بر این در دو سفر کویت و الجزایر نیز در محضر ایشان بودم و از نظرات ارزشمندشان در کنفرانس‌های علمی استفاده کردم.

در پایان این مراسم نیز هدایایی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به استاد محمدعلی آذرشب تقدیم شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها