امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32772
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۴
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سوره‌های مجادله، حشر، ممتحنه، صف، منافقون، تغابن، طلاق، تحریم در بیست و ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سوره‌های مجادله، حشر، ممتحنه، صف، منافقون، تغابن، طلاق، تحریم در بیست و هشتمین جزء از قرآن کریم قرار دارند.

فضیلت تلاوت سوره مجادله

در فضیلت این سوره دو روایت از پیامبر اکرم (ص‏) و امام صادق (ع) نقل شده است: هر کس سوره مجادله را تلاوت کند (و در آن بیندیشد و به کار بندد) در قیامت در زمره حزب‌الله خواهد بود.

همچنین می‌فرمایند: هر کس سوره حدید و مجادله را در نمازهاى فریضه بخواند و آن را ادامه دهد خداوند هرگز او را در تمام طول زندگى عذاب نمى‏کند و در خود و خانواده‏اش هرگز بدى نمى‏بیند و نیز گرفتار فقر و بد حالى نمى‏شود.

تناسب محتواى این سوره‏ها با پاداش‌هاى فوق روشن است و این خود نشان مى‏دهد که هدف از تلاوت پیاده کردن محتواى آن در زندگى است نه تلاوتى خالى از اندیشه و عمل.

فضیلت سوره حشر

این سوره که بیشتر ناظر به داستان مبارزه مسلمانان با جمعى از یهود به نام یهود بنى نضیر است و سرانجام منتهى به بیرون راندن همه آنها از مدینه و پاکسازى این سرزمین مقدس شد از سوره‏هاى مهم و بیدارگر و تکان دهنده قرآن مجید است و تناسب بسیار نزدیکى با آخرین آیات سوره قبل دارد که وعده پیروزى در آن به حزب‌الله داده شده است و در حقیقت این یک نمونه روشنی از پیروزى است.

براى این سوره فضیلت بسیار گفته شده از جمله در حدیثى از پیغمبر گرامى (ص‏) مى‏خوانیم: هر کس سوره حشر را بخواند تمام بهشت و دوزخ و عرش و کرسى و حجاب و آسمان‌ها و زمین‌هاى هفتگانه و حشرات و بادها و پرندگان و درختان وجنبندگان و خورشید و ماه و فرشتگان همگى بر او رحمت مى‏فرستند و براى او استغفار مى‏کنند و اگر در آن روز یا در آن شب بمیرد شهید مرده است.

و در حدیث دیگرى از امام صادق(ع) روایت شده است: هر کس سوره الرحمن و حشر را به هنگام غروب بخواند خداوند فرشته‏اى را با شمشیر برهنه مأمور حفاظت خانه او مى‏کند.

فضیلت تلاوت سوره ممتحنه

در حدیثى از رسول خدا (ص‏) مى‏خوانیم: هر کس سوره ممتحنه را قرائت کند تمام مؤمنین و مؤمنات شفیعان او در روز قیامت خواهند بود.

در حدیث دیگرى از امام سجاد(ع) آمده است: کسى که سوره ممتحنه را در نمازهاى واجب و نافله بخواند خداوند قلبش را براى ایمان خالص و آماده مى‏کند نور بصیرت به او مى‏بخشد و هرگز فقر دامان او را نمى‏گیرد و خود و فرزندانش به جنون گرفتار نمى‏شوند.

ترتیل جزء 28 با صدای مشاری العفاسی

 
سوره صفاین سوره در حقیقت بر دو محور اساسى دور مى‏زند: یکى برترى اسلام بر تمام آئینهاى آسمانى و تضمین بقاء و جاودانگى آن از سوى خداوند و دیگر لزوم جهاد در طریق حفظ و پیشرفت این آئین.

و انتخاب نام صف براى سوره به خاطر تعبیرى است در آیه چهارم این سوره آمده است گاهى نیز به عنوان سوره عیسى و یا سوره حواریین نامیده شده است. مشهور و معروف این است که این سوره به طور کلی در مدینه نازل شده وجود آیات جهاد در این سوره نیز مؤید همین معنى است زیرا مى‏دانیم جهاد هرگز در مکه تشریع نشده بود.

در حدیثى از پیامبر اکرم (ص‏) مى‏خوانیم: هر کس سوره عیسى (سوره صف) را بخواند حضرت مسیح بر او درود مى‏فرستد و تا در دنیا زنده است براى او استغفار مى‏کند و در قیامت رفیق او است.

همچنین امام باقر(ع) فرموده‌اند: هر کس سوره صف را بخواند و در نمازهاى واجب و مستحب به آن ادامه دهد خداوند او را در صف فرشتگان و پیامبران مرسل قرار مى‏دهد.
سوره جمعه

این سوره در حقیقت بر دو محور اصلى اساسى دور مى‏زند: نخست توجه به توحید و صفات خدا و هدف از بعثت پیامبر اسلام (ص‏) و مسأله معاد و دیگرى برنامه سازنده نماز جمعه و بعضى از خصوصیات این عبادت بزرگ.

در حدیثى از پیغمبر اکرم (ص‏) آمده است: هر کس سوره جمعه را بخواند خداوند به تعداد کسانى که در نماز جمعه شرکت مى‏کنند و کسانى که شرکت نمى‏کنند در تمام بلاد مسلمین به او ده حسنه مى‏بخشد.

در حدیث دیگرى امام صادق (ع) می‌فرماید: بر هر مؤمنى از شیعیان ما لازم است در شب جمعه سوره جمعه و «سبح اسم ربک الاعلى» را بخواند و در ظهر جمعه سوره جمعه و منافقین را و هر گاه چنین کند گویى عمل رسول الله (ص‏) را انجام داده و پاداش و ثوابش بر خدا بهشت است.

مخصوصاً تاکید زیادى روى این مطلب شده که سوره جمعه و منافقین را در نماز جمعه بخوانند و در بعضى از این روایات آمده که حتى الامکان آن را ترک نکنند و با این که عدول از سوره توحید و «قل یا ایها الکافرون» به سوره‏هاى دیگر در قرائت نماز جایز نیست این مسأله در خصوص نماز جمعه استثنا شده است و عدول از آنها به سوره جمعه و منافقین جایز بلکه مستحب شمرده است.

فضیلت سوره تغابن

و در حدیثى از امام صادق (ع‏) مى‏خوانیم:  کسى که سوره تغابن را در نماز فریضه‏اى بخواند شفیع او روز قیامت خواهد شد و شاهد عادلى است در نزد کسى که شفاعت او را اجازه مى‏دهد سپس از او جدا نمى‏شود تا داخل بهشت شود.
سوره طلاق

مهمترین مسأله که در این سوره مطرح است -چنانکه از نامش پیدا است - مسأله طلاق و احکام و خصوصیات و پیامدهاى آن است سپس بحث‌هایى از مبداء و معاد و نبوت پیامبر و بشارت و انذار به دنبال آن آمده است.

از این رو مى‏توان محتواى این سوره را به دو بخش عمده تقسیم کرد: بخش اول هفت آیه نخستین سوره است که پیرامون طلاق و مسائل مربوط به آن سخن مى‏گوید و به قدرى جزئیات این مسأله را در عباراتى کوتاه و پر معنى به طور دقیق و ظریف مطرح ساخته که انسان با ملاحظه آن خود را کاملا مستغنى مى‏بیند.

بخش دوم که در حقیقت انگیزه اجراى بخش اول است از عظمت خداوند و عظمت مقام رسول او و پاداش صالحان و مجازات بدکاران بحث مى‏کند و مجموعه منسجمى را براى ضمانت اجراى این مسأله مهم اجتماعى ارائه مى‏دهد.

در حدیثى از پیغمبر اکرم (ص‏) آمده است: هر کس سوره طلاق را بخواند و آنرا در برنامه‏هاى زندگى خود به کار بندد  بر سنت پیامبر از دنیا مى‏رود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها