امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۶:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32788
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۲
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد حسن‌نژاد نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس، طی نطق میان دستور خود در صحن ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد حسن‌نژاد نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس، طی نطق میان دستور خود در صحن علنی خطاب به روحانی گفت: اساس علم اقتصاد، تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود است و در تخصیص منابع باید بین بخش‌های مختلف اقتصادی اعتدال رعایت شود در غیر این صورت عدم تعادل بحرانی بزرگ به نام تورم رکودی را بر اقتصاد تحمیل می‌کند یعنی شرایطی که امروزه شاهد آن هستیم.

وی افزود: جناب آقای روحانی بخش‌ها و حوزه‌های مختلف اقتصادی، شبکه‌ای به هم پیوسته‌اند. اقتصاد را نمی‌توان با مدیریت جزیره‌ای و یا آتشفشانی سامان داد. هر تصمیم شما در حوزه ارز به شدت تورم، نرخ اشتغال، تراز پرداخت‌ها، نرخ سود، معوقات بانکی و بسیاری از شاخص‌های دیگر و بالعکس را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین لازم است برای اتخاذ تصمیم برای یک حوزه اثرات مستقیم و غیرمستقیم آن را در سایر حوزه‌ها مورد بررسی قرار دهید. کاری که دولت دهم انجام نداد و نتیجه آن شد که می‌بینیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: ساده‌ترین و مقبول‌ترین تعریف مدیریت عبارتند از کار کردن با دیگران به وسیله دیگران و از دولت یازدهم استدعا دارم اجازه دهد تا کارهای کارشناسی را کارشناسان، قانونگذاری را نمایندگان مجلس تفسیر قانون اساسی را شورای نگهبان و کارهای وزارتی را وزرا انجام دهند و از همه فن حریف بودن به پرهیز از امری که افول بهره‌وری و اثربخشی دولت دهم را رقم زد.

حسن‌نژاد خاطرنشان کرد: جناب آقای رئیس‌جمهور! اقتصاد کشور در شرایط بدی قرار دارد. سرمایه‌داران دست از سرمایه‌گذاری کشیده و به سفته‌بازی روی آوردند. شرکت‌های بسیاری در آستانه تعطیلی قرار دارند این شرایط یعنی چشم‌انداز بسیار تیره افزایش تورم به همراه افزایش بیکاری و تشدید تورم رکودی است. این شرایط تنها و تنها به یک علت به وجود آمده و آنهم عدم ثبات اقتصادی و گرفتن قدرت پیش‌بینی و تصمیم‌گیری از سرمایه‌گذاران است اگر می‌خواهید اقتصاد سامان بگیرید ثبات را به آن برگردانید و چاره کار تنها و تنها تثبیت نرخ ارز است.

نماینده مردم مرند و جلفا ادامه داد: شاه بیت غزل مشکلات اقتصادی نوسانات ارزی است، نوسانات ارزی است که موجب تورم بالای 50 درصدی، افزایش نرخ سود، ورشکستگی کارخانجات، افزایش معوقات بانکی، اشتغال به رانت و فساد به جای سرمایه‌گذاری و هزاران درد بی‌درمان دیگر شده است. خواهشمندم به ارز دید درآمدی نداشته و با تثبیت نرخ ارز به هر قیمتی که کارشناسان تعیین می‌کنند دولت تدبیر و مردم امیدوار را سرافراز کنیم.

وی افزود: ‌معضل بزرگ اقتصادی که در سایه نوسانات ارزی به آن کمتر پرداخته می‌شود معضل شبکه بانکی نسبت به سپرده و بدهی دولت به بانک‌ها که عملا کل شبکه بانکی و حتی دولت طبق استانداردها ورشکسته هستند. اگر این معضل به زودی و به صورت ویژه علاج نشود شاید کلیه اقدامات مثبت دیگر را بی‌اثر کند. چاره کار در اصلاح نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و استفاده از فرصت‌ بالای سهام عدالت است که در صورت تمایل طرحی را اینجانب آماده دارم و می‌توانم تقدیم کنم تا به یک باره از بار سنگین بدهی‌های دولت به شبکه بانکی یارانه نقدی رهایی یافته و با آسودگی خاطر برای سایر حوزه‌ها تدبیر کنید.

حسن‌نژاد اضافه کرد: بازار سرمایه محل تامین مالی شرکت‌ها و تبدیل سرمایه‌های خرد به کلان است وزیر اقتصاد دولت یازدهم بازار سرمایه را از شاخص‌زدگی موجود رهایی داده و وظیفه اصلی بازار سرمایه را برای جهت دادن به نقدینگی بیشتر مورد توجه قرار دهید.

نماینده مردم مرند و جلفا در پایان با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه خود در زمینه‌های مختلف به ویژه در خصوص رفع دریاچه ارومیه از مسئولان خواستار رسیدگی و حل این مشکلات شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار