امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۲:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32795
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 57
امیدوار رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در مورد اجرا نشدن قوانین در حوزه بهداشت و درمان گفت: جایگاه وزارت بهداشت در دولت مشکل دارد. ...

امیدوار رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در مورد اجرا نشدن قوانین در حوزه بهداشت و درمان گفت: جایگاه وزارت بهداشت در دولت مشکل دارد. قانون نقش وزارت بهداشت را مرکز برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و نظارت بر سلامت تعیین کرده است در حالی که دستگاه‌های دیگر به جای وزارت بهداشت این کارها را می‌کنند.

وی ادامه داد: دستگاه‌های دیگر تعرفه درمان تعیین می‌کنند و گوش به حرف وزارت بهداشت نمی‌دهند بنابراین دولت باید جایگاه واقعی وزارت بهداشت را به او بدهد.

رضایی گفت: سلامت بر اساس قانون، حکم دولتی و حاکمیتی باید پیدا کند نه وزارتی، این جایگاه تضعیف شده است و دولت باید به قانونمداری برگردد.

معاون قوانین مجلس افزود: 25 درصد عوامل مؤثر بر سلامت در وزارت بهداشت است و 75 درصد دیگر به حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و دستگاه‌های دیگر مانند صنایع مربوط است و این موضوع تضاد منافع ایجاد می‌کند.

وی افزود: با وجود این تضاد، طبق قانون باید عوامل دیگر زیر نظر سلامت باشند، اقتصاد باید در خدمت سلامت باشد چرا که اقتصاد سالم هدفش رسیدن به رفاه، سلامت و تأمین آن است.

رضایی در مورد اینکه در بحث بودجه نیز توجهی به وزارت بهداشت نمی‌شود، گفت: بودجه را دولت در لایحه می‌بیند و با این وجود در مجلس چند هزار میلیارد به آن اضافه می‌شود، امسال به بودجه سلامت از سوی مجلس 5 هزار میلیارد تومان اضافه شد، این اعتبارات کم است چرا که جایگاه سلامت در برنامه‌ریزی دولت‌ها در اولویت نیست.

معاون قوانین مجلس در مورد وجود مافیا و تأثیر آن در اجرای قوانین حوزه سلامت گفت: ما عادت کرده‌ایم و دوست داریم از نظر روحی و روانی مشکلات خود را به عوامل پشت پرده و مافیا نسبت بدهیم از این طریق مشکلمان را فراموش می‌کنیم و خود را تبرئه می‌کنیم.

وی افزود: مشکلات سلامت مشخص است، اولویت باید به سلامت داده شود، قانونمداری و جایگاه سلامت تعریف شود. برنامه پنجم توسعه باید به درستی اجرا شود، اگر تمام این موارد اجرایی شود مافیایی دیگر وجود ندارد.

رضایی گفت: اگر سلامت الکترونیک راه‌اندازی شود، عملیات و فرآیندها شفاف شود، دیگر نمی توان مخفی‌کاری کرد چرا که موقعی مافیا معنی می‌دهد که همه چیز در پشت درهای بسته انجام می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها