امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32803
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، محمد میرزابیگی با اشاره به انتظارات جامعه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، محمد میرزابیگی با اشاره به انتظارات جامعه پرستاری و سازمان نظام پرستاری از وزیر بهداشت معرفی شده به مجلس افزود: خوشبختانه وزیر بهداشت جدید نسبت به سایر وزرای پیشین با فضای سبک تری در جامعه پرستاری رو به رو است زیرا بالاخره وزرای سابق بهداشت و درمان همواره با مطالبات انباشته شده چندین و چند ساله پرستاران مواجه بودند.

وی ادامه داد: با تصویب 4 قانون در مجلس و تشکیل معاونت پرستاری و بسیاری از اقدامات خوبی که در دولت های گذشته برای جامعه پرستاری صورت گرفت، مقداری از بار مطالبات جامعه پرستاری کاسته شده است و درحال حاضر دیگر نیازی به تصویب قوانین جدید نیست و کارهای ریشه ای و عمده انجام شده است.

رئیس سازمان نظام پرستاری نیاز امروز جامعه پرستاری را اجرای هر چه کامل تر قوانین تصویب شده در مجلس و دولت های قبل عنوان کرد و گفت: وزیر بهداشت در دولت آینده در مقطعی قرار گرفته که آنچه تا امروز برای پرستاران تصویب و انجام شده است را باید تثبیت و اجرا کند.

وی اجرای قانون ارتقای بهره وری و تعرفه گذاری خدمات پرستاری را از جمله مطالبات مهم جامعه پرستاری خواند و افزود: معاونت مراقبت و پرستاری هم که در دولت دهم تصویب شده است و به صورت قانونی و رسمی ابلاغ شده، در روزنامه رسمی منتشر شده و معاون آن نیز منتصب شده است. انتظار ما این است که این معاونت در کنار و همتراز معاونت درمان، معاونت آموزش، معاونت پژوهش و سایر معاونتهای وزارت بهداشت دیده شود.

نوع مراقبت و پرستاری در ایران، زیبنده و در شأن مردم ایران اسلامی نیست

میرزابیگی ادامه داد: تأکید ما بر این است که نباید این شائبه ایجاد شود که معاونت مراقبت و پرستاری، معاونتی برای پرستاران است و مهمترین دلیل هم این است که در حال حاضر نه سازمان نظام پرستاری، نه خود پرستاران، نه سیستم سلامت و وزارت بهداشت و نه مردم از نوع و کیفیت خدمات مراقبت و پرستاری راضی نیستند و آن را زیبنده و در شأن مردم ایران اسلامی نمی‌دانند.

وی افزود: وقتی از یک سو نارضایی از نوع مراقبت و پرستاری در کشور را می‌بینیم و از سوی دیگر جامعه پرستاری را با بیش از 230 هزار نفر با 10 هزار نفر فارغ التحصیل که سالانه به این جمعیت بزرگ اضافه می‌شود، مشاهده می‌کنیم و متوجه می‌شویم که تشکیل معاونتی تحت عنوان مراقبت و پرستاری اتفاق خیلی بزرگی نیست.

رئیس سازمان نظام پرستاری اضافه کرد: بنده به یاد دارم وقتی در مجلس پنجم کار تشکیل سازمان نظام پرستاری را پیگیری می‌کردیم و به همین منظور گزارشی در تشریح اوضاع خدمات پرستاری و جامعه پرستاری به نمایندگان ارائه کردیم، نایب رئیس وقت مجلس، نامه‌ای را با این مضمون به وزارت بهداشت فرستاد مبنی بر اینکه « مسائل پرستاری و نیاز مردم به گونه‌ای است که نه تنها باید سازمان نظام پرستاری تشکیل شود که ما آن را در مجلس حتماً پیگیری می‌کنیم بلکه باید معاونت پرستاری نیز در ساختار وزارت بهداشت شکل گیرد.»

وی تشکیل معاونت مراقبت و پرستاری را یک نیاز مسجل به لحاظ نیاز جامعه و کمیت و کیفیت جامعه پرستاران خواند و گفت: به هر حال بعد از تلاش های مستمر جامعه پرستاری، این معاونت در وزارت بهداشت شکل گرفته و الان باید اهدافی که در زمان شکل گیری این معاونت در دولت مطرح بود پیگیری شود به عبارتی باید متناظر معاونت مراقبت و پرستاری در دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستانها نیز شکل گیرد.

میرزابیگی ادامه داد: باید این معاونت به سایر سطوح نیز تسری یابد تا اشراف کامل به مسائل مراقبتی و پرستاری بیمارستانها داشته باشد و مسائل مربوط به این حوزه را ساماندهی کند. در حال حاضر به دلیل وجود معاونت درمان در بیمارستانها شاهد این هستیم که خدمات پزشکی سازمان یافته ارائه می شود و به نظر می‌رسد با تشکیل معاونت مراقبت و پرستاری در کنار معاونت درمان می توان خدمات پرستاری را نیز در بیمارستانها سامان بخشید.

در وزارت بهداشت نباید معاونت درجه یک و دو تعریف شود

وی افزود: انتظار بعدی ما از وزیر بهداشت این است که به معاونت مراقبت و پرستاری نیز به چشم سایر معاونت ها نگاه کند و خدای ناخواسته در وزارت بهداشت، این معاونت به جایگاه درجه دو تبدیل نشود و ما معاونت درجه یک و دو در وزارت بهداشت نداشته باشیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری اجرای قوانین و تثبیت و توسعه معاونت مراقبت و پرستاری را سر تیتر خواسته های جامعه پرستاری از وزیر بهداشت جدید دانست و گفت: داشتن نگاه تیمی، تفکر اقتصاد بهداشت به مسائل و کمک گرفتن از پرستاران برای کاهش آلام مردم به ویژه در اقتصاد سلامت از دیگر انتظارات پرستاران از وزیر بهداشت جدید است که اگر این اتفاقات بیفتد. طبیعتاً جامعه پرستاری نیز به تأسی از رهنمود رهبری معظم انقلاب، دولت را کمک و همراهی کرده و در کمال احترام متقابل سهم خود را در یاری به دولت جدید ادا می‌کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها