امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32809
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کشف یک کارخانه مواد منفجره در اطراف بغداد، عدم بسته شدن دفتر سازمان ملل در بغداد، بازگشایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کشف یک کارخانه مواد منفجره در اطراف بغداد، عدم بسته شدن دفتر سازمان ملل در بغداد، بازگشایی سفارت آمریکا، تفتیش یک هواپیمای سوری عازم مسکو، تاکید کردها بر اخراج منافقین، آمادگی «فواد معصوم» برای تصدی ریاست‌جمهوری از جدیدترین تحولات عراق است.

کشف یک کارخانه مواد منفجره در اطرف بغداد

نیروهای امنیتی عراق، یک کارخانه بمب‌گذاری خودروها و مقادیر زیادی مواد منفجره را در اطراف بغداد کشف کردند.

ستاد فرماندهی عملیات بغداد طی بیانیه‌ای خبر داد که در این عملیات دو تُن مواد منفجره، 8 کامیون، 100 موشک کاتیوشا و مقادیر دیگری از مواد منفجره که مورد استفاده تروریست‌ها قرار می‌گیرد، ضبط شده است.

دفتر سازمان ملل در بغداد تعطیل نمی‌شود

دفتر سازمان ملل متحد در عراق اعلام کرد که قصد بستن دفتر خود در عراق را ندارد و تأکید کرد که تصمیم آمریکا برای بستن درهای سفارت خود در بغداد تصمیمی موقتی است.

«الیانا نبعه» سخنگوی دفتر سازمان ملل متحد در عراق،  تأکید کرد که فعالیت‌های سازمان ملل در عراق ادامه دارد و این سازمان مطلقا قصد ندارد که مانند آمریکا دفتر خود را در بغداد ببندد.

او افزود که تصمیم آمریکا نیز در این باره موقتی بوده و شامل چند کشور در جهان شده است.

بغداد یک هواپیمای سوری به مقصد مسکو را بازرسی کرد

وزارت حمل و نقل عراق خبر داد که روز یکشنبه گذشته، یک هواپیمای سوری را که به مقصد مسکو سفر می‌کرد بازرسی کرده است.

در بیانیه رسمی وزارت حمل و نقل عراق آمده که پس از بازرسی مشخص شد که این هواپیما حامل هیچ بار ممنوعی نیست و پس از آن اجازه پرواز دریافت کرد.

پیش از این نیز عراق اعلام کرده بود که اقدامات بازرسی هواپیماهایی که از آسمان این کشور به مقصد سوریه یا از سوریه به نقطه‌ای دیگر پرواز می‌کنند را افزایش داده است.

کردها خواستار پایان دادن هرچه سریع‌تر به حضور منافقین در عراق هستند

«برهان فرج» نماینده ائتلاف تشکل‌های کرد در مجلس عراق، گفت که موضع کردستان از سازمان مجاهدین خلق (منافقین) آن است که این سازمان گروهی تروریستی است که برای سراسر عراق خطر محسوب می‌شود.

او گفت که این سازمان در روزگار صدام دست به اقدامات تروریستی علیه کردها و ملت عراق زد و در روند سرکوب ملت عراق به دست رژیم صدام به خصوص در شهرهای کردنشین نقشی آشکار داشت.

او افزود که کردها خواستار پایان دادن هرچه سریع‌تر به حضور این افراد در عراق هستند به خصوص که ادامه حضورشان در عراق غیر قانونی است.

«فواد معصوم»: پیشنهاد ریاست جمهوری عراق را خواهم پذیرفت

رئیس فراکسیون همپیمانی کردستان گفت:من قصد ندارم برای دوره آینده مجلس نامزد شوم، ولی اگر همپیمانی کردستانی تصمیم بگیرد مرا برای تصدی منصب ریاست جمهوری عراق در دوره آینده نامزد کند خواهم پذیرفت.

وی  در مجلس نمایندگان عراق درگفتگو با مرکز اطلاع رسانی عراق تاکید کرد: پس از اینکه دولت مرکزی و حکومت  کردستان عراق اصل گفت‌وگو و دوری از اظهارات تنش‌زا را درپیش گرفتند و به این نتیجه رسیدند که هیچگونه راهی برای حل مشکلات غیر از گفت‌وگو وجود ندارد، روابط بین آنها در بهترین وضعیت خود قرار گرفت.

معصوم افزود: نباید دولت عراق را مسئول همه مشکلات و اختلافات موجود بین بغداد و اربیل دانست چراکه برخی از مشکلات به بررسی در پارلمان نیاز دارند و پارلمان باید به طور جدی مسئولیت آنها را بپذیرد.

وی از فراکسیونهای پارلمانی خواست در شرایطی که عراق در معرض حملات تروریستی بدون در نظر گرفتن وابستگی طائفی و قومی و مذهبی آنها قراردارد ،به جای متمرکزکردن تلاشهای خود روی مسائل بازنشستگی نمایندگان مجلس یا شهروندان دو هویتی(دو تابعیتی) در کشور ، این تلاشها را روی پرونده امنیتی متمرکزکنند.

رئیس فراکسیون همپیمانی کردستانی افزود: وی با قطع حقوق نمایندگان بازنشسته مخالف است و بعید می داند که با توجه ادامه صادرات نفت و افزایش روند صادرات، پرداخت حقوق به نمایندگان بازنشسته به بودجه کشور آسیب برساند. وی همچنین ضمن انتقاد از بهره برداری سیاسی از مسئله حقوق بازنشستگی نمایندگان ازجانب برخی فراکسیونهای مجلس افزود: حقوق بازنشستگی نمایندگان را به شرط ارائه لایحه‌ای از سوی دولت به مجلس و تصویب این لایحه می توان کاهش داد.

وی عملکرد مجلس عراق را با توجه به اوضاع منطقه‌ای و چالش‌هایی که بویژه در زمینه‌های امنیتی فراروی حکومت فدرال قرار دارد، متوسط ارزیابی کرد و درخصوص عملکرد دولت گفت: دولت عراق که دولت وفاق ملی است تا حد توان وظایف خود را انجام داده است، ولی نخست وزیر اکثر اعضاء کابینه خود را براساس تجربه آنان انتخاب نکرده، بلکه طبق توافقات سیاسی برگزیده است.

وی در خصوص عملکرد وزرای کُرد دولت عراق تاکید کرد: نخست وزیر عراق  تاکنون از عملکرد هیچ یک از وزرای کُرد شکایت نکرده است، زیرا همپیمانی کردستانی آنها را براساس توانایی و تجربه و تخصص برگزیده است.

معصوم گفت: برخی ازمسایل پیچیده‌ای که اکنون در کشور وجود دارد نمی تواند توسط نخست وزیر حل شود، زیرا این مسایل با توجه به شرایط منطقه به اشخاص مربوط نمی شود.

وی در خصوص تمدید دوره ریاست منطقه کردستان عراق برای دوسال دیگر گفت: این مسئله برای جلوگیری از بوجود آمدن خلاء قانونی صورت گرفته و این منطقه اکنون در انتظار تصویب قانون اساسی جدید خود و حل این مسئله است.

معصوم  افزود: هدف از برگزاری کنگره قومی کردها این است که ما کشورهای منطقه را مطمئن کنیم که در صدد اهداف جدایی خواهانه نیستیم و قصد نداریم کشوری کردستانی تاسیس کنیم.

وی درباره رئیس جمهوری عراق تاکید کرد: حال رئیس جمهوری عراق همواره و روز به روز رو به بهبودی است و بزودی به عراق باز خواهد گشت.

وی افزود: طالبانی اکنون در حالت غیبت از منصب خود به سرمی‌برد و منصب او خالی نیست و هیچگونه مشکل قانونی در این خصوص وجود ندارد، چراکه «خضیر الخزاعی» معاون او وظایف رئیس جمهوری را به خوبی انجام می دهد.

فواد معصوم در پاسخ به این سوال که اگرهمپیمانی کردستان او را برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق در دوره آینده نامزد کند خواهد پذیرفت؟ گفت:«من قصد ندارم برای دوره آینده مجلس نامزد شوم، ولی اگر همپیمانی کردستان تصمیم بگیرد مرا برای تصدی منصب ریاست جمهوری عراق در دوره آینده نامزد کند خواهم پذیرفت، زیرااین یک تکلیف است و درپرتو اوضاع سیاسی منطقه و کشورهای اطراف عراق نمی توان از انجام این وظیفه امتناع کرد.

رئیس فراکسیون همپیمانی کردستان پیش بینی کرد که ماده140 قانون اساسی در دوره آینده مجلس عراق تصویب و به اجرا گذاشته شود و به موجب آن خطوط مرزی منطقه کردستان درپایان دوره جاری مجلس یا اوائل دوره آینده ترسیم گردد.

سفارت آمریکا در عراق فعالیت خود را از سر گرفت

سفارت آمریکا در بغداد پس از یک وقفه نه چندان طولانی درهای خود را باز کرد. به گزارش خبرگزاری کردپرس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دیروز ضمن اعلام این خبر گفت: سفارتخانه‌های این کشور در برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس تا دهم این ماه همچنان تعطیل خواهد بود.

بنا بر اعلام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همزمان با بغداد، کنسولگری ها و سفارتخانه های آمریکا در داکا، الجزائر، نواکشوط، کابل، هرات، مزار شریف، بصره و اربیل نیز امروز درهای خود را باز کرده اند، اما سفارتخانه ها و کنسولگری های این کشور در ابوظبی، عمان، قاهره، ریاض، ظهران، جده، دوحه، دبی، کویت، منامه، مسقط، صنعاء، طرابلس و خارطوم تا روز شنبه آینده کماکان بسته خواهند بود.

آمریکا به دنبال تهدیدهای القاعده دستور داد به منظور جلوگیری از هر گونه حوادث احتمالی، مراکز دیپلماسی این کشور در برخی از پایتختها و شهرهای بزرگ جهان روز یکشنبه به حالت تعطیل درآیند اما سازمان ملل اعلام کرد که به پیروی از آمریکا دفاتر خود در عراق را تعطیل نخواهد کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها