امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32827
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۱
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «خلاصه الاشعار و زبده الافکار (بخش قم و ساوه)» تألیف میرتقی الدین کاشانی به تصحیح و تحقیق علی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «خلاصه الاشعار و زبده الافکار (بخش قم و ساوه)» تألیف میرتقی الدین کاشانی به تصحیح و تحقیق علی اشرف صادقی با مشارکت مرکز پژوهشی میراث مکتوب و کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران منتشر شد.

 تذکره بزرگ خلاصه الاشعار اثر تقی الدین کاشانی معروف به میرتذکره (زنده در 1016) دارای یک مقدمه، چهار رکن و یک خاتمه است. رکن اول مشتمل بر دو جلد و حاوی احوال و اشعار قصیده سرایان قدیم از آغاز عهد غزنوی تا قرن هشتم است. رکن دوم شامل احوال و اشعار غزل سرایان و بعضی قصیده سرایان تا پایان قرن هشتم است. رکن سوم حاوی تراجم و اشعار غزل سرایان و بعضی قصیده سرایان از حافظ به بعد است.

رکن چهارم دربردارنده شرح حال و اشعار شعرای زمان سلطان حسین میرزا از جامی تا زمان تألیف کتاب است. در این چهار رکن احوال و اشعار 247 تن آمده است.

خاتمه که مجلد ششم کتاب را تشکیل می دهد شامل احوال و اشعار شعرای معاصر مولف است و دوازه اصل به شرح زیر دارد:
اصل اول در ذکر شعرای کاشان
اصل دوم در ذکر شعرای اصفهان
اصل سوم در ذکر شعرای قم
اصل چهارم در ذکر شعرای ساوه
اصل پنجم در ذکر شعرای قزوین

اصل ششم در ذکر شعرای گیلان و دارالمرز و مازندران
اصل هفتم در ذکر شعرای تبریز و آذربایجان

اصل هشتم در ذکر شعرای یزد و کرمان و هندوستان
اصل نهم در ذکر شعرای شیراز
اصل دهم در ذکر شعرای همدان و فراهان
اصل یازدهم در ذکر شعرای ری و استراباد
اصل دوازدهم در ذکر شعرای خراسان

در این دوازده اصل کلا شرح حال و اشعار 414 شاعر آمده است.

میرتقی الدین محمد ابن شرف الدین علی حسینی کاشانی معروف به میرتذکره و متخلص به «ذکری» از شعرا و نویسندگان دوره صفوی است که خلاصه الاشعار و زبده الافکار را طی نزدیک به 40 سال جمع آوری کرد. این اثر از 12 اصل تشکیل شده و هر اصل به یکی از شهرها و نواحی جغرافیایی مختلف ایران اختصاص دارد.

در اثر حاضر شرح حال شعرای قم و ساوه بیان شده است.

خلاصه الاشعار و زبده الافکار (بخش قم و ساوه) با تصحیح و تحقیق دکتر علی اشرف صادقی در شمارگان 500 نسخه و به بهای 155000 ریال از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب و با همکاری کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران به چاپ رسیده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها