امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32846
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چندی پیش وزارت دفاع انگلیس اعلام کرده بود که نیروهای تازه نفس انگلیسی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چندی پیش وزارت دفاع انگلیس اعلام کرده بود که نیروهای تازه نفس انگلیسی به درخواست مقامات افغان برای دفع حملات طالبان عازم هلمند شده‌اند و به مدت هشت روز هشتاد سرباز کمکی همراه حدود 2 هزار سرباز افغان فعالیت نظامی داشته‌اند این گزارش بلافاصله از سوی مقامات ارشد ارتش افغانستان رد شد.تصاویری که خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به آنها دست یافته، بیانگر حقیقت دیگری است، این تصاویر نشان می‌دهد که  تفنگداران نیروی دریایی آمریکا نیز بدون هماهنگی با نیروهای افغان در هلمند در جنوب این کشور تجهیزات جدید امنیتی، اداری و دفاعی خود را به کمپ نظامی «ملوان» منطقه «سنگین» هلمند منتقل کرده‌اند.


بسته‌هایی که توسط تفنگداران نیروی دریایی آمریکا به سنگین منتقل شده شامل مقدار زیادی ادوات نظامی و مهمات است که به تازگی از ایالت «فلوریدا» به هلمند منتقل شده است.بر اساس اطلاعات منابع امنیتی که از افشای نامشان خودداری کردند تاکنون تعداد نیروهای آمریکایی که به صورت نامعلوم وارد هلمند شده‌اند مشخص نیست و این نیروها هم اکنون در مناطق سنگین و گرشک این ولایت مستقر هستند.

این اقدامات نیروهای آمریکایی و انگلیسی در حالی است که نظامیان انگلیسی 3 سال پیش از منطقه «سنگین» خارج شده بودند و اکنون امنیت این منطقه در دست نیروهای افغان است.

چندی پیش «دولت وزیری» معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان  مشارکت نیروهای انگلیسی را در عملیات نیروهای دولتی در منطقه سنگین رد کرد اما برعکس وزارت دفاع انگلیس ضمن اشاره به حضور و نقش سربازان انگلیسی در نبرد «سنگین» هدف این نیروها از مشارکت در این عملیات را فراهم آوردن چتر کمکی برای نیروهای افغان اعلام کرد.وی تصریح کرده بود که افرادی محدود از بخش مشاوره نیروهای مسلح انگلیس در همکاری با نیروهای افغان در عملیات سنگین تنها نقش مشورتی داشتند.

حال سؤال اینجا است که اکنون نیروهای آمریکایی در این منطقه چه می‌کنند و چرا حضور دارند؟ درحالیکه این حضور از دید مسئولان افغان خلاف توافق بوده است.

حضور نیروهای خارجی و قتل عام مردم در نبردهای آنان با نیروهای طالبان همواره واکنش‌های شدید مردمی را در افغانستان بدنبال داشته است.چند روز پیش یک مرد افغان که در یکی از مناطق ولایت هلمند 12 عضو خانواده خود را در بمباران نیروهای ناتو از دست داده بود در حضور رئیس جمهور این کشور به شدت از خارجی‌ها انتقاد کرد.

نیروهای انگلیسی مسئولیت کامل تأمین امنیت منطقه سنگین هلمند را در سال 2010 به نیروهای افغان سپردند اما دوباره در گروه و تعداد نامعلومی همراه با نیروهای آمریکایی به این مناطق بازگشته‌اند.

هلمند بزرگ‌ترین ولایت از ولایت‌های جنوب غربی افغانستان است که به 9 شهرستان و منطقه تقسیم شده است، این ولایت از جنوب با پاکستان مرز مشترک دارد.8 هزار سرباز انگلیسی در این ولایت به مدت 10 سال حضور داشتند و علاوه بر این که نتوانستند امنیت این منطقه را تأمین کنند، تأمین کننده قاچاق موادمخدر توسط قاچاقچیان نیز بودند که به همین دلیل براساس برخی گزارشات هم اکنون 60 درصد مواد مخدر افغانستان در ولایت هلمند کاشت و برداشت می‌شود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار