امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۵:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32890
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس علیرضا مرندی صبح امروز در مراسم روز جهانی شیر مادر که در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس علیرضا مرندی صبح امروز در مراسم روز جهانی شیر مادر که در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد گفت: در طی دهه‌های اخیر شواهد علمی گسترده‌ای در کشورهای صنعتی و دنیا درباره نقش ارزشمند تغذیه با شیر مادر وجود دارد که در بقا و زنده نگه‌داشتن کودکان و اقتصاد سلامت آنها کمک می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین همه محافل علمی مانند یونیسف و سازمان بهداشت جهانی اذعان دارند که تغذیه با شیر مادر بهترین ماده غذایی برای کودکان است و ماده زنده‌ای است که دائماً در آن تحول صورت می‌گیرد.

به گفته وی خاصیت شیر مادر به حدی است که سلول‌های دفاعی زیادی در شیر مادر به ویژه آغوز (شیر اولیه مادر) وجود دارد و آن را خون سفید نام می‌برند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی شیردهی مادر را مرحله چهارم زایمان برای دفع خون و جفت دانست و گفت: مرحله اول ایمن‌سازی کودک از ثانیه‌های اول عمر با شیر مادر آغاز می‌شود.

مرندی خاطرنشان کرد: همه ساله میلیون‌ها کودک فقط به خاطر تغذیه با شیر مادر زنده می‌مانند و اگر این نوع تغذیه را از ساعت اولیه تولد زودتر جدی می‌گرفتیم شاید یک و نیم میلیون کودک بیشتر زنده می‌ماندند زیرا بسیاری از کودکان بیمار فقط برای زنده نگه داشتن چند هفته‌ای مجبورند از تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته استفاده کنند در حالی که شیر مادر به راحتی می‌تواند در اختیار کودک قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تغذیه با شیر مادر را برای کودک زیر سه ماه را بسیار حیاتی دانست و گفت: دو سوم مرگ و میر نوزادان زیر سه ماه با تغذیه شیر مادر کاهش می‌یابد و این نوع تغذیه مهمترین استراتژی برای کاهش مرگ و میر کودکان زیر 5 سال است.

وی افزود: تصور بر این است که تکنولوژی‌های روز و نوین نوزادان ما را نجات می‌دهد. در حالی که مطالعات نشان می‌دهد که فقط یک فاکتور در کاهش مرگ و میر نوزادان مؤثر است و آن چیزی جز شیر مادر نیست.

مرندی سوء تغذیه را مهمترین قاتل کودکان برشمرد و افزود: بیش از 50 درصد کودکان به دلیل سوء تغذیه جان خود را از دست می‌دهند. بهترین راه مبارزه با این مسئله شیر مادر است که تمام انرژی مورد نیاز را برای کودک تأمین می‌کندوتا حدی که آکادمی کودکان آمریکا می‌گوید از همان روز اول تولد تا 6 ماهگی شیر مادر و مقداری قطره ویتامین می‌تواند تمام نیازهای کودک را تأمین کند و در سال دوم تولد یک دوم نیاز بچه با شیر مادر تأمین می‌شود.

این متخصص اطفال گفت: کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند از انواع عفونت‌ها از جمله عفونت ادراری، بیماری‌های کبدی، دیابت در دوره جوانی مصون هستند و ضریب هوشی بالاتری هم دارند.

وی سلامت مادر ناشی از شیر دهی را یکی دیگر از نکات مثبت این امر برشمرد و گفت: پیشگیری از کم خونی، سرطان‌های زنانه و داشتن سلامت روان در گرو شیردهی مادر است.

وی با انتقاد از نبود مهدکودک در محیط‌های کار برای مادران شاغل خاطرنشان کرد: ما جزو بیست و چند کشوری هستیم که قانون مصوب حمایت از مادر شیرده را داریم و در این قانون ایجاد مهدکودک در محیط‌های کار جزو بایدهاست که اجرا نمی‌شود.

مرندی ادامه داد: از طرفی مادران امروز تجربه زیادی در فرزند‌آوری و شیردهی ندارند چون شاید یک یا نهایت دو فرزند به دنیا بیاورند. ما باید با آموزش‌‌های درست به مادران اعتماد به نفس دهیم تا دو سال کامل به فرزند خود شیر دهند از طرفی باید وزارت بهداشت دستورالعملی برای جلوگیری از اشتباهاتی که در بیمارستان‌ها برای ترویج استفاده از شیرمصنوعی رخ می‌دهد تدوین کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها