امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۸:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32932
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 182
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» مصطفی رحماندوست و غلامرضا امامی در حاشیه نشست نقد و بررسی مجموعه کتاب‌های لئو لئونی در جمع ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» مصطفی رحماندوست و غلامرضا امامی در حاشیه نشست نقد و بررسی مجموعه کتاب‌های لئو لئونی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چگونه می‌توان به تولید‌ آثار فلسفی و متفکرانه برای کودکان و نوجوانان پرداخت، مصطفی رحماندوست در جواب، بیان داشت: هنوز در این حوزه به وضعیت موجود نرسیده‌ایم چرا که ادبیات متفکر و فلسفه در دو مسیر حرکت می‌کند.

وی اضافه کرد: یک مسیر، همان مسیری است که اهل فلسفه و دانشگاه انتخاب کرده‌اند که بسیار تند و تیز است و معتقدند که آخر کتاب باید به سوال و جواب ختم شود.

رحماندوست ادامه داد: قشری هم نویسنده و هم شاعر هستند که معتقدند آموختن تفکر و منطق را باید به کودکان آموزش داد. به همین منظور معتقدیم ما هنوز به نقطه مطلوب در این زمینه نرسیده‌‌ایم اما از این موضوع نیز دور نیستیم.

وی افزود: اهل تفکر و دانشگاهی فهمیده‌اند که قصه‌های دستوری تاثیرگذار نیستند. اهل نوشتار معمولی نیز به این نتیجه رسیده‌اند تنها آثار فانتزی به درد کودکانشان نمی‌خورد.

رحماندوست در پاسخ به پرسشی دیگر که چگونه می‌توانیم تصویرگری مطلوبی داشته و آیا همه کتاب‌ها به تصویرگری نیازمند هستند، بیان داشت: در حوزه تصویرگری دارای دو کتاب مصور و تصویری هستیم. کتاب‌های مصور جزو آثاری هستند که اگر تاثیر نداشته باشد زیاد هم مهم نیست. اما در کتاب‌های تصویری، تصویر جزو ادبیات است.

وی اضافه کرد: چیزی که در تصویرگری کتاب لئو لئونی می‌بینیم کودکی بکر است و این مهم به صورت طبیعی در تصاویر به وضوح مشاهده می‌شود.

این نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه درخواست شما از رسانه‌ها و خبرنگاران به مناسبت روز 17 مرداد و روز خبرنگار چیست، عنوان کرد: درد بزرگ جامعه ما در دو چیز خلاصه می‌شود. نخست اینکه همدیگر را به رسمیت نمی‌شناسیم و در نتیجه اخلاق مرده است و در نهایت کتاب نمی‌خوانیم.

وی اضافه کرد: مسئولان وزارت ارشاد یک‌دفعه آمار کتابخوانی را اعلام می‌کنند و به طور مثال بیان می‌کنند که آمار 2 ساعت و 75 ثانیه است در صورتی که این صحت ندارد. چرا که باید تاثیر گذار در جامعه باشد اما تاثیر آن را ندیده‌ایم.

رحماندوست ادامه داد:‌ یک جای رسمی برای ارائه سطح مطالعه وجود ندارد اما می‌دانیم که سطح مطالعه پایین است. یعنی سالیانه حدود 6 هزار عنوان کتاب در تیراژ 2  الی 3 هزار نسخه برای کودکان ایرانی منتشر می‌شود که این آمار نشان‌دهنده آن است که برای هر دو کودک ایرانی در سال دو جلد کتاب منتشر می شود که این فاجعه‌بار است و اگر بخواهیم در چشم‌انداز بیست‌ساله حرکت کنیم اول باید بچه‌ها امروزه کتاب بخوانند و بعد به تولید علم بپردازند.

*شرافتمندانه‌ترین رشته خبرنگاری، خبرنگاری حوزه فرهنگ است

این مترجم معتقد است که شرافتمندانه‌ترین رشته خبرنگاری، خبرنگاری حوزه فرهنگ و کتاب است چرا که هر کسی در این حوزه رسالتی بر عهده دارد اما رسالت خبرنگاران حوزه فرهنگ و کتاب باید در جهت بالا بردن سطح مطالعه یک جامعه باشد.

رحماندوست ادامه داد: بسیاری از کتاب‌ها که در تهران منتشر می‌شود در برخی از استان‌های کشور توزیع و یافت نمی‌شود که این به چرخه نامناسب توزیع کتاب در کشور اختصاص دارد.

*امامی: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در گذشته الگویی برای نویسندگان و ناشران بود

در ادامه این مراسم غلامرضا امامی نویسنده و مترجم ادبیات کودکان و نوجوانان بیان داشت: در کشور چندین نهاد رسمی وجود دارد که باید به تولید کتاب کودک و نوجوان بپردازد، اما نمی‌پردازند.

وی اضافه کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان زمانی که ما در آن مکان به فعالیت می‌پرداختیم نمونه و الگو بود و در سال بیش از 10 عنوان کتاب تالیفی و ترجمه منتشر نمی‌گردید تا نمونه برای ناشران دیگر کتاب کودک و نوجوان باشیم.

امامی ادامه داد: فیلمسازان و فستیوال‌هایی که اکنون جزو مشهوران ایران به شمار می‌روند روزی در کانون بوده و در این فضا پرورش یافته‌اند. اما تحولاتی که در این مکان صورت گرفت کمیت سیطره پیدا کرده و بر کیفیت غلبه پیدا کرده است.

به گفته این مترجم شاید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 50 عنوان کتاب را طی یک سال کاری منتشر کنند که همه آنها نیز به درد نمایشگاه‌ها می‌خورد. بنده قبل از انقلاب کتابی را در مورد یک نویسنده بزرگ و شهید فلسطینی که برای چاپ این کتاب به بیروت سفر کرده بودم را منتشر کردم. اما اخیرا کتابی در ایران منتشر شده که بدون اجازه بنده بوده و نقاشی‌های زیبای کتاب فوق را نیز حذف کرده و نقاشی کشیده‌اند که اصلا به داستان و محتوای کتاب مربوط نیست و وقتی جویای این کار می‌شویم می‌گویند که می‌خواهیم جایزه جهانی بگیریم.

*برای به دست‌آوردن جایزه جهانی خودمان را فراموش می‌کنیم

وی اضافه کرد: ما می‌خواهیم جهان را به دست بیاوریم اما خودمان را فراموش می‌کنیم. کسانی که با کار کودکان و نوجوانان مشغول هستند این دنیای زیبا را لمس و درک کرده‌اند.

امامی با اشاره به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: حدود 15 سال در کانون دارای سابقه کار هستم که این سابقه در حال از بین رفتن است. به همین منظور دو سال است که می‌خواهیم با رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ملاقاتی داشته باشم اما نمی‌توانم وی را پیدا کنم.

وی افزود: نمی‌دانم مدیران فعلی کودک و نوجوان تاکنون چند تا کتاب خوانده و چند تا کتاب منتشر کرده‌اند. اما معتقدم وقتی نویسنده نمی‌تواند با مسئول کانون ملاقات کند چگونه این مسئول می‌تواند کتاب برای کودکان و نوجوانان منتشر کند.

امامی بیان کرد: لطافت و زیبایی ادبیات کودکان و نوجوانان باید لمس شود. بعد از سالیان سال از چاپ کتاب‌های کانون با اینکه هیچ تبلیغ و شعاری برای آثار این مرکز نبوده است اما کتاب‌های اولیه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هنوز هم پرمخاطب هستند.

این مترجم کتاب کودک و نوجوان اظهار داشت: برخی از ناشران خصوصی در کار ادبیات کودک و نوجوان، آقابالاسر هستند. به نوعی که برخی ناشران خصوصی نیز در نوشتن یک متن ساده ناتوان هستند.

وی درباره ترجمه کتاب‌هایی از یک نویسنده مشهور ایتالیایی، بیان کرد: چندی پیش کتابی را ترجمه کردم که به زادگاه حضرت مسیح(ع) ارتباط داشت. زیبایی این قصه به این گونه‌ است که سه چهره شرقی، به حضرت مسیح هدیه‌ای اهدا می‌کنند که کمتر کسی به یاد می‌آورد که این سه نفر از پارس و ایرانی هستند.

*برخی از ویراستارها فعالیت‌شان ممیزی شده است

امامی با بیان اینکه برخی از ویراستارها فعالیت‌شان ممیزی شده است، عنوان کرد: ناشران ما به جایی رسیده‌اند که به نویسنده دستور می‌دهند که چه مطلبی حذف و چه مطلبی اضافه شود. به گونه‌ای که کتاب کودک و نوجوان را در بعد سودآوری می‌سنجند.

وی افزود: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یک نهاد رسمی است که به سمت سودآوری رفته و کتاب خوب تولید نمی‌کند. به گونه‌ای که کتاب‌های کودک و نوجوان ارزانتر از چیزهای دیگر حتی از کتاب‌های سایر کشورهای جهان است. اما ما معتقدیم کتاب باید در سبد خانوار قرار گرفته و در سوپرمارکت‌های بزرگ کتاب وجود داشته باشد.

*در صدا و سیمای کشور تبلیغی برای کتاب صورت نمی‌گیرد

این نویسنده گفت:‌ در صدا و سیما در تبلیغ کتاب توجهی نمی‌شود به همین منظور تعداد بسیاری از مردم از تولید کتاب بیخبر هستند و در این راستا در شبکه توزیع مناسب در کشور وجود ندارد؛ بنده معتقدم اگر کتابی زبان حال مردم باشد و با مردم ارتباط داشته باشد کار خود را خواهد کرد و راه خودش را نیز ادامه خواهد داد.

امامی درباره انتشارات علمی فرهنگی، گفت: برخی از ناشران به بدخلقی و بدقلقی می‌پردازند و یعنی موسسه رسمی این مملکت انتشارات علمی فرهنگی مدت زیادی است که کتاب‌هایی را گرفته که نه آن کتاب‌ها را برمی‌گرداند و نه چاپ می‌کند بلکه آنها را توبیخ کرده است.

وی با بیان اینکه ما میراث بزرگ ادبیات کهن و انسانی فارسی هستیم، بیان کرد: با توجه به این سخنان بنده نسبت به آینده ادبی این مملکت و جوانان بسیار امیدوارم به ویژه که در حوزه  کودک و نوجوان و در حوزه تصویرگری جزو تعدادی از بهترین‌های جهان هستیم.

امامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه نظرتان درباره رادیو کتاب چیست، بیان داشت: معتقدیم رادیو کتاب باید به معرفی آثار مختلف بپردازد.

وی افزود: یکی از مشکلات بزرگ این کشور مسئله توزیع کتاب است که معتقدیم رادیو کتاب با معرفی کتاب می‌تواند مخاطبان را به سمت خرید و مطالعه کتاب سوق دهد.

*رحماندوست: رادیو کتاب هنوز رادیو نشده است

در ادامه این مراسم مصطفی رحماندوست در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه چرا انجمن نویسندگان کودک و نوجوان هنوز نتوانسته در حوزه ادبیات کودک به معرفی آثار بپردازد، گفت:‌ بنده از بنیانگذار این انجمن هستم و کاره‌‌ای هم نیستم اما با دوستانی که در این انجمن فعالیت می‌کنند در تماس هستم به همین منظور معتقدم باید این سوال را از انجمن کودک و نوجوان بپرسیم.

وی در پاسخ به این پرسش که نظرتان درباره رادیو کتاب چیست، عنوان کرد: رادیو کتاب را تعقیب می‌کنم اما هنوز رادیو نشده است.

رحماندوست ادامه داد: در سال‌های 72 برنامه‌ای از شبکه دو سیما به عنوان آینه کتاب به نمایش گذاشته شد که هنوز کتاب‌هایی در حوزه کودک و نوجوان، فلسفه، تاریخ  و سایر حوزه‌ها به مخاطبان در بازه زمانی 15 دقیقه معرفی می شد که با توجه به گذشت بیست سال از پخش این برنامه بسیاری از افرادی که بنده را می‌بینند درباره معرفی کتاب آن زمان سوال می‌پرسند.

رحماندوست ادامه داد: حتی در این راستا باید گفت که برخی ناشران از بنده درخواست می‌کردند که اگر می‌خواهید کتاب ما را معرفی کنید قبلا به ما اطلاع دهید تا کتاب را در تیراژ بالا منتشر کنیم. چرا که بعد از قرائت شما از متن کتاب و معرفی ناشر مخاطبان به انتشارات مورد نظر مراجعه و بیش از یک هزار آن را خریداری می‌کنند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها