امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32998
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۳۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران در اولین نشست خبری خود پس از ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران در اولین نشست خبری خود پس از آغاز ریاست جمهوری که عصر امروز سه‌شنبه برگزار شد، طی سخنانی از همه خبرنگاران داخلی و خارجی که طی دو ماه اخیر در انعکاس اخبار انتخابات، پیروزی‌ها و شادمانی‌های ملت ایران و انعکاس مطلوب اعتماد به وجود آمده در جامعه گام برداشتند، قدردانی کرد.

وی همچنین تقدیر ویژه‌ای از رسانه ملی به پاس تلاش‌های فراوان خود به ویژه درباره دو روز تاریخی تنفیذ و تحلیف به عمل آورد.

رئیس‌جمهور همچنین عید سعید فطر و روز خبرنگار را پیشاپیش تبریک گفت.

روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه انتخابات خرداد 92 از لحاظ داخلی نشانگر فرآیند تثبیت شده دموکراسی و تعمیق پویایی سیاسی در ایران بود، اظهار داشت: این انتخابات از لحاظ خارجی هم رویکرد اعتدال و عقلانیت را برای همه جهانیان داشت.

وی همچنین تاکید کرد که عزم ملت ایران بر تعامل عزت‌مندانه با جهان و پیگیری منافع و مصالح کشور است.

رئیس‌جمهور هدف خود از برگزاری این نشست خبری در اولین‌ روزهای دولت را اینگونه بیان کرد: در اولین روزهای آغاز مسئولیت دعوتم از اصحاب رسانه برای وفای به عهدم بود؛ در دوران تبلیغات انتخاباتی و پس از آن به مردم وعده دادم دولت آینده دولتی پاسخگو باشد و با شفافیت عمل کند؛ از کمک و حمایت مردم عزیزمان گرفته تا آنجا که لازم باشد، عذرخواهی از مردم بزرگوار میهن عزیزمان.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: این دولت بعد از امید به حق، هیچ سرمایه‌ای بالاتر از مردم ندارد. امید این دولت به حمایت مردم و همکاری مستمر مردم بزرگوار و فهیم ایران است. دولت بدون حمایت مردم هیچ گاه نمی‌تواند به اهداف بلند خود دست یابد.

وی افزود: رسانه‌ها و مطبوعات می‌توانند رابطه بسیار خوبی را میان دولت و مردم برقرار کنند و نظرات دولت را به مردم و نظرات مردم را به دولت منعکس کنند.

روحانی تصریح کرد: بعد از پیروزی ملت در انتخابات 24 خرداد، دو وظیفه اساسی بر دوش اینجانب بود. وظیفه اول تهیه خط مشی و برنامه کلی برای دولت تدبیر و امید بود. به همین دلیل کمیته‌ها و کارگروه‌هایی را برای بررسی شرایط کشور و حتی شرایط منطقه و جهان در حدی که به مسائل داخلی ما مرتبط بود تعیین کردم که منجر به تدوین برنامه دولت شد. همان برنامه‌ای که در روز تحلیف تقدیم مجلس کردم و در اختیار افکار عمومی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه دیگر، تعیین تیم‌های اجرایی برای شناسایی و معرفی افراد ذی‌صلاح برای عضویت در کابینه دولت تدبیر و امید بود. برای این کار تمام افراد شناخته شده و افرادی که می‌توانند در معرض چنین مسئولیت بزرگی قرار بگیرند با کمک صاحب‌نظران، نمایندگان مجلس، متخصصین، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها بررسی شدند.

همچنین تمام نظراتی که از طریق ایمیل، فکس، نامه‌ها و یا پیام‌های مختلف به این کمیته‌ها می‌رسید مورد توجه قرار می‌گرفت و در برخی موارد این افراد را به کمیته‌ها دعوت می‌کردند.

روحانی تاکید کرد: در مجموع چهار کمیته سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سیاست خارجی با مشارکت 500 نفر از نخبگان و صاحب‌نظران و با صرف وقت حدود بیش از 6 هزار ساعت نتایج برنامه‌ای و بررسی افراد را در اختیار بنده قرار دادند که مجددا آن را با مشاورین خود مورد بررسی قرار دادیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: نهایت تلاش ما این بود که در اولین فرصت، افراد مورد نظر برای کابینه دولت آینده در اختیار مجلس برای بررسی و تایید قرار بگیرد. مبنای ما شایستگی اخلاقی و انقلابی، تجربه، تخصص، دانش لازم برای مسئولیت و توان کار گروهی و هماهنگی درون‌بخشی و میان‌بخشی در دولت بود. به همین دلیل ترکیب کابینه مجموعه‌ای است که می‌تواند برای تحقق برنامه و اهداف دولت به صورت هماهنگی و یکپارچه عمل کند.

روحانی با بیان اینکه البته مجلس دارای اختیاراتی قانونی برای بررسی و رای اعتماد خواهد بود، گفت: بنای ما بر همکاری با مجلس و در کل با قوای سه‌گانه است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: برای اولین بار علاوه بر نشاط و امیدی که در داخل کشور در سایه حضور حماسه‌آفرین مردم در انتخابات به وجود آمد تعامل سازنده با منطقه و جهان نیز آغاز شد.

روحانی با بیان اینکه در مراسم تحلیف 55 هیئت بلند پایه از منطقه و جهان شرکت کردند اظهار داشت: از روسای جمهور، نخست وزیران، روسای مجالس تا وزیران امور خارجه و نمایندگان ویژه در این مراسم حضور داشتند.

رئیس جمهور تصریح کرد: مهمتر آنکه زمانی که من با بسیاری از سران این کشورها در فرصت یکی دو روز ملاقات کردم می‌گفتند انتخابات ایران شور و شعفی در میان ملت ما هم ایجاد کرده است و این برای من بسیار حائز اهمیت و جالب توجه بود.

وی ادامه داد: مسئولین کشورهای منطقه می‌گفتند در 24 خرداد در منطقه امید، صلح، آشتی و ثبات آغاز شد و این نشانگر عظمت ملت ایران و تاثیر این نظام پربرکت و جایگاه ایران اسلامی در منطقه و جهان است.

* تاکید اساسی ما در دولت آینده قانون گرایی است

روحانی اشاره کرد: تاکید اساسی ما در دولت آینده بر قانون گرایی و اخلاق مداری خواهد بود؛ اخلاق و قانون پایه‌های اساسی خط اعتدال خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: خوشبختانه از همین روزهای اولیه فضای مناسب کسب و کار در سایه ارتقا سرمایه اجتماعی در کشور به وجود آمده و این اولین چراغ امید و اولین حرکت به سمت ثبات و آرامش است.

وی گفت: این انتخابات نشان داد که چه سرمایه عظیم اجتماعی و عاطفی و ارتباطی در کشور  ما وجود دارد و ملت ما این سرمایه اجتماعی را در این انتخابات به نمایش گذاشت.

*از مقام معظم رهبری سپاسگذارم

روحانی تاکید کرد: لازم می‌ دانم از مقام معظم رهبری به خاطر تاثیر بیانات ایشان در ایجاد این حماسه و همچنین از دعوت معظم له در روز تنفیذ از همگان برای کمک به دولت سپاس گذاری کنم.

رئیس جمهور ادامه داد: همچنین تشکر می کنم از نکته مهمی که ایشان فرمودند که برخورد ما برخوردی حکمت‌آمیز و از حوزه منطق خواهد بود، همواره هدایت‌های ایشان و رهنمودهای ایشان سرمایه ای بزرگ برای مردم و دولت است.

وی گفت: از اینکه در مقام رئیس جمهوری اسلامی ایران در اولین کنفرانس مطبوعاتی با حضور اصحاب رسانه شرکت می‌کنم، بسیار خرسندم و امیدوارم در این گفتگو بتوانم خطوط کلی سیاست خارجی و داخلی را برای مردم و مخاطبان ترسیم کنم.

روحانی در پاسخ به اولین سوال که خبرنگار شبکه خبر درباره برنامه‌های اقتصادی و اولویت اقتصادی دولت وی و همچنین اینکه یارانه‌ها را به شیوه فعلی ادامه خواهد داد یا خیر گفت: مسلما موضوعات اقتصادی جز اولویت‌های دولت خواهد بود به دلیل مشکلات مردم و خواست مردم تیم اقتصادی دولت هماهنگ تعیین شده و این تیم قبل از آنکه معرفی شوند در کارگروه‌ها فعالیت می‌کردند و در آخرین دور بررسی‌های اقتصادی با حضور خود من مسائل مهم اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است.

*دولت مصمم به پرداخت یارانه به میزان فعلی است

وی ادامه داد: برنامه‌ای برای چهار سال به طور کلی در کارگروه‌ها تدوین شده است که البته طبیعی است این برنامه‌ها در قالب بودجه‌های یک ساله تبلور خواهد یافت.

رئیس جمهور گفت: دولت در اولین دستور جلسه خود که فردا است موضوع یارانه را در دستور گذاشته است، دولت مصمم است یارانه را به همان مقداری که تا کنون پرداخت می‌شده، ادامه دهد البته با توجه به شرایط اقتصادی اقدامات مقتضی دیگر انجام خواهد شد.

*توسعه روابط با همسایگان و ایجاد ثبات در منطقه در دستور کار دولت فعلی روحانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار المیادین لبنان درباره برنامه دولت یازدهم برای بهبود روابط ایران و کشورهای عرب منطقه اظهار داشت: دولت آینده نسبت به روابط با همسایگان خود و کشورهای منطقه اولویت قائل است. از این رو توسعه روابط با همسایگان جزء دستور کار دولت فعلی خواهد بود.

رئیس‌جمهور تلاش برای ایجاد آرامش و ثبات در منطقه و همچنین کاهش تنش‌هایی که منطقه با آن مواجه است را با کمک کشورهای دوست در منطقه جزء اولویت‌های دولت یازدهم برشمرد و تصریح کرد:‌ در ملاقات‌هایی که اخیرا با برخی کشورهای منطقه داشتیم یکی از موارد مورد تاکید آنها حضور فعال‌تر ایران برای ثبات و توسعه منطقه بود که دولت این راه را آغاز خواهد کرد و ادامه می‌دهد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره حقوق شهروندی گفت‌: همانگونه که وعده داده شده بود تدوین حقوق شهروندی جزء وعده‌های این دولت است و این کار با شروع کار دولت در بخش مربوطه آغاز می‌شود.

روحانی با بیان اینکه مبنای اصلی ما در تدوین حقوق شهروندی فصل سوم قانون اساسی، حقوق ملت است، ادامه داد: قانون اساسی ما بسیار مترقی و پویاست و اصول قانون اساسی می‌تواند به خوبی حقوق شهروندی را به شرط اینکه در کنارش قوانین موضوعه تدوین شود، تامین کند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر برنامه دولت برای فضای دانشگاه‌ها تصریح کرد: فضای دانشگاه باید فضای بازتر، با احساس امنیت و آزادی بیشتر برای بیان اظهار نظر همراه با نشاط باشد.

*فضای علمی فرهنگی دانشگاه باید پررنگ شود

وی با تاکید بر پررنگ شدن فضای علمی فرهنگی دانشگاه‌ها در کنار پرداختن به فضای سیاسی مورد لزوم کشور، خاطرنشان کرد: بنابراین در این خصوص با بخش فرهنگی دولت و همچنین با فردی که به عنوان وزیر علوم نیز معرفی شده صحبت شده است. از این رو امیدوارم دولت بتواند با کمک همگان و فعالان دانشجویی در دانشگاه‌ها فضای بهتری را برای تضارب آراء، گفت‌وگو، علم و دانش و بحث و انتقاد سازنده به وجود آورد.

رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به این پرسش که کاخ سفید می‌گوید اگر ایران بخواهد به طور جدی وارد گفتگو شود آمریکا کاملاً آمادگی دارد، بنابراین برای دولت شما چقدر مهم است که به طور مستقیم با آمریکا وارد مذاکره شوید؟ اظهار داشت: رأی مردم ایران در حماسه 24 خرداد خود اقدامی بسیار جدی و معنادار بود که هنوز پاسخ عملی و متناسب با این حماسه از سوی مقامات آمریکایی داده نشده است.

*بیانیه کاخ سفید نشان دهنده عدم درک مسوولان آمریکایی از واقعیت های کشورمان است

روحانی به بیانیه اخیر کاخ سفید آمریکا و همچنین تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران اشاره و تصریح کرد: این بیانیه نشان داد که برخی از مسئولان آمریکایی هنوز درک صحیح و کاملی از واقعیت‌های کشور، انتخابات و پیام ملت ایران ندارد.

وی اضافه کرد: رفتارهای متناقض و پیام‌های آن نیز در گفتار و عمل غیر همسو است؛ متأسفانه در ‌آمریکا گروه فشار که گروه جنگ‌طلب و مخالف گروه‌های سازنده هستند در پی منافع یک کشور خارجی اند و بیشتر نیز از آن کشور دستور می‌گیرند، منافع یک کشور خارجی و یک گروه بر نمایندگان مجلس تحمیل شده و ما می‌گوییم که در این اقدامات حتی منافع آمریکا نیز مدنظر قرار نمی‌گیرد.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: مبنای دولت تدبیر و امید «اجماع ملی داخلی» با عزم راسخ دولت ایران برای حراست از حقوق ملت از مسیر تعامل سازنده، فعال و متناسب با اقدامات عملی طرف‌های گفتگو است.

*پیام عملی دولت آمریکا مهم است نه بیانیه‌ها

روحانی گفت: برای ما پاسخ عملی دولت آمریکا مهم است نه بیانیه‌ها؛ ما همه اقدامات دولت آمریکا را به دقت رصد خواهیم کرد و به اقدامات عملی سازنده و معناداری که اگر وجود داشته باشد حتماً پاسخ متناسب و مشابه از طرف دولت ایران داده خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه «اعتماد» بر این اساس که مهمترین انتظار داخلی و بین‌المللی حل مسأله هسته‌ای ایران و خروج از بن‌بست هسته‌ای است تصریح کرد: برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران یک موضوع ملی و فراجناحی است و اصولی که در این زمینه وجود دارد حفظ خواهد شد به این معنا که حقوق هسته‌ای ایران بر اساس مقررات بین‌المللی مورد تأکید این دولت خواهد بود.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: ما از حق مردم کوتاه نخواهیم آمد اما در عین حال اهل تعامل و گفتگو هستیم.

روحانی با بیان اینکه آمادگی داریم با جدیت و بدون اتلاف وقت با طرف‌هایمان وارد مذاکره جدی و محاوره‌ای شویم خاطرنشان کرد: اگر طرف مقابل ما نیز همین آمادگی را داشته باشد بنده مطمئن هستم که نگرانی‌های دو طرف از طریق گفتگو در زمانی نه چندان بلند رفع خواهد شد اما درخواست‌های فراقانونی یا غیرمعقول و تاریخ مصرف گذشته راه به جایی نمی‌برد، بنابراین باید با واقع‌بینی با مسأله برخورد کنیم.

وی تأکید کرد: سرلوحه کار باید گفتگو باشد نه تهدید و این کلید مسأله است. اگر طرف مقابلمان در مقام عمل بداند که راه‌حل صرفاً گفتگو است و تهدید جز اینکه مشکل را افزوده کند هیچ راه‌حلی نخواهد بود و اگر کسی فکر کند از طریق تحریم می‌تواند خواسته‌هایش را بر ملت ایران تحمیل کند دچار خطا و اشتباهی بس عمیق شده است.

رئیس جمهور کشورمان معتقد است که راه‌حل هسته‌ای نیاز به اراده سیاسی دارد و بحث‌های طولانی در این زمینه مورد نیاز نیست.

روحانی تأکید کرد: بنده به عنوان رئیس جمهور ایران اعلام می‌کنم که نظام جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی جدی برای حل این مسأله را با حفظ حقوق مردم ایران دارد و همزمان رفع نگرانی‌های طرف مقابل را نیز مدنظر قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: امید ما این است که طرف مقابل نیز دارای این اراده سیاسی باشد و اگر این طور باشد نتیجه مطلوب نه در بلندمدت بلکه در کوتاه مدت حاصل خواهد شد.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها