امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3303
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۱۲
تعداد بازدید: 150
«سید محسن حکیم» عضو شورای رهبری و مشاور سیاسی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، درباره ...

«سید محسن حکیم» عضو شورای رهبری و مشاور سیاسی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، درباره تحولات اخیر در این کشور گفت: راه حل مشکلات عراق بازگشت به قانون اساسی است که با رای 78 درصد مردم تصویب شد.

بازگشت به قانون و گفت‌وگو راه حل بحران سیاسی عراق

وی افزود: همه مشکلات باید در چارچوب این قانون و برپایه تفاهم‌‌ پیشین بین گروه سیاسی باید حل شود.

محسن حکیم ابراز داشت که هرگونه ناآرامی و تشنج‌آفرینی به سود ملت نیست و عراق نیازمند گفت‌وگو است.

وی درباره عملکرد دولت پس از حادثه الحویجه کرکوک نیز گفت: دولت عراق کشته‌شدگان را شهید دانسته و برای آنها حقوق تعیین کرده که این مسئله اقدامی خوب برای آرام کردن فضا بود.

مجلس اعلا از عملکرد دولت برای آرام کردن شرایط استقبال می‌کند

وی اظهار داشت: ما از موضع خوب دولت استقبال می‌کنیم چرا که در راستای مهار ناآرامی‌ها است.

محسن حکیم تصریح کرد که عقلای قوم باید وارد عمل شوند و اجازه ندهند تندروها بر موج موجود سوار شوند تا عراق را در وضعیت ناآرامی قرار دهند.

وی ادامه داد: مرجعیت عراق، گروه‌های سیاسی و فراکسیون همپیمانی ملی تاکید دارند که مشکلات موجود باید از طریق گفت‌وگو حل شود و هیچ راهکار دیگری وجود ندارد؛ هر راهکار دیگر چه خشونت باشد و چه اقدامات غیرقانونی تنها امنیت و ثبات را تهدید می‌کند که افق روشنی هم ندارد.

مشاور سیاسی رئیس مجلس اعلای اسلامی تاکید کرد: نقشه راه ما قانون اساسی و توافق‌های موجود است و امنیتی کردن فضای سیاسی با توجه به شرایط منطقه به سود عراق نیست.

وی در این باره افزود: ما شاهد فوران طایفه‌ گرایی در سراسر منطقه از جمله عراق هستیم که باید در این شرایط با هوشیاری تمام، کفایت، عقلانیت و حکمت بتوانیم این مرحله خطیر را پشت سر بگذاریم.

مرجعیت به شدت از تحولات در کرکوک نگران است

محسن حکیم درباره موضع مرجعیت عراق درباره حوادث کرکوک نیز اظهار داشت که مرجعیت بارها ابراز نگرانی شدید از وضعیت فعلی عراق کرده‌اند و در طول 10 سال گذشته به این مقدار که حالا شرایط را دشوار می‌بینند، نگران نبوده‌اند و این نگرانی بجاست.

وی تصریح کرد که مرجعیت شیعه در عراق خواهان این است که همه گروه‌ها و طرف‌های ذیربط با محوریت قانون مشکلات را حل ‌کنند.

عضو شورای رهبری مجلس اعلا با بیان اینکه "توسل به زور حلال مشکلات عراق نیست و آن را افزایش می‌دهد" افزود: اکنون در سوریه پس از این همه درگیری، تلاش منطقه‌ای و بین‌المللی برای راهکار سیاسی و گفت‌وگو است.

بحران سوریه درس عبرتی برای همه است

وی گفت: این درس عبرتی است برای همه کشورها که نتیجه خشونت‌ها چیزی جز تخریب و کشتن فرزندان ملت‌ها ندارد.

محسن حکیم درباره ابتکار عمل مجلس اعلای عراق برای حل مشکلات نیز اظهار داشت: مجلس اعلا راهکارهای متعددی پیشنهاد داده که با توجه به ارتباط‌های محکم مجلس اعلا با دیگر گروه‌ها رایزنی‌های فشرده‌ای آغاز شده است.

وی بدون اشاره به جزئیات طرح مذکور اعلام کرد که طی دو روز گذشته سید عماد حکیم رئیس مجلس اعلا تماس‌هایی با نوری المالکی نخست‌وزیر، مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان و اسامه النجیفی رئیس پارلمان داشته است تا امید برای حل مشکلات باشد.

رایزنی‌های فشرده مجلس اعلا

این شخصیت سیاسی عراق ابراز داشت که باید در شرایط کنونی امور را افرادی مدبر در بین عشایر و گروه‌های سیاسی بر عهده بگیرند و میدان‌دار باشند تا صحنه از پریشانی کنونی خارج شود.

وی خبر داد که قرار است در این هفته نیچروان بازرانی به بغداد سفر کند و افزود: امیدوار هستیم این سفر بارقه امیدی باشد برای حل مشکلات مرکز با اقلیم‌ و پس از آن هم شاهد حل مشکلات با مناطق سنی‌نشین باشیم.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها