امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33040
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، بی‌تردید در صورت بقای «بشار اسد»، رئیس جمهوری و نظام سوریه در قدرت مشکلات و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، بی‌تردید در صورت بقای «بشار اسد»، رئیس جمهوری و نظام سوریه در قدرت مشکلات و چالش‌های لاینحل بسیاری در حد «فاجعه» در انتظار آمریکا و فراتر از آن کابوسی بزرگ در انتظار اسرائیل خواهد بود.

این بخشی از اظهارات ژنرال «مارتین دمپسی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هنگام استیضاح کنگره آمریکا به ریاست سناتور «لیندسی گرام»، از ایالت کارولینا این کشور بود تا بیانگر بیم و هراس‌های آمریکا از پیروزی بشار اسد در جنگی باشد که آمریکا و هم پیمانانش علیه کشور سوریه به راه انداختند.

جنگی که در سوریه بنابر اذعان دمپسی آمریکایی‌ها را در تنگنا و فشار قرار داده است و آمریکا تا پیش از این بارها از لزوم کناره گیری اسد از قدرت سخن گفته بود، هم اکنون تنها با قدرت یافتن بیش از پیش اسد و تحقق پیروزی‌های مستمر علیه گروه‌های مسلح مورد حمایت آشکار دولت آمریکا همراه است.

استیضح رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از سوی کنگره که فیلم آن در پایگاه‌های مختلف اینترنتی پخش شده است، بر تاثیر تغییر و تحولات جاری در سوریه بر عرصه بین المللی و مواضع آمریکا تاکید دارد و این نکته‌ای است که دمپسی نیز به آن اعتراف کرد.

این بدین معناست که در صورت پیروزی نیروهای ارتش سوریه بر گروه‌های مسلح مورد حمایت آمریکا و کشورهای غربی، درگیری‌ها در سوریه تنها به رویارویی نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های سلفی جهادی وابسته سازمان تروریستی القاعده محدود خواهد شد که در عمل از هم اکنون آغاز شده است.

این اعتراف‌ها وقتی از طرف نهادهای رسمی مهمی همچون کنگره و پنتاگون آمریکا صورت می‌گیرد، به صورت انکار ناپذیر بر این نکته تاکید دارد که ظرف روزهای آینده باید شاهد تغییر اساسی در تعامل مریکا با بحران سوریه باشیم که در پایین آوردن سطح مذاکره کنندگان به پایین‌تر از اسد و دستگاه نظامی سوریه و تضمین منافع روسیه در منطقه نمود پیدا می‌کند و این نکته‌ای است که ژنرال دمپسی در جریان استیضاخ خود نیز با آن اشاره و اعتراف کرد که قرار گرفتن روسیه در کنار دمشق تاثیر بسیار زیادی بر شکست فضاحت بار طرح آمریکا در منطقه گذاشت.

این اعتراف‌های آمریکایی در چارچوب تغییر و تحولات متعددی صورت می‌گیرد که در عرصه سیاست بین المللی در قبال قضیه سوریه به ویژه در عرصه میدانی و پیروزی‌های متعددی که ارتش سوریه در نبردهای اخیر علیه گروه‌های مسلح به دست آورده، به ویژه پیروزی در نبرد القصیر روی داده و این امکان را فراهم کرد که معادلات سیاسی و نظامی به سود نظام و ارتش سوریه تغییر کند.

تغییر و تحولاتی که تغییر موضع آمریکا در قبال سوریه به دنبال داشت را می‌توان در موارد زیر ملاحظه کرد:

- مجموعه مواضعی که در این اواخر از سوی ائتلاف معارضان سوری اتخاذ شده، در حالی‌که همه اطلاع دارند که این تصمیمات ائتلاف با هماهنگی و کسب موافقت پیشاپیش از سوی عربستان سعودی و پس از آن آمریکا اتخاذ شده است. این مواضع را می‌توان در محکومیت کشتار «خان العسل» در شهر حلب در شمال سوریه و پس از آن اعلام آمادگی ائتلاف برای همکاری کمیته حقیقت یاب بین المللی درباره کشف جنایات جنگی صورت گرفته در سوریه و سرانجام اعلام آمادگی «احمد الجربا»، رئیس ائتلاف معارضان سوری برای رفتن به ژنو و حضور در کنفرانس «ژنو2» بدون هیچ‌گونه پیش شرطی با هدف گفت‌وگو با سران نظام سوریه موضع بسیار جدیدی است که پس از ماه‌ها خیره سری ائتلاف از حضور پای میز مذاکره اتخاذ شده است.

- بازتاب‌های تغییر موضع آمریکا در قبال بحران سوریه تنها به تغییر موضع ائتلاف معارضان سوری محدود نمی‌شود، بلکه پا را از آن فراتر نهاده و مسئولان و سران حکومت سعودی را در برگرفته است. سفر «بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت حکومت سعودی به روسیه آیا جز اعلام سر سپردگی ریاض در قبال مسکو چه می‌توان برداشت کرد. در حالی‌که همه می‌دانند که بندر برای گفت‌وگو و مذاکره برای حل بحران سوریه راهی روسیه شد و با «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد، چراکه هم واشنگتن و هم ریاض به این باور رسیده‌اند که پیروزی نظام سوریه و بشار اسد امری حتمی است.

- توقف تمام طرح‌های آمریکایی برای مسلح کردن گروه‌های مسلح در سوریه پس از آنکه به این باور رسیده بود که پیروزی آن بر ارتش سوریه امری حتمی است و پس از آنکه آمریکا خطر سازمان تروریستی القاعده را کاملا احساس کرد و دریافت که این خطر هم اکنون منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی را تهدید می‌کند و این موضوعی است که دمپسی در جریان استیضاح خود در کنگره نیز به آن اشاره کرد.

این تغییر و تحولات در کنار دیگر رویدادهایی که جای اشاره به آنها در این مطلب نیست، موجب تغییر موضع آمریکا در قبال حل بحران سوریه آن هم براساس مواضعی شد که روس‌ها از ابتدا آن را مطرح کرده بودند و ارتش سوریه با پیروزی‌های مستمر خود موجب تقویت و تثیبت بیش از پیش آنها شد.

«اشرف محمد المقداد»، تحلیلگر امور استراتژیک سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که این موضع جدید آمریکا در قبال قضیه سوریه پیروزی‌ها و موفقیت‌های ارتش سوریه را بیش از پیش تقویت خواهد کرد و ظرف روزهای آینده منجر به دستیابی به توافقی جامع و تمام عیار میان مسکو و واشنگتن خواهد شد که قضیه سوریه نیز در چارچوب آن قرار خواهد گرفت.

المقداد در ادامه افزود: این تغییر و تحولات بدون تردید در پایان سال جاری میلادی با تحولات نظامی بسیار مهمی همراه خواهد شد که در تسلط ارتش سوریه بر اکثر مناطق استراتژیک این کشور همراه خواهد بود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها