امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3306
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۱۲
تعداد بازدید: 165
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، نخستین کنفرانس گفت‌وگو و تقریب بغداد در حالی ساعاتی پیش با سخنرانی سیدعمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و نوری ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، نخستین کنفرانس گفت‌وگو و تقریب بغداد در حالی ساعاتی پیش با سخنرانی سیدعمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و نوری المالکی نخست وزیر این کشور آغاز به کار کرد که این روزها ناظران در عراق از امکان شدت گرفتن جنگ‌های طائفه‌ای و مذهبی ابراز نگرانی می‌کنند.

البته این ابراز نگرانی تنها برخاسته از نگاه ناظران تحولات عراق نیست بلکه نوری المالکی نیز هم دیروز(در سخنانی با رسانه‌ها) و هم امروز در سخنان خود در این کنفرانس نسبت به این امر ابراز نگرانی کرد.

* نوری المالکی: فتنه‌های مذهبی از جای دیگر به عراق آمده است

به نوشته خبرگزاری فرانسه، المالکی در سخنان امروز صبح خود در این کنفرانس با بیان اینکه دعوت‌های تقریب بین مذاهب اسلامی نتوانسته است اندیشه فرقه‌گرایی را کنترل کرده و به چالش بکشاند، گفت: فتنه طائفی و مذهبی به عراق بازگشته است چراکه در جای دیگر از این منطقه این فتنه شعله‌ور شده است.

وی که در این سخنان به حوادث سوریه اشاره می‌کرد، افزود: بادهای فتنه اجازه عبور از کشوری به کشور دیگر را نمی‌گیرد و این فتنه اگر شعله‌ور شود هیچکس از آن نجات نخواهد یافت.

المالکی با بیان اینکه برگزاری کنفرانس گفت‌وگو و تقریب در بغداد در زمانی است که فتنه مذهبی و طائفه‌ای در جهان اسلام حالت انفجاری گرفته است، تاکید کرد: بازگشت فتنه طائفه‌ای و مذهبی به عراق تصادفی نیست بلکه با اوامر دیگران بوده است و نگرانی از این فتنه آن است که سریعا به تقسیم جامعه و بحران در کشورهای اسلامی منجر شود و این چیزی است که ما در عراق و دیگر کشورهای اسلامی می‌بینیم.

* سیدعمار حکیم: به توصیه آیت‌الله سیستانی اهل‌سنت «نفس» ما هستند

این سخنان نوری المالکی در حالی بیان شد که از ایران، آیت‌الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، «شیخ تاج‌الدین حامد الهلالی» از علمای الازهر و مفتی سابق استرالیا، آیت‌الله سیدعلی فضل‌الله، سیدعمار حکیم، دکتر محمد نوح وزیر اوقاف اردن و 200 شخصیت شیعی و سنی حضور داشتند.

بنابر این گزارش، سیدعمار حکیم نیز در سخنانی که در این همایش ایراد کرد، گفت: آیت‌الله سیستانی به ما توصیه کرده‌اند که به اهل سنت چون «نفس» خود بنگریم نه برادر؛ و این موضع عالی مرجعیت عظمای عراق اساس حرکت ما را تشکیل می‌دهد و به سمت استبداد برنخواهیم گشت.

بنابر این گزارش دعوت‌ها به وحدت اسلامی در بغداد در حالی جاری می‌شود که در خارج از عراق و در عربستان سعودی و قطر جریان‌های تندروی سنی به دنبال افزایش تنش‌ها در عراق هستند.

* ادامه تحرکات ضدوحدت قرضاوی علیه شیعیان، عراق و سوریه

در راس این جریان، شیخ یوسف القرضاوی است که فتواهای او در سوریه یکی از عوامل جدی کشتارهای صورت گرفته به دست سلفیون در این کشور است.

وی در جدیدترین واکنش به حوادث در عراق مدعی شده است: نوری المالکی همراه با ایران و حزب‌الله در حال کشتار اهل تسنن در عراق هستند و اهل سنت که 90 درصد جهان اسلام را تشکیل می‌دهند در برابر اقدامات وی سکوت نخواهند کرد!

قرضاوی در حمایت از «طارق الهاشمی» معاون سابق و تروریست عراقی، مدعی شده است که اهل‌سنت در عراق از خود و دینشان دفاع می‌کنند و افزوده است: آمریکا عراقی که باید برای شیعه و سنی و مسیحیان باشد، در دست شیعیان رها کرده است و امروز شیعیان با همکاری ایران و حزب‌الله علیه اهل‌سنت فعالیت می‌کنند.

در همین حال یک مفتی وهابی در عربستان سعودی از کسانی که آنها را «مجاهدین عراق» خوانده، درخواست کرده است که زنان و کودکان شیعه عراقی را بکشند تا ترس بیشتری در بین آنان ایجاد شود.

این سخنان «دکتر سعد الدریهم» عضو هیئت علمی دانشگاه امام محمد بن سعود ریاض آنچنان نگران‌کننده بوده است که روزنامه‌های سعودی به او حمله کرده‌اند!

به گزارش فارس، نگاهی به دو طرف ماجرا که از یک طرف جریان وحدت‌گرای شیعی و سنی است که 200 نماینده آنان امروز در بغداد جمع شده‌اند و از طرف دیگر جریان ضدوحدت شیعی و سنی که بخش عمده آن توسط جریان وهابی حمایت می‌شود، ضرورت فعال شدن هر چه بیشتر «دیپلماسی وحدت اسلامی» را نشان می‌دهد.

در این بین با توجه به سفر دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی به عنوان مسئول اصلی «دیپلماسی وحدت اسلامی» و ادامه حرکت بادهای فتنه مذهبی از مصر و سوریه و لبنان به عراق باید دید سفر آیت‌الله اراکی به عراق و حضورش در کنفرانس بغداد و دیدارش با مقامات عراقی اعم از شیعه و سنی گام مهمی در جریان «دیپلماسی وحدت اسلامی» و آغاز مقابله جدی با فتنه مذهبی در عراق را دربرخواهد داشت؟
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها