امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33074
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۴
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ملاقات امروز (سه‌شنبه) لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه و علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ملاقات امروز (سه‌شنبه) لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه و علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور، روابط ایران و فرانسه، موضوع هسته‌ای، حقوق بشر و تحولات منطقه‌ای مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه فرانسه در این دیدار با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران و ارسال پیام تبریک اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه برای حسن روحانی اظهار داشت: ایران یک ملت و یک کشور بزرگ و مهم است. ارزیابی‌ ما از نتیجه انتخابات از سوی ملت ایران این بود که بنا به تصمیم ملت، یک تحول در ایران به وقوع پیوسته  و این تصمیم متعلق به ملت ایران است و ما هرگز دخالتی در امور داخلی ایران نمی‌کنیم.

فابیوس با اشاره به ویژگی‌های حسن روحانی از آمادگی  رئیس جمهور کشورمان برای دیالوگ و گفت‌وگو استقبال کر و با اشاره به تحولات در سوریه و اختلاف‌نظر‌های موجود در این خصوص، بر ضرورت دستیابی به راه‌حل سیاسی از طریق دیالوگ و گفت‌وگو تأکید کرد.

وی همچنین با تشریح دیدگاه‌های فرانسه در قبال موضوع هسته‌ای، ضرورت دیالوگ و کار درباره پیشنهادات ملموس برای رفع نگرانی‌های موجود در برنامه هسته‌ای ایران را مورد تاکید قرار داد.

آهنی سفیر کشورمان در پاسخ با اشاره به ظرفیت‌های وسیع همکاری بین دو کشور، از دیالوگ مستقیم برای تامین منافع مشترک و کمک به یافتن راهکارهای مناسب برای بحران‌های منطقه‌ای استقبال کرد.

سفیر ایران همچنین ضمن تشریح وضعیت میدانی در سوریه و ابراز نگرانی از تسلط گروه‌های افراطی بر سرنوشت مردم و سرایت ناآرامی‌های سوریه به دیگر کشورهای منطقه اظهار داشت: در تلاش برای دستیابی به راهکارها بایستی دقت کرد که این برداشت به ملت سوریه داده نشود که دیگران برای آینده آنها تصمیم می‌گیرند.

وی با تشریح برنامه هسته‌ای کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران اگر چه استفاده از ظرفیت و فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز را تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با جدیت دنبال می‌کند، دستیابی به سلاح هسته‌ای را به هیچ وجه در دستور کار خود ندارد.

سفیر کشورمان در فرانسه رسیدن به تفاهم در این زمینه را از طریق گفت‌وگو و در شرایط آرام و فارغ از جو فشار و تحریم کاملا امکان‌پذیر دانست.

 آهنی همچنین با اشاره به تحولات اساسی در ایران در زمینه دموکراسی و حقوق بشر، از رویکردهای گزینشی در قبال موضوع حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن انتقاد کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار