امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33121
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۳۰
تعداد بازدید: 146
سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پاسخ به شایعات ...

سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پاسخ به شایعات مطرح شده درباره بازگشت اجباری تعدادی از سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به مرکز، تصریح کرد: قرار نیست هیچ سفیری پیش از پایان دوره مأموریت به کشور بازگردد.

وی در خصوص اخبار مطرح شده مبنی بر تغییر حدود 40 سفیر و رئیس نمایندگی با آغاز به کار دولت یازدهم، خاطر نشان کرد: هر سال در فصل تابستان براساس روال طبیعی اداری در وزارت امور خارجه، جابه جایی سفرا صورت می‌گیرد و با توجه به استقرار بیش از یکصد نمایندگی در خارج از کشور و دوره سه ساله مأموریت‌ها، سالانه به طور متوسط بین 30 تا 40 سفیر و رئیس نمایندگی جا به جا می‌شوند و در سال جاری نیز این کار طبق روال قبل، صورت می‌گیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه بازگشت سفرایی که مأموریت آنها پایان پذیرفته با هماهنگی دفتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان و به درخواست‌ آنها انجام شده، یادآور شد: از وزارت امور خارجه خواسته شد روال معمول کار خود را انجام داده و منتظر تغییر دولت نباشد.

وی همچنین گفت: با توجه به تغییر دولت طبیعی است که اعزام جانشینان سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور بر اساس نظر وزیر امور خارجه و رئیس جمهور جدید خواهد بود و لذا بعد از انتخاب وزیر خارجه، پروسه تعیین جانشینان سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور انجام خواهد شد.

عراقچی در عین حال خاطرنشان کرد: تاریخ پایان مأموریت سفرا به گونه‌ای انتخاب شده است که بازگشت آنها بعد از استقرار دولت جدید و وزیر خارجه جدید خواهد بود، لذا دست وزیر جدید برای هرگونه تجدیدنظر در این زمینه باز خواهد بود.

وی درباره تعدادی از سفرا که ظرف چند ماه اخیر به محل مأموریت اعزام شدند نیز گفت: این افراد کسانی بودند که قبل از اسفند تصمیم گرفته شده بود به مأموریت اعزام شوند و درگیر فرآیندهای اداری از جمله اخذ اگرمان (پذیرش) از دولت پذیرنده بودند.

عراقچی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ سفارتخانه‌ای بدون سفیر نیست، گفت: اگر دولت جدید نتواند جانشینان را در زمان مقتضی انتخاب کند، بدیهی است که می‌تواند ماموریت سفرای کنونی را تمدید کند تا وقفه‌ای در کار سفارتخانه‌ها ایجاد نشود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی توضیح داد: بدین ترتیب سازوکاری که پیش بینی شده است باعث می‌شود که هیچ سفارتخانه‌ای در هیچ مقطعی بدون سفیر نماند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها