امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33131
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۳۳
تعداد بازدید: 167
همایون امیرزاده مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن ...

همایون امیرزاده مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن اشاره به دستور وزیر ارشاد پیرامون تسریع در صدور مجوز کتاب در اداره کتاب اظهار داشت: تسریع در روند صدور مجوز کتاب در حالی صورت می‌گیرد که در راستای این مهم و صدور مجوز دقت را فدای سرعت نخواهیم کرد.

* تعیین تکلیف کتاب‌های بلاتکلیف/ دقت فدای سرعت نمی‌شود

مشاور معاون فرهنگی ارشاد با تاکید بر اینکه ضوابط نشر طبق آیین‌نامه مشخص و به مانند خط‌کشی است که مرزها را جدا می‌کند به ضرورت توجه بر امور عقب افتاده و باقی‌مانده اشاره و توضیح داد: ‌دولتی که 8 سال با مجموعه‌ای از مدیران و سیاست‌های مشخص روی کار بوده و فعالیت کرده‌، لازم است در روزهای پایانی کار خود امور بر زمین مانده نداشته باشد‌، در اداره کتاب ارشاد نیز در این راستا اقدامات خوبی در حال شکل‌گیری است‌ و همکاران ما در این اداره بررسی کتاب‌هایی که به هر دلیلی تعیین تکلیف نشده بودند را با سرعت و دقت بیشتری ادامه می‌دهند‌، تلاش خواهیم کرد تا به هر کتابی که طبق آیین‌نامه ضوابط نشر عمل کرده در سریعترین زمان ممکن مجوز ارائه کنیم.

وی درباره این موضوع که این بررسی‌ها چگونه صورت می‌گیرد تصریح کرد:‌ بررس‌های اداره کتاب به صورت طبیعی در طول هفته روزهایی را در اداره کتاب مستقر شده و به بررسی آثار می‌پردازند و یا آثار را برای بررسی به منزل می‌برند،‌ اما در این روزهای اخیر زمان حضور و بررسی دوبرابر شده است،‌ برای نمونه اگر در گذشته 2 روز در هفته مستقر می‌شدند، اکنون 4 روز در هفته به بررسی آثار می‌پردازند.

* برون‌سپاری در حوزه صدور مجوز به استان‌ها/ تلاش‌هایی برای سیاسی شدن ممیزی

مشاور معاون فرهنگی ارشاد بیان کرد:‌ وزارت ارشاد در حوزه صدور مجوز برون‌سپاری‌هایی نیز به استان‌ها داشته، اما مبنای صدور مجوز همان آیین‌نامه ضوابط نشر بوده است‌.

این مقام مسئول ممیزی را موضوعی کهنه خواند و افزود: بحث ممیزی بحث کهنه‌ای است که از زمان‌های گذشته نیز وجود داشته و هیچ گاه رسانه‌ها به آن ورود نکرده‌اند تا بدانند محتوای ممیزی چیست؟ در برخی دوره‌ها تلاش‌هایی برای سیاسی شدن ممیزی صورت گرفته است در حالیکه این موضوع کاملاً حرفه‌ای و فنی است.

وی ادامه داد:‌ من در سال 76 مدیرکل ارشاد هرمزگان بودم،‌ دعوت به بازدید از کتابخانه ملکن بشاگرد شدم،‌ وقتی رفتم آنجا یک سری کامل از دفاعیات دگراندیشانی که داخل زندان بودند، وجود داشت، تفسیری که می‌توان از حضور این کتاب در این کتابخانه داشت‌،  این است که یک سیستم فرهنگی به صورت شبکه‌ای این سیاست را اعمال کرده که کتاب شخصی که با جمهوری اسلامی در تضاد بوده و در زندان دفاعیات خود را مطرح کرده است،‌ مجوز نشر داده و زمانی که این کتاب منتشر شده در قالب خرید حمایت شده است،‌ آنقدر از این کتاب خریداری شده که به کتابخانه‌ای در روستای یکی از بخش‌های هرمزگان راه یافته است،‌ این نشان‌دهنده سیستم معیوب ممیزی بوده است.

* چه نوع کتاب‌هایی در ارشاد می‌ماند؟

مشاور معاون فرهنگی این نوع سیاست‌ها را افراطی دانست‌ و اضافه کرد: اکنون اگر همان کتاب را بررسی کنیم‌، ‌خواهیم دید که با آیین‌نامه ضوابط نشر جمهوری اسلامی که قانون است،‌ مطابقت ندارد‌ و ارزش‌های اخلاقی‌، هنجارهای اسلامی و ایرانی را نیز مورد حرمت قرار نداده است. ضوابط نشر ضابطه مشخصی است،‌ ممکن است  20 درصد آن به نگرش‌های متفاوت سیاسی در دوره‌های مختلف بازگردد‌، اما 80 درصد باقی‌مانده مورد توافق است‌، در روند صدور مجوز گاهی اتفاقاتی پیش می‌آید که پروسه نشر طولانی مدت می‌شود،‌ برای نمونه بررس کتاب را تورق می‌کند و با کلیت آن موافق است، اما خواستار تعویض یک یا چند واژه در کتاب می‌شود‌، در مقابل با مقاومت صاحب اثر روبرو می‌شود که معتقد است هیچ کس حق دخل و تصرف در اثر وی را ندارد،‌ در نگاه نخست حق با صاحب اثر است، اما در واقع انتشار این اثر با هنجارهای اجتماعی، سیاسی، فرق و مذاهب همخوانی ندارد،‌ بنابراین کتاب بلاتکلیف در ارشاد باقی می‌ماند.

* نظارت بر تغییرات ضوابط نشر با شورای عالی انقلاب فرهنگی/ ضوابط ناقص است

وی با تاکید بر اینکه ضوابط نشر و کلیت آن مورد اتفاق همگان است، اینگونه ادامه داد که‌ من معتقد هستم کلیت وجود ضوابط نشر مورد اتفاق همه است،‌ اما اگر عده‌ای معتقدند که ضوابط نشر ناقص است‌، باید بازنگری، تقویت و به روز شود،‌ مراحل قانونی خود را طی کند،‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عالی‌ترین مرجع باید حضور پیدا کرده و نسبت به تغییرات آن اقدام کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها