امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۲:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33143
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 210
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، غلامحسین حیدری از شهریور سال 1358 فعالیت خود را در آموزش و پرورش آغاز کرد و به عنوان رئیس آموزش و ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، غلامحسین حیدری از شهریور سال 1358 فعالیت خود را در آموزش و پرورش آغاز کرد و به عنوان رئیس آموزش و پرورش اسفراین منصوب شد؛ وی که از دوران شهید رجایی در آموزش و پرورش حضور دارد، تاکنون مدیر آموزش و پرورش بجنورد، زنجان و خراسان بوده است. حیدری در زمان ورود محمدعلی نجفی به وزارت آموزش و پرورش معاون تأمین و تربیت نیروی انسانی بود که چندی بعد از حضور نجفی به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش خراسان منصوب شد و تا زمان وزارت محمدعلی نجفی، در این سمت باقی ماند.

* اکثر معاونان آقای نجفی از بیرون از وزارت آموزش و پرورش انتخاب شدند

غلامحسین حیدری در خصوص انتخاب محمدعلی نجفی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش دولت یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: چند انتقاد به آقای نجفی داشتم که این موارد را به او گفته‌ام.

وی به نخستین انتقاد اشاره کرد و گفت: اکثر معاونان آقای نجفی در دوران وزارتش، از بیرون از وزارت آموزش و پرورش انتخاب شدند و اغلب تحصیل‌کرده کشورهای غربی بودند که می‌توان به دکتر سپهری، دکتر حسینی، دکتر عالمی و دکتر جزینی اشاره کرد.

حیدری ادامه داد: اینجا دو انتقاد مطرح است؛ اول اینکه آموزش و پرورش از نظر کمی و کیفی با هیچ وزارتخانه‌ای قابل مقایسه نیست و همان ابتدای انقلاب شاهد افرادی مانند شهیدان رجایی، باهنر و بهشتی هستیم؛ جمعیت یک میلیونی کارکنان آموزش و پرورش بدون تعارف از متعهدترین افراد به نظام هستند.

وی افزود: دومین نکته نیز این است که در بین یک میلیون کارکنان آموزش و پرورش افراد متخصص با تحصیلات دکتری و فوق‌ لیسانس حضور دارند و می‌توانستند وزیر و معاونان آموزش و پرورش باشند.

وی اضافه کرد: کسانی باید به عنوان معاونان آموزش و پرورش انتخاب شوند که مسائل آن را لمس کرده باشند.

* آقای نجفی طرح دکتر اکرمی را اجرا نکرد

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش به بحث تحول بنیادین در آموزش و پرورش اشاره کرد و بیان داشت: دومین انتقاد به آقای نجفی این است که وی به تحول بنیادینی که دوره قبل انجام شد، خیلی اعتقاد نداشت.

وی با بیان اینکه نباید در آموزش و پرورش الاکلنگ بازی کرد، گفت: اینکه یک وزیر حرفی بزند و وزیر بعدی حرف دیگری بزند، همه چیز به هم می‌ریزد.

حیدری افزود: در زمان دکتر اکرمی کار خیلی گسترده‌ای درباره تحول صورت گرفت و طرحی تهیه و تصویب شد که آقای نجفی طرح را اجرا نکرد و به جای اینکه از پیش‌دبستانی شروع کند، فقط متوسطه را مطرح کرد؛ آن هم فقط سیستم سالی ـ واحدی بود که مشکلاتی را بعدها مانند پنجره باز ایجاد کرد.

* در زمان آقای نجفی تربیت معلم عملاً تعطیل شد

حیدری، انتقاد سوم خود به آموزش و پرورش را بحث امور تربیتی عنوان کرد و گفت: آقای نجفی به امور تربیتی خیلی عنایت نداشت و تعداد مربی به دانش‌آموز در دوره قبل از وی بسیار بهتر بود و آمارها به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد.

وی، انتقاد چهارم به وزارت آقای نجفی را عدم توجه به تربیت معلم ذکر کرد و اظهار داشت: بنده از زمان شهید رجایی در آموزش و پرورش مسئولیت دارم و باید بگویم که تمام وجود شهید رجایی، تربیت معلم بود و آنقدر ایشان عاشق تربیت معلم بود که دوره‌های تربیت معلم در آن زمان شروع شد.

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش افزود: شهید باهنر نیز با هر مدیرکلی که منصوب می‌شد، گفت‌وگو می‌کرد؛ وقتی مدیرکل آموزش و پرورش زنجان شدم، شهید باهنر به بنده گفت«70 درصد کار شما تربیت معلم است» و  بعدها متوجه شدم این موضوع را به خیلی‌ از مدیران گفته است.

وی افزود: در زمان آقای نجفی تربیت معلم عملاً تعطیل شد و بنده این را اشتباه بزرگ می‌دانم که قابل جبران نیست.

*‌ حذف تربیت معلم یکی از بزرگترین اشتباهات آقای نجفی بود

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش بیان داشت: نتیجه حذف تربیت معلم، به‌کارگیری معلمان حق‌التدریس و شرکتی است یا کسانی که دیگر هیچ جا استخدام نشدند و نهایتاً به آموزش و پرورش آمدند.

وی افزود: کشورهایی که در تعلیم و تربیت حرف دارند، فقط از راه تربیت معلم موفق بوده‌اند؛ به عنوان مثال درباره فرانسه و ژاپن مطالعه دقیق کردیم و مشخص شد اولین آزمون‌شان تربیت معلم است؛ اگر کسی تربیت معلم قبول نشود مهندس و پزشک می‌شود.

حیدری تصریح کرد: در حقیقت شاهدیم که تربیت معلمی را که با آن همه زحمت در زمان جنگ به وجود آمد و شهید رجایی و باهنر برای ایجاد آن به میدان آمدند، به تدریج تعطیل شد که این را مصیبت بزرگی می‌دانم و یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات آقای نجفی در دوره وزارتشان است.

* آیا مواضع سیاسی آقای نجفی برای آموزش و پرورش مناسب است؟

حیدری به مواضع سیاسی و اعتقادی آقای نجفی نیز اشاره کرد و گفت: آیا مواضع حزب کارگزاران برای آموزش و پرورش مناسب است؟

وی به بحث فعالیت‌های اقتصادی که آقای نجفی برای آموزش و پرورش انجام داده بود نیز اشاره کرد و افزود: در زمان وی مجلس و دولت در بحث پرداخت حقوق کارکنان دولت وارد شدند و تغییراتی دادند که وضع موجود را تغییر داد ولی به حد مطلوب نرسید.

وی ادامه داد: شما حقوق یک فرد لیسانس در آموزش و پرورش را با یک لیسانس فنی در وزارتخانه دیگر مقایسه کنید ببینید چقدر تفاوت دارد و مشاهده می‌کنید که هنوز خیلی فاصله هست البته قدم‌هایی برداشته شد.

* آقای نجفی عملاً 16 سال در آموزش و پرورش نیست

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در حال حاضر در سال 92 هستیم و باید وزیری متناسب با این مقطع زمانی انتخاب شود نه مقطع سال 70.

وی با بیان اینکه آقای نجفی عملاً 16 سال در آموزش و پرورش نیست، گفت: تحولات گسترده‌ای در آموزش و پرورش صورت گرفته است که وی در جریان آنها قرار ندارد.

حیدری به انتخاب آقای نجفی در دوره قبل به عنوان وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد و بیان داشت: انتخاب آقای در آن زمان هم برای خیلی‌ها تعجب آور بود؛ بنده در آن زمان در شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش بودم و همه تعجب می‌کردند که چرا با وجود نیروی متخصص از درون آموزش و پرورش، فردی باید از بیرون انتخاب شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها