امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33156
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۳
تعداد بازدید: 56
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، ده‌ها هزار تن از مخالفان تونسی دیروز با تظاهرات مقابل مقر مجلس ملی موسسان در پایتخت این کشور خواستار انحلال ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، ده‌ها هزار تن از مخالفان تونسی دیروز با تظاهرات مقابل مقر مجلس ملی موسسان در پایتخت این کشور خواستار انحلال مجلس و دولتی شدند که رهبری آن را جنبش اسلام گرای النهضه برعهده دارد.

این در حالی است که رئیس مجلس تونس نیز از تعلیق جلسات مجلس تا زمان حل بحران سیاسی این کشور خبر داد که پس از ترور محمد البراهمی، نماینده چپ گرای این کشور بروز یافته است.

رسانه‌های تونسی شمار شرکت کنندگان در این تظاهرات را بین 100 تا 200 هزار نفر خواندند.

ناظران این تظاهرات را بزرگترین در نوع خود علیه دولت اسلام گراها در تونس دانستند.

مصطفی بن جعفر، رئیس مجلس موسسان تونس و دبیر کل حزب التکتل، یکی از شرکای سکولار در ائتلاف حاکم تونس اعلام کرد که جلسات مجلس تا زمانی نامعلوم به تعویق افتاده است.

بن جعفر خطاب به مردم تونس گفت: وظیفه خود می‌دانم که در شرایط کنونی تا زمان برگزاری گفت‌وگو بین گروه‌های سیاسی فعالیت‌های مجلس را معلق کنم و تنها هدف من تونس و تضمین امنیت روند انتقال دموکراسی در آن است.

تظاهرات کنندگان در مقابل مجلس که شمار زیادی از آنها را زنان شامل می‌شدند شعارهایی از قبیل «ملت خواهان سرنگونی نظام است» و یا شعارهایی علیه النهضه و رهبران آن سر می‌دادند.

این در حالی است که دیروز علی العریض، نخست وزیر تونس و از رهبران النهضه طی نطقی مقابل مجلس موسسان تونس تاکید کرد: زیادی تحرک‌ها و تجمع‌ها موجب ایجاد خلل در کار دستگاه امنیتی است زیرا اینگونه نیروهای امنیتی در جایی که باید باشند نیستند، آنها اکنون وقت خود را باید بر مبارزه با تروریسم متمرکز کنند.

شنبه گذشته نیز ده‌ها هزار تن از طرفداران دولت در مقابل مقر نخست وزیری در مرکز پایتخت تونس تظاهرات کردند.

از سوی دیگر لطفی بن جدو، وزیر کشور تونس دیروز سه شنبه اعلام کرد که دستگاه امنیتی تونس 46 تن از اعضای گروه موسوم به عقبه بن نافع وابسته به القاعده در مغرب عربی را دستگیر و 58 تن دیگر از این گروه که 13 تن از آنها خارجی هستند تحت تعقیب قرار داده است.

برخی افراد این گروه تروریستی در کوهستان‌های الشعانبی در استان القصرین در مرکز غرب تونس نزدیک مرز با الجزایر مخفی شده‌اند.

وزیر کشور تونس دیروز در جلسه علنی مجلس که برای استیضاح دولت در قضیه اوضاع امنیتی در این کشور برگزار شد گفت: از 46 فرد دستگیر شده پنج تن از آنها از شاخه نظامی گروه عقبه بن نافع و از خطرناک ترین تروریست‌ها هستند و 14 تن هم از آنها حمایت تدارکاتی و مالی می‌کردند.

وی توضیح داد: 9 تن از آنان در کوهستان‌های الشعانبی دستگیر شدند و آنها اسامی برخی اعضای گروه عقبه بن نافع را در اختیار دستگاه امنیتی قرار دادند.

علی العریض نخست وزیر تونس پیش از این گفته بود که گروه عقبه بن نافع به دنبال ایجاد یک پایگاه نظامی در کوه‌های القصرین تونس است تا در آنجا نیروها را برای انجام اقدامات خرابکارانه و هدف گرفتن نهادهای امنیتی در تونس و یا کشورهای منطقه آماده کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها