امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۴:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33168
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۴
تعداد بازدید: 167
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهناز سعیدحسینی: «درخت سوخته در باران» یک حرف نو است و یک نگاه تازه. عاشقانه‌هایی روان که یاد و خاطره ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهناز سعیدحسینی: «درخت سوخته در باران» یک حرف نو است و یک نگاه تازه. عاشقانه‌هایی روان که یاد و خاطره عاشقانه‌های احمد عزیزی را در دل تازه می‌کند. عاشقانه‌هایی که میان انبوه غزل‌های عاشقانه و کتاب‌های شاعران جوان که غالبا زبان شبیه به هم پیدا کرده‌اند و تقریبا واژه‌هایشان در یک سمت و سو پیچ تاب می‌خورد واقعا حرف نویی برای گفتن دارد و زیبایی آن وقتی دو چندان می‌شود که بدانیم این برداشتی است از کلام معجزه آسای معصوم  (ع) که بیش از هزار سال پیش بیان شده است.

واژه‌های ناصر حامدی در این گزارش منظوم از دعای ابوحمزه ثمالی با اینکه ترکیبی هستند هم از کلمات محزون و هم عاشقانه‌هایی موزون، چنان خواننده را به وجد می‌آورند و چنان زبان شیوایی دارند برای گفت‌وگوی عاشقانه با محبوب که مانند دعاهای وارده برای گفت‌وگو و راز و نیاز با خداوند زیر لب خواندن و حتی بلند خواندن آنها خیلی بیشتر از دنبال کردن واژه‌ها با چشم، به دل می‌نشیند.

اشعار این کتاب جیبی زیر زبان مخاطبش مزه می‌کند و در گوش خوش آهنگ است و به دل می‌نشیند، چون خیلی ساده و روان با خداوند به عنوان یک محبوب مهربان، یک معشوق بی‌نیاز و یک بخشنده سخاوتمند سخن می‌گوید و خواننده به راحتی و با استفاده از این کلمات بی تکلف از حالش می‌گوید و با خداوند درد ودل می‌کند.

این کتاب صدایی نو است چون منبع غنی و پشتوانه محکمی چون دعای ابوحمزه ثمالی دارد و شاعرش تنها این دعا را به زبان شعر برنگردانده بلکه دریافت‌های شاعرانه خود را در ارتباط با خداوند، با مهارت و هنرمندی تمام منظوم کرده است.

این مجموعه زبانی دارد که در قالب کلمات به خواننده روی نشان می‌دهد و کاملا  مشخص است که شاعرش برای سرودن خود را به تکلف نینداخته تا صرفا شعری بگوید و کارنامه‌ای در اشعار توحیدی از خود به جای بگذارد، بلکه یک دستی اشعار و زبان بلیغ واژه‌ها نشان می‌دهد که اشعار در جان شاعر جوشیده‌اند و بر زبانش روان شده‌اند. البته در یک دعای عاشقانه و یک گفت‌وگوی صمیمی با محبوب انتظاری جز این هم نمی‌رود؛ تکلفی نیست و صمیمیت در نهایتش وجود دارد.

مثنوی‌هایی این کتاب از سوی دیگر خواننده را به یاد احمد عزیزی می‌اندازد؛ مثنوی‌هایی جاندار با ترکیب‌های نو و غافلگیرکننده که با زبانی بسیار ساده و صمیمی او را با خود همراه می‌کند. در عین حال این اشعار چنان روان و نزدیک به ذهن و دل مخاطب هستند که گاهی عده‌ای گمان سادگی بر این اشعار می‌برند. در حالی که این سادگی نیست، روانی طبع شاعر و تسلط بی‌نظیرش به کلمات است که آسان فهم و زیبا شعر می‌گوید و اتفاقا چون شعرش از دل برآمده لاجرم بر دل هم می‌نشیند.

مثلا وقتی شاعر در وصف جمله «الی من یذهب العبد الی مولاه» یعنی خدایا بنده جز مولا پناهگاهی ندارد، می‌سراید:

بهارا حال زارم را بگویم؟

دل بی‌برگ و بارم را بگویم؟

بخوانم سطری از دلتنگی‌ام را؟

گلوی بی‌قرارم را بگویم؟

تو با حال غریبان آشنایی

دل دور از دیارم را بگویم؟

بگویم تشت من افتاده از بام؟

خطای بی‌شمارم را بگویم؟

چنان مرغی که پشت میله مانده

پر وبال دچارم را بگویم؟

آنقدر دستان خالیش در دعا، دلتنگی و بی‌قراری‌ و بی‌پناهی‌اش را زیبا روایت می‌کند که مخاطب چاره‌ای جز هماهنگی و هم سازی با این اشعار ندارد.

یا وقتی در وصف «یا سیدی ان وکلتنی الی نفسی هلکت» یعنی سرور من! اگر مرا به حال خودم رها کنی می‌میرم، می‌سراید:

خدایا شعرم از تو، شورم از تو

هوای گریه دارم، دورم از تو

به سویت می‌گریزم گرم و بی‌تاب

مرا دریاب، آه ای یار، دریاب

به سویت می‌گریزم یاری‌ام کن

به اقیانوس مهرت جاری‌ام کن

گره از کار من واکن خدایا

مدارا کن، مدارا کن، خدایا...

آنقدر این زبان، زبان حال همه است و این نیایش صمیمی که بعید است کسی آن را بخواند و ارتباط برقرار نکند.

شاعر در این مجموعه با دنیا بیگانه است، دنیایی که دنیای درختان بی‌ریشه، علف‌های هرز، چراغ‌های خاموش، دل‌های مفلوک، لب‌های بی‌ذکر و پیشانی‌های تب دار است...

او آن قدر در گفت‌وگو با محبوب اصرار می‌کند و از او درباره مهربانی‌هایش سخن می‌گوید و طلب عفو می‌کند که انگار دستی می‌آید و پنجره‌های خانه دل را یکی یکی باز می‌کند، پریشانی‌ها را می‌گیرد و دل‌ را آب و جارو می‌کند.

به همین دلیل است که زبان زیبای این مجموعه وسیله مناسبی است که به شما کمک می‌کند نه تنها در ماه رمضان بلکه در هر ماه دیگر سال و در هر فضایی که خواستید اشعار عاشقانه، حال مناجات و درد و دل را برایتان فراهم کند، خداوند محبوبتان را عاشقانه‌تر صدا کنید و از دلتنگی‌هایتان بکاهید.

انتشارات نیستان این کتاب را 87 صفحه با قیمت 3 هزار تومان منتشر کرده است و علاقه مندان برای تهیه کتاب می‌توانند با شماره‌های 22612443-5 تماس بگیرند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها