امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33218
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 201
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمال شفیعی داور این دوره از جشنواره شعر داستان جوان سوره در خصوص ضرورت افزودن بخش «شعر» و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمال شفیعی داور این دوره از جشنواره شعر داستان جوان سوره در خصوص ضرورت افزودن بخش «شعر» و «داستان» کودک و نوجوان به این جشنواره گفت: از دو سال گذشته پیشنهادی را به مرحوم امیرحسین فردی در خصوص گنجاندن بخش شعر و داستان به این جشنواره دادم و خوشبختانه مورد قبول ایشان واقع شد.

وی ادامه داد: ما سعی کردیم در جشنواره شعر و داستان جوان سوره و جشنواره شعر انقلاب بخش کودک و نوجوان را بگنجانیم که خوشبختانه طی این دو سال آثار بسیار ارزشمندی از سوی شاعران و نویسندگان جوان برای دبیرخانه جشنواره‌ها ارسال شده و سال به سال شاهد آثار بیشتری هم به لحاظ تنوع آثار و هم به لحاظ سطح کیفی و غنای فکری در این جشنواره‌ها هستیم.

این شاعر کشورمان یکی از ویژگی‌های مهم شعرهای کودک و نوجوان در این دوره را رشد کیفی و تنوع مضامین ذکر کرد و گفت: خوشبختانه امسال شاعران در مضامین شعری خود با نگاه خاص‌تری اشعار خود را بیان کرده‌اند و در واقع کلکسیونی از آثار در حوزه شعر پس از نیما و شعر کلاسیک به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که جای تشکر دارد.

وی از دیگر ویژگی‌های شعرهای کودکان و نوجوانان در جشنواره یازدهم را رشد آثار در قالب‌های مختلف شعری و سطح بندی اشعار ذکر کرد و گفت: امسال خوشبختانه شاعران کودک و نوجوان در تمام قالب‌ها اشعاری را ارائه داده بودند و سطح آثار از شعر «نونهال»، «کودک» و «نوجوان» را شاهد بودیم که امسال شاعران حتی در بخش ترانه و سرود نیز آثار بسیار ارزشمندی را ارائه کرده بودند.

این داور جشنواره، طبع آزمایی شاعران بزرگسال در حوزه کودک و نوجوان را یکی دیگر از ویژگی‌های این دوره از جشنواره برشمرد و ادامه داد: یکی از ویژگی‌هایی که این دوره از جشنواره شعر و داستان جوان سوره داشته است این است که بسیاری از شاعرانی که در حوزه بزرگسال شعر می‌سرودند امسال به جمع شاعران کودک و نوجوان پیوسته بودند و طبع آزمایی کردند ولی از ایراداتی که اشعار این گروه داشت، بکار بردن اندیشه‌های بزرگسالانه و استفاده از کلماتی که کاربردی برای دایره لغات کودک و نوجوان نداشته است.

استفاده از فضاهایی که کودکان تجربه نکرده‌اند از دیگر ایرادات شاعران حوزه بزرگسال بود که امسال به جمع شاعران کودک و نوجوان پیوسته بودند و امیدواریم مشکلات آنان با حضور در کارگاه‌های آموزشی در مراسم اختتامیه برطرف گردد تا برای سال‌های آتی آثار بهتری را ارائه دهند.

این شاعر کشورمان افتتاح دفتر ادبیات کودک و نوجوان و حوزه هنری کودک و نوجوان را اهتمام ویژه حوزه هنری به ادبیات کودک و نوجوان ذکر کرد و در ادامه گفت: امسال در ولادت امام حسن مجتبی (ع) وقتی شاعران در محضر مقام عظمای ولایت بودند ایشان اهتمام ویژه‌ای به ادبیات کودک و نوجوان داشتند و ان‌شاء الله حوزه هنری و سایر مراکز فرهنگی نگاه ویژه‌ای به این نوع ادبیات خواهند داشت.

شفیعی تولید آثار در حوزه کودک و نوجوان را پشتوانه‌ای غنی برای ادبیات کودک و نوجوان ذکر کرد و گفت: خوشبختانه حوزه هنری با راه اندازی دفتر ادبیات کودک و نوجوان و نیز حوزه هنری کودک و نوجوان فکر می‌کنم بار سنگینی از این ادبیات را به دوش خواهد کشید و ان‌شاء الله این یک اتفاق مبارکی برای مردم عزیزمان باشد.

وی از مهمترین ملاک و معیارهای داوران در بخش «شعر» کودک و نوجوان را آموزش درست زبان برای گروه سنی کودک و نوجوان را ذکرکرد و گفت: یک شاعر کودک و نوجوان باید بتواند در لایه‌های پنهانی، زبان درست را به کودک و نوجوان آموزش دهد و شعرکودک باید حاوی پیام مفید و پنهان در لایه های زبانی باشد.

این شاعر ادامه داد: یک شاعر کودک و نوجوان باید بتواند زبان سالم و معیار را به کودکان و نوجوانان که شعر برای آنان می‌گوید آموزش دهد.

وی تکنیک‌های شاعرانه ادبیات کودک و نوجوان، پرهیز از خزانه لغات خاص ادبیات بزرگسال را از دیگر معیارها و ملاک‌های داوری در بخش شعر کودک و نوجوان این دوره ازجشنواره سوره ذکر کرد.

این شاعرکشورمان در حال حاضر وضعیت ادبیات کودک و نوجوان کشور خصوصا شعر را خوب ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر ادبیات به طور عام و شعر به طور خاص برای گروه سنی کودک و نوجوان از سوی مراکز فرهنگی چون؛ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، حوزه هنری و سایر نهاد ها و سازمان‌ها که این ضرورت را احساس کرده‌اند توجه ویژه‌ای می‌شود و آثارخوبی دراین حوزه درحال خلق شدن است.

این هنرمند یکی ازمشکلات کتاب های کودک و نوجوان را گیشه پسند بودن و درآمد زایی برای برخی ازناشران غیرحرفه‌ای ذکر کرد وگفت: در حال حاضر برخی آثار به صورت گیشه پسند درآمده و این آثار توسط ناشران غیرحرفه‌ای به چاپ می‌رسند که این کتاب‌ها نه تنها فایده‌ای برای قشر کودک و نوجوان ما ندارند بلکه موجب آسیب رساندن جدی به ادبیات کودک و نوجوان خواهد شد.

وی از دیگر مشکلات کتاب‌های کودک و نوجوان کشورمان را کپی رایت برخی آثار خارجی و ترجمه ضعیف آنها که لطمات بسیار زیادی به ادبیات کودک و نوجوان را وارد کرده ذکر کرد.

این شاعر کودک و نوجوان کشورمان یکی از موارد نهادینه کردن ادبیات کودک و نوجوان را آموزش خانواده‌ها برای انتخاب آثار خوب برای این گروه سنی ذکر کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که خانواده‌ها دارند، عدم شناخت آنان برای خرید کتاب‌های خوب است و فکر می‌کنند هرکتابی که برای کودک و نوجوان به چاپ می‌رسد کتاب مناسبی برای آنان است .

وی ادامه داد: خانواده‌ها باید سعی کنند که کتاب‌های خوب کودکان و نوجوانان را از ناشران معتبر مثل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حوزه هنری، نشر بنفشه، نشر قدیانی و برخی دیگر از ناشران حرفه‌ای که کارشناسانی برای انتخاب آثارخوب کودکان و نوجوانان دارند و یا آثارخوب را غربالگری می‌کنند برای خرید انتخاب کنند تا آثار مورد استفاده کودکانشان از یک استاندارد لازم برخوردار باشند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار