امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۵:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33219
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۰
تعداد بازدید: 357
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «خالد ابراهیم عماره»، حافظ منافع مصر در تهران همزمان با اوج گرفتن با آرامی‌ها در مصر به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «خالد ابراهیم عماره»، حافظ منافع مصر در تهران همزمان با اوج گرفتن با آرامی‌ها در مصر به گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه‌های مختلف نشسته و ضمن تشریح شرایط موجود، به دفاع از عملکرد شورای نظامی در عزل محمد مرسی رئیس جمهور مصر پرداخت که بخش اول این گفت‌وگو در ذیل آمده است:

ابراهیم عماره با اشاره به اینکه تحولات 30 ژوئن که برکناری محمد مرسی منتهی شد، مطالبه‌ای مردمی است، تصریح کرد که انقلاب مصر در مسیری اشتباه قرار گرفته بود.

وی اقداماتی چون تصویب قانون اساسی با مشارکت 20 درصدی را نمونه‌ای از اشتباهات دولت اخوان المسلمین دانست و افزود: جنبش «تمرد» همانند جنبش «الکفایه» در دهه 90 (زمان مبارک) جنبشی قوی بود که در نتیجه اشتباهات محمد مرسی شکل گرفت.

رئیس دفتر حافظ منافع مصر در تهران در ادامه اظهار داشت: زمانی که فردی به سمت ریاست جمهوری می‌رسد باید فراجناحی باشد نه اینکه فقط در راستای اهداف حزب خودش عمل کند.

وی افزود: مرسی 51 درصد آرا را به دست آورد ولی رئیس‌جمهور همه مصر شد حتی برای کسانی که وی را انتخاب نکرده‌اند، در ایران هم همینطور است و آقای روحانی الان رئیس جمهور همه ایران است.

رئیس دفتر حافظ منافع مصر در ایران ابراز داشت که محمد مرسی به خواست ملی برای ایجاد یک حکومت و دولت مدرن احترام نگذاشت و از این رو مردم مصر با آن تعداد زیاد در خیابان حضور یافت تا نارضایتی خود را نشان دهد.

عماره با بیان اینکه خواسته معترضان مصری در 30 ژوئن انتخابات زودهنگام بود، تصریح کرد که دولت محمد مرسی تمام این مطالبات را رد کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا معارضان به گفت‌وگو تمایل داشتند گفت: رهبران معارضان از جمله محمد البرادعی با رئیس‌جمهور گفت‌وگو داشتند ولی این را باید گفت که مردمی که در 30 ژوئن تظاهرات کردند اعضای جبهه «نجات ملی» نبودند بلکه ملت مصر بودند.

حافظ منافع مصر در تهران در ادامه این گفت‌وگو ابراز داشت که هر کس در آینده در مصر حکومت کند باید بداند که مردم بازی با اراده ملی را نمی‌پذیرند، مردم مرسی را برای تحقق اهداف انقلاب انتخاب کرده بودند ولی کسی چنین چیزی را مشاهده نکرد و از این رو به خیابان آمدند تا دوباره امور را به دست بگیرند.

وی درباره نقش ارتش در تحولات اخیر، گفت که ارتش مصر پشت سر مطالبات مردم قرار گرفت همانگونه که در قانون اساسی آمده وظیفه حمایت از اراده ملی را دارد.

عماره با اشاره به اینکه ارتش مصر از حاکمان حمایت نکرده است، اظهار داشت: در زمان حسنی مبارک هم ارتش حمایتی از وی نکرد و این حرفی غیرمنطقی است که بگوییم «کودتایی علیه مشروعیت» شده است.

عماره گفت: اخوان المسلمین در گذشته می‌گفت مشروعیت را مردم تعیین می‌کنند و حالا مردم دوباره خودشان برای مشروعیت و اصلاح مسیر انقلاب تظاهرات می‌کنند.

حافظ منافع مصر در ایران با اشاره به اینکه گروه‌های اسلامگرا خارج از مرحله انتقالی نیستند، افزود: نمونه این مسئله حضور حزب النور در روند انتقالی است.

وی با بیان اینکه شکست اخوان شکست اسلام سیاسی نیست، گفت: این مسئله کاملا رد می‌شود، مردم مصر از هزاران سال قبل تفکر دینی داشتند و هویت دینی امری اساسی در تکوین ملت و تاریخ مصر بوده است.

خالد عماره ابراز داشت: ملت مصر هرگز به سمت تندروی نرفته است، آنها تمایلی به ورود به فتنه‌ داخلی یا فتنه منطقه‌ای شیعه و سنی ندارد، این مباحث را مردم رد می‌کنند. کسانی که به دنبال وارد کردن ملت مصر به جنگ شیعه و سنی هستند به واقع ملت مصر را نمی‌شناسند آنها می‌خواهند خودشان را تحمیل کنند.

وی تصریح کرد که اسلام در قلب مصری‌هاست و کسی که از حذف شدن آن سخن بگوید، حرفی ناآگاهانه زده است و می‌خواهد از اسلام برای رسیدن به اهداف سیاسی بهره بگیرد.

حافظ منافع مصر گفت: اموری همچون عدالت اجتماعی، آزادی و کرامت با اسلام منافاتی ندارد و مردم مصر با اموری چون مماشات با مفسدان اقتصادی مشکل دارند. مردم می‌خواهند اسلام اجرا شود آیا اسلام که قتل را بدترین چیز می‌داند قتل شیعیان و مسیحیان را می‌پذیرد. ملت مصر که بیشترین توجه را به اسلام دارند خواستار اجرای اسلام معتدل هستند که از زندگی آزادانه مردم در جامعه‌ای دموکراتیک حمایت‌ می‌کند که این بخش از هویت اسلامی است.

خالد عماره درباره اختلافات درباره قانون اساسی که در زمان محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر به تصویب رسید، تصریح کرد: قانون اساسی متاسفانه باعث کوچک شدن مردم بوده است و به جای اینکه باعث ثبات باشد و از طریق توافق گروه‌های مختلف باشد، باعث سرافکندگی مردم شد. از مدت‌ها قبل این درک که مشکلاتی در قانون است وجود دارد، ایجاد شده است. ولی این قانون اساسی بدون توافق گروه‌های اجتماعی قابل پذیرش نیست.

خالد عماره درباره موضع مصر در قبال بحران سوریه نیز گفت: همانطور که نبیل فهمی وزیر امور خارجه تاکید کردند تنها راه‌حل برای این بحران، راه‌حل سیاسی است و مصر از ایده‌ جهاد علیه سوریه حمایت نمی‌کند و هرگونه تلاش برای تجزیه یا نابودی حکومت و جامعه سوریه را رو می‌کند. مشکلاتی که امروز سوریه دارد ناشی از دخالت نظامی طرف‌های خارجی است و ما از قبل بر گزینه عقلانی حل سیاسی که ایران نیز از آن حمایت کرده است تاکید داشتیم.

وی درباره آینده روابط مصر با حماس هم گفت: مصر خواستار روابط طبیعی با دولت غزه است، غزه فقط حماس نیست، مردم مصر روابط خانوادگی با مردم این منطقه دارند و باید گذرگاه رفح باز باشد ولی برخی اقدامات علیه امنیت ملی ما است و تلاش دارد مصر را به سوریه‌ای دیگر تبدیل کند و این خطای بزرگی است که دستگاه امنیتی مصر چنین اجازه‌ای نخواهد داد.

رئیس دفتر حافظ منافع مصر در ایران درباره اینکه آیا محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شد مصر پای میز محاکمه می‌رود، گفت: دولت جدید با هیچ کس به طور ویژه برخورد نمی‌کند و مطالبه مردمی اجرای قانون به شکل برابر است و همانطور که دادستان کل بیان کرده، برخی اقدامات غیرقانونی انجام شده است و از آن جمله رهبران اخوان المسلمین اشتباهاتی مرتکب شده‌اند.

خالد عماره درباره اینکه آیا مجازات مرسی در واقع انتقام گرفتن دستگاه‌ قضایی از وی به دلیل برکناری دادستان کل بوده است، پاسخ داد: محمد مرسی دادستان کل را برخلاف قانون اساسی برکنار کرد و استقلال دستگاه قضایی را خدشه‌دار کرد ولی دلیل مجازات آنها به دلیل اشتباهات در گذشته و همچنین تحریک برای اعتراضات علیه ارتش بوده است.

وی با انتقاد از سیاست‌های دولت مرسی در تقابل با ارتش، دستگاه قضایی، رسانه‌ها، نهادهای امنیتی، شیعیان و مسیحیان، آن را رویکردی جنون‌آمیز دانست.

خالد عماره در ادامه درباره اعتراضات خیابانی طرفداران اخوان‌المسلمین نیز گفت: حق تظاهرات مسالمت‌آمیز محفوظ است ولی اگر به خشونت کشیده شود، به مردم حمله‌کنند و یا رسانه‌هایی چون بی‌بی‌سی و فرانس 24 و دیگر رسانه‌ها بدون هیچ دلیل عینی از کودتا بگویند و به خشونت دعوت کنند، شرایط متفاوت خواهد بود. هیچ حکومتی در دنیا چنین چیزی را نمی‌پذیرد همانطور که دولت ترکیه اعتراضات را نپذیرفت.

وی با بیان اینکه ادامه اعتراضات مخالفان دولت موقت عامل بی‌ثباتی در مصر است، افزود: باید قبول کرد که اعتراضات مسالمت‌آمیز بخشی از عملیات سیاسی و دموکراتیک است ولی برخی از طرف‌ها شرایط تاریخی و خطرات را درک نمی‌کنند، دولت و مردم مصر خواستار خروج کسی از جریان سیاسی نیست اکنون یک مرحله انتقالی هستیم.

عماره در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه تضمینی وجود دارد که از این پس با هر اعتراض مردمی ارتش وارد عمل نشود و دولت را سرنگون نکند، گفت: ارتش برای مسالمت‌آمیز شدن اعتراضات وارد شد و الا مردم همه در خیابان حضور می‌یافتند و اهالی شهر یکدیگر را هدف قرار می‌دادند. ارتش دارای سابقه تاریخی است و حتی در دوره بعد از مبارک هم برای حفظ شورای نظامی وارد عمل نشد.

حافظ منافع مصر در تهران ابراز داشت:‌ ارتش بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی در قدرت است همیشه به دنبال منافع مردم بوده مسیری اشتباه و با سرعت بالا در حال طی شدن بود و درکی از مطالبات انقلاب نبود که همین مسئله منجر به 22 میلیون امضا مخالفان علیه دولت شد.

وی درباره اینکه باید به مرسی فرصت اصلاح داده می‌شد، اظهار داشت: بله تجربه نشان می‌دهد که خطا باید اصلاح می‌شد ولی تنها در ساعات آخر تصمیم برای اصلاح گرفته شد.

خالد عماره که در زمان محمد مرسی نیز حافظ منافع این کشور در ایران بود، درباره اشتباهات سیاست خارجی مرسی گفت: هر رئیس جمهوری با مطالبات مردمی مواجه است که اعتبار خود را از پاسخ به این مطالبات به دست می‌آورد. مهمترین مطالبه مطرح درباره سیاست خارجی، بحث مربوط به استقلال سیاست خارجی مصر است که مطالبه‌ای نشأت گرفته از انقلاب این کشور است؛ پس از آن بازگشت مصر به نقش منطقه خود به عنوان مهمترین قدرت منطقه‌ای که این دو معیار اساسی مردم برای گام برداشتن وزارت خارجه و مطالبه‌ی انقلاب 25 ژانویه است.

وی عبور از خط قرمزهای امنیت ملی را اشتباهات دولت اخوان المسلمین در مصر دانست و افزود: به نظرم در این راستا امنیت ملی مصر دارای خطوطی است که نمی‌توان از آن عبور کرد و عبور از آنها کشور را با خطرات جدی مواجه کرد، مسائلی چون امنیت سینا و امنیت آبی مصر از آن جمله‌اند که اکنون اولویت دولت جدید است و امنیت ملی کشور به آن وابسته است این مسائل به ویژه در صحرای سینا برای ارتش دارای اهمیت است که با جنگ 1973 با اسرائیل آن را پس گرفته است.

عماره درباره ادامه همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک قاهره-تل‌آویو نیز گفت: برخی از منافع را نمی‌توان منافع همه دانست، عده‌ای خواستار اخراج سفیر آمریکا هستند و برخی خواستار حضور وی، باید به مطالبه‌ای توجه کرد که مطالبه همه مردم باشد برخی روابط در راستای منافع ملی است اگر روابطی استقلال ما را تخریب نکند مشکلی در آن نیست.

حافظ منافع مصر اظهار داشت: تجربه انقلاب مصر با تجربه انقلاب اسلامی ایران متفاوت است و در مصر از روز اول انقلاب اجماع بود که باید به توافقات بین‌المللی پایبند باشیم و شرایط با دهه 50 متفاوت است. ما باید از تجربیات تاریخی استفاده کنیم، به نظرم قطع ارتباط با سوریه باعث ایجاد خشم مردم شد و ما نباید کاری کنیم که برخلاف منافع مصر باشد.

وی اظهار داشت که مسئله رود نیل باید سریع حل شود و همچنین نقش مصر در تحولات منطقه همچون سوریه باید به سرعت مورد بحث قرار گیرد.

خالد عماره با اشاره به اینکه در صورت توافق جناح‌های سیاسی و مطالبه مردمی توافقات بین‌المللی نیز قابل بازبینی است و تمام توافقات بندهایی دارند که بر اساس آن چگونگی تعدیل معاهدات بیان شده است، اظهار داشت: ولی باید در نظر داشت که این مسئله علمی است نه بحثی احساسی.

وی در پایان درباره موضع گیری دولت جدید مصر علیه ایران و متهم کردن تهران به دخالت در امور داخلی این کشور، با اشاره به برخی اظهارات مقامات ایرانی در وزارت خارجه و پارلمان تصریح کرد که این سخنان دارای مفهوم دخالت در امور داخلی مصر هستند، شما ندیدید که مصر در طی اعتراضات انتخابات یکبار اظهاراتی علیه ایران مطرح کند ما به عدم دخالت پایبند هستیم و می‌خواهیم دیگران هم دخالت نکنند که البته با سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه و علی اکبر صالحی وزیر خارجه این مشکلات اصلاح شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها