امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3322
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۱۲
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جعفر قادری نماینده مردم شیراز و سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1392 کل ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جعفر قادری نماینده مردم شیراز و سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1392 کل کشور، در جمع خبرنگاران به ارائه گزارشی از آخرین مصوبات کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: در جلسه کمیسیون تلفیق مقرر شد یک بند قانون بودجه سال 90 در بودجه 92 تکرار شود و به موجب آن به وزارت نفت اجازه داده شد گازهای تولیدی همراه با نفت را بر مبنای یک سوم قیمت گاز طبیعی تصفیه شده به فروش برساند.

وی افزود: همچنین در یک بند الحاقی به وزارتخانه‌های نفت و نیرو اجازه داده شد از طریق قراردادهای بیع متقابل نسبت به کاهش تلفات توزیع آب و برق اقدام کنند؛ بند 4 لایحه پیشنهادی دولت نیز با موافقت اعضای کمیسیون تلفیق حل شد که در آن آمده بود، درآمدهای مازاد بر سقف بودجه به نسبت 25 درصد برای جبران عدم تحقق درآمدهای دولت و 75 درصد برای طرح‌های تملک‌دارایی اختصاص یابد و استدلال اعضای کمیسیون تلفیق این بود که این بند بودجه را بی‌سقف می‌کند.

سخنگوی کمیسیون لایحه بودجه 92 در بخشی از سخنانش تصریح کرد: بند 5 قانون بودجه سال 91 نیز که درباره درآمدهای ریالی صندوق توسعه ملی بود مجددا به تصویب رسید تا در قانون بودجه 92 نیز تکرار شود. بدین ترتیب که منابعی که در سال 92 به صندوق توسعه ملی واریز شود، 10 درصد از این منابع برای صنعت، 10 درصد برای بخش کشاورزی و حداقل 2 میلیارد دلار برای قطار شهری کلانشهرها (مترو)، 15 درصد از منابع ارزی برای طرح‌های منابع نفت و گاز با اولویت میادین مشترک و 5 درصد برای خرید هواپیما اختصاص یابد، همچنین دولت پیشنهاد داده بود که بخشی از منابع صندوق توسعه ملی  به شرکت‌های ایدرو و ایمیدرو اختصاص یابد که به دلیل مغایرت این بند با قانون برنامه پنجم، با موافقت اعضای تلفیق حذف شد.

قادری خاطرنشان کرد: دولت پیشنهاد داده بود برای اتمام طرح‌های نیمه تمام می‌توان از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کرد که این بند حذف شد و استدلال اعضای کمیسیون تلفیق این بود که هم اکنون هیچ منعی برای این موضوع وجود ندارد و دولت می‌تواند از منابع این صندوق برای طرح‌های نیمه تمام استفاده کند.

وی تصریح کرد: همچنین به بانک مرکزی اجازه داده شد 3 میلیارد و 500 میلیون دلار نزد بانک‌های تخصصی سپرده گذاری کند که این رقم در صورت تصویب نهایی بخش هزینه‌های بودجه 92 صرف سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خواهد شد.

نماینده شیراز یادآور شد: دولت پیش‌بینی کرده بود 5 هزار و 500 میلیارد تومان برای خرید گندم از محل منابع داخلی بانک‌ها و بانک مرکزی در اختیار شرکت بازرگانی قرار گیرد که این رقم با مصوبه تلفیق به 7 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 در بخش پایانی سخنانش متذکر شد: طبق مصوبه امروز کمیسیون مقرر شد از محل مازاد درآمدهای ارزی بعد از واریز سهم صندوق توسعه ملی و قبل از واریز به حساب ذخیره ارزی، مبلغ 5 میلیارد دلار برای تقویت بنیه دفاعی در اختیار وزارت دفاع قرار گیرد.

قادری در خاتمه در پاسخ به سؤالی درباره روند کند رسیدگی به بودجه 92 در کمیسیون تلفیق گفت: ما هنوز بخش درآمدهای بودجه 92 را به اتمام نرساندیم و در حال بررسی بند 13 از لایحه 98 بندی بودجه 92 هستیم، اگر هیئت رئیسه این تفسیر را اجازه دهد تا پس از اتمام بررسی بخش درآمدهای بودجه 92، همزمان با آن جلسات علنی مجلس تشکیل شود و کمیسیون تلفیق بعد ازظهرها تشکیل جلسات فوق‌العاده داده و بخش هزینه‌های بودجه 92 را بررسی کند، به نظر می‌رسد می‌توانیم سریع‌تر پیش برویم، صحن علنی معمولا 6 ساعت بیشتر در روز کشش برگزاری جلسات علنی را ندارد، بنابراین شاید در صورت تصویب چنین پیشنهادی، کمیسیون تلفیق بتواند بعد از ساعت 5 به مدت دو ساعت تشکیل جلسه داده و بخش هزینه‌های بودجه 92 را همزمان با بررسی بخش درآمدهای بودجه در صحن علنی، مورد رسیدگی قرار دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها