امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33264
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این اثر حاوی بیست متل و افسانه ایرانی با روایت‌های مشابه دیگر ملل است که با کتاب «گونه شناسی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این اثر حاوی بیست متل و افسانه ایرانی با روایت‌های مشابه دیگر ملل است که با کتاب «گونه شناسی قصه‌ها» مقایسه شده است. هر متل یا افسانه شامل دو تا هجده روایت مختلف است که مشخصات روایت‌ها از نام گردآورنده و راوی تا تاریخ و محل گردآوری آن ثبت شده و برخی مَتَل‌ها نیز با استفاده از دستور زبان انگلیسی است.

متل­ها، داستان­‌های کوتاه ­با مضامین لطیف و سرگرم­کننده هستند که گاه به شعر و گاه به نثر موزون برای کودکان و نوجوانان خوانده می‌‌شوند و آموزه­‌های تربیتی و اجتماعی نیز دارند.

این نغمه‌­های دلنواز، هنری است که محصول قشر خاصی از جامعه نیست و از دل تودۀ مردم برآمده است ولی در روزگار ما غبار فراموشی برآنها نشسته و گوئی دیگر کسی حال و هوای از بر کردن و خواندن آنها را برای فرزندان خود ندارد.

این اثر که مؤلف آن را به روش علمی و با چندین روایت گوناگون گردآوری و ضبط کرده است هم نیاز پژوهشگران فرهنگ عامه و هم نیاز علاقه­مندان غیرحرفه­ای را برآورده می­کند. دویدم و دویدم، موش دم بریده، کک به تنور، نداشت نداشت، شنگل و منگل، یکی بود بکی نبود، خاله سوسکه، گنجشک اشی مشی، یک بز و نیم بز، سنگ و گردو، آگنجشکک و غوزة پنبه، گنجشک و خار و پیرزن، زور دارم و زوربچه، پیرزن و قاضی، بلبل سرگشته، خروس و پادشاه، تو که ماه بلند در آسمانی، خاله قانغوزک، بزک چینی و خروس و ماکیان اسامی فصل‌های این کتاب است.

چاپ پنجم این کتاب در 355 صفحه، مصور، شمارگان یک هزار نسخه و با قیمت 130000 ریال توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان فرهنگ عامه قرار گرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها