امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۴:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33307
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 203
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "دمیتری میدویدیف" نخست وزیر روسیه در آستانه سالگرد جنگ ماه آگوست ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "دمیتری میدویدیف" نخست وزیر روسیه در آستانه سالگرد جنگ ماه آگوست (روسیه-گرجستان) در سال 2008  در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی «راستاوی» گرجستان اعلام کرد، این کشور بطور کامل به تعهدات خود در چارچوب طرح حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه در قفقاز جنوبی تحت عنوان طرح «میدویدیف-سارکوزی» عمل کرده است و به هیچ وجه خاک گرجستان را اشغال نکرده است.

میدویدیف که در  سال 2008 سمت ریاست‌جمهوری روسیه را برعهده داشت، بعد از حمله نظامی گرجستان به اوستیای جنوبی، به نیروهای حافظ صلح روسی مستقر در منطقه دستور داد تا عملیات ویژه برای مجبور کردن ارتش گرجستان برای صلح را آغاز کنند که این عملیات 5 روز بطول انجامید و نیروهای روسی بالاخره  ارتش گرجستان را مجبور به عقب نشینی نمودند. بعد از آن روسیه استقلال دو جمهوری خودمختار اوستیای جنوبی و آبخازی را به رسمیت شناخت.

نخست وزیر روسیه در این مصاحبه گفت: ما معتقدیم که نیروهای خود را بعد از پایان عملیات به مواضع قبل از آغاز جنگ باز گرداندیم و آنها بطور کامل از خاک گرجستان خارج شده‌اند. هیچ یک از نیروهای نظامی روسی در خاک گرجستان نیستند و روسیه به تمامی تعهدات خود در قبال طرح «میدویدیف-سارکوزی» عمل کرده است.

میدویدیف در مورد حضور نظامیان روس در آبخازی و اوستیای جنوبی گفت: روسیه استقلال این دو جمهوری را بعنوان کشورهایی مستقل به رسمیت شناخته است و اکنون نیز نیروهای روسی به درخواست رهبران این دو کشور و برای کمک به تامین امنیت آنها در منطقه مستقر هستند.

وی با این طرز تفکر که روسیه بخشی از خاک گرجستان را به اشغال خود در آورده مخالفت کرده و یادآور شد: این اقدام روسیه در مغایرت با هیچ یک از ضوابط بین المللی نیست و مسئله مهم برای مسکو تنها همین مسئله است.

نخست وزیر روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: امکان عضویت گرجستان در ناتو، برتری خاصی برای توسعه این کشور محسوب نشده و باعث نمی‌شود تا مشکلات گرجستان در منطقه، بویژه تیرگی روابطش با روسیه حل و فصل شود.

میدویدیف در رابطه با نظر خود نسبت به تمایل "بیدزینا ایوانیشویلی" نخست وزیر گرجستان برای سرو سامان دادن روابط با مسکو گفت: به نظر می‌رسد برخلاف برخی مقامات تفلیس، وی فردی کاملا واقع گرا است و منافع  کشور و مردم گرجستان را درک کرده و می‌داند که داشتن روابط حسنه با روسیه برای این کشور چه اندازه اهمیت دارد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها