امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33312
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عید سعید فطر که از جایگاه ویژه‌ای بین همه مسلمانان برخوردار است، در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عید سعید فطر که از جایگاه ویژه‌ای بین همه مسلمانان برخوردار است، در افغانستان با آیین‌ها و آداب خاصی گرامی داشته می‌شود.

در شهر هرات در غرب افغانستان قبل از فرا رسیدن این عید بزرگ، مردم افغانستان با خانه تکانی منازل، خرید لباس‌های نو، تهیه غذاهای مخصوص و انواع شیرینی مخصوص و... خود را برای استقبال از این روز بزرگ آماده می‌کنند.
در روز عید و قبل از بر پایی نماز عید، مردم به زیارت اهل قبور می‌روند و برای آنان از خداوند بزرگ طلب مغفرت و آمرزش می‌کنند.
با طلوع آفتاب، نماز وحدت بخش عید فطر با شکوه خاصی اقامه می‌شود و پس از آن رسم بر این است که هر خانواده‌ ضمن تهیه غذا، در منزل بزرگ خانواده جمع می‌شوند و وعده ناهار (چاشت) را در کنار بزرگ خانواده و سایر اعضای فامیل، صرف می‌کنند.
مردم افغانستان عید فطر را به مدت 3 روز جشن می‌گیرند و در این ایام با انجام سنت حسنه صله ارحام به دید و بازدید اقوام و دوستان می‌روند.
بوسیدن دست پدر، مادر و بردار بزرگ‌تر و خواهر بزرگ‌تر عمو (کاکا) دایی (ماما) از جمله سنت‌های احترام روزهای عید است که باید انجام شود و افرادی که با هم قهر هستند آشتی می‌کنند.
تهیه لباس نو پیش از عید برای عروس و داماد از طرف خانواده یک امر قطعی است که باید انجام شود.

حنا کردن دست اطفال به خصوص کودکان کوچکتر یکی دیگر ازسنت‌های مردم هرات در غرب افغانستان است که در آن با حنا بر دست کودکان نقش و نگار می‌کشند.
در ایام عید فطر بازارهای حوزه غرب افغانستان از رونق خاصی برخوردار می‌شوند؛ در هرات در 3 روز اول عید فقط مردها به دیدن یکدیگر می‌روند و جشن می‌گیرند؛ عید زنان و آغاز دید و بازدید آنان از روز چهارم شروع می‌شود و تا یک ماه ادامه دارد.

هر خانواده انواع شیرینی سنتی را در کنار شیرینی آماده در سفره خود می‌گذارند تا هنر زنان خانواده مشخص شود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار