امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33363
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 142
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه رخشانی در نشست چهارمین جشنواره رسانه‌های سلامت در وزارت بهداشت، گفت: وظیفه وزارت بهداشت ارائه خدمات است و ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه رخشانی در نشست چهارمین جشنواره رسانه‌های سلامت در وزارت بهداشت، گفت: وظیفه وزارت بهداشت ارائه خدمات است و اگر در کنار این خدمات آموزش سلامت نباشد ارتقاء سلامت انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: اتفاقی که در وزارت بهداشت افتاده، این است که مردم را به عنوان مشتری نگاه می‌کنند، نگاه بالا به پایین دارد و برای افراد فقط وزارت بهداشت است که می‌داند چه چیز خوب و چه چیز بد است.

رخشانی گفت: این نگاه قدیمی است، سالهاست که در دنیا از بین رفته و دیگر جواب نمی‌دهد، وزارت بهداشت مسئول سلامت همه مردم می‌شود. درحالی که مردم اگر در برنامه‌های سلامت شریک شوند مسئولیت فردی در مقابل سلامت پیدا می‌کنند و مردم در انتخاب روش درمانی بیماری خود با پزشک سهیم می‌شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: اگر پزشک به بیمار بگوید برای یک بیماری چقدر باید هزینه کند مردم فکر می‌کنند که باید حتماً آنرا پرداخت کنند و چاره‌ای ندارند در حالی که می‌توان با سهیم شدن در درمان بهترین روش را انتخاب کرد.

وی تصریح کرد: سالانه 700 هزار نفر در کشور به دلیل هزینه‌های بالای درمان به زیر خط فقر می‌روند بنابراین با توانمند کردن مردم و ارائه سبد سلامت می‌توانیم این هزینه‌ها را کاهش دهیم.

رخشانی گفت: یا آموزش نمی‌دهیم یا زمانی که ارائه می‌شود به گونه‌ای است که مردم نمی‌توانند آن را درک کنند و در مواقع نیاز از آن استفاده کنند.

وی گفت: مردم به طور نامشخصی سرگردانند و نمی‌دانند برای دریافت یک خدمت به کجا مراجعه کنند، آموزش جزء وظایف اصلی وزارت بهداشت است و در این زمینه با آموزش بهورزان در روستاها به خوبی عمل کرده‌ایم چون به زبان خود مردم صحبت می‌کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به راه‌اندازی دفتر ارتقاء آموزش و سلامت در سال 89 گفت: با راه‌اندازی این دفتر متوجه شدیم که از فضای دیجیتال به هیچ عنوان استفاده نکرده‌ایم به همین دلیل استفاده از تلفن همراه، فضای اینترنتی، نرم‌افزارهای رسانه‌ای و راه‌اندازی اپراتور سلامت را در دستور کار قرار دادیم.

رخشانی با اشاره به جشنواره رسانه‌های دیجیتال گفت: 80 درصد مطالب رسانه‌های دیجیتالی که سال گذشته به جشنواره ارسال شد توسط بخش خصوصی تولید شده بود و اگر بخش خصوصی را بیشتر فعال کنیم نقش آموزش موثر‌تر خواهد شد.

رخشانی گفت: در چهارمین جشنواره‌ ملی رسانه‌های سلامت محورهای رسانه‌های بیداری، شنیداری، دیجیتال، مکتوب، تبلیغات محیطی در بخش جانبی تعریف شده است، موضوعات جشنواره در مورد اولویت دادن به سبک زندگی سالم، تغذیه سالم، فعالیت بدنی، پیشگیری از استعمال دخانیات، سلامت معنوی، بهداشت فردی، سلامت روان و غیره است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه نتایج راه‌اندازی چنین ابزارهایی تا چه حد بر آگاهی مردم افزوده است گفت: ساده‌ترین اطلاعات را متأسفانه نمی‌توانیم به مردم بدهیم، اگر وزارت بهداشت یک وزارتخانه‌ای بود که به خوبی ادغام یافته بود بعد از اجرای برنامه‌ها به دنبال اثربخشی آن می‌رفتند و نتایج آن را استخراج می‌کردند.

وی ادامه داد: مشکل عمده ما این است که فقط به دنبال تحقیق ساده هستیم و موظف به پاسخگویی به پژوهش‌ها نیستیم البته نباید فراموش کرد که آموزش دیر جواب می‌دهد و مقدار اثربخشی آموزش را نمی‌توان به راحتی از سایر عوامل جدا کرد.

رخشانی از اعطای مجوز برای راه‌اندازی مراکز مشاوره آموزش و ارتقای سلامت خبرداد و گفت: این مراکز مسائل آموزش سلامت را به صورت فردی، گروهی و جمعی به مردم ارائه خواهند کرد.

وی افزود: در دنیا برای آموزش به مردم بیمه‌ها فرانشیز می‌دهند مثلاً بیمه هزینه آموزش بیمار دیابتی را می‌دهد چرا که می‌داند در صورت عدم آموزش هزینه‌ها در آینده بیشتر می‌شود.

وی گفت: در کشور آموزش همگانی نیست و مردم نمی‌توانند هزینه این آموزش را بدهند، اعطای مجوز برای مراکز مشاوره از دو هفته گذشته ابلاغ شده است البته تعرفه هزینه آن هنوز مشخص نشده اما امیدواریم هزینه‌ها به گونه‌ای شود که مردم به راحتی برای آموزش اقدام کنند.

رخشانی گفت: برای اینکه بر آموزش بر مردم نظارت کنیم این مراکز راه‌اندازی می‌شوند چرا که خیلی از آموزش‌هایی که ارائه می‌شود مورد تائید وزارت بهداشت نیست و در مقابل هزینه‌ زیادی هم از بیماران می‌گیرند؛ طبق گزارشهای رسیده متقاضی برای آموزش زیاد است اما هزینه زیادی پرداخت می‌کند.

وی گفت: آموزش موجب می‌شود تا 50 درصد از مراجعه مردم به پزشکان، 50 درصد بستری‌ها، 50 درصد مصرف دارو و 50 درصد غیبت از محل کار کاهش یابد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار