امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33369
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 110
«وائل الحلقی» نخست وزیر سوریه در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تشریح تحولات سوریه، مسئله تروریسم در ...

«وائل الحلقی» نخست وزیر سوریه در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تشریح تحولات سوریه، مسئله تروریسم در این کشور، وضعیت سلفی‌ها، آینده جنگ و برنامه‌های دولت سوریه برای پایان دادن به بحران در این کشور پرداخت.

وی با اشاره به اعزام ده‌ها هزار تروریست‌ به سوریه گفت:  می‌دانیم که شمار بالایی از تروریست‌ها از 29 کشور جهان به سوریه گسیل شده‌‌اند. تعداد این تروریست‌ها در سوریه به ده‌ها هزار تن می‌رسد. تنها از اروپا چند هزار تروریست‌ به سوریه اعزام شده‌اند. ده‌ها هزار تروریست دیگر از کشورهای عربی و کشورهای شمال آفریقا از جمله لیبی، تونس، مصر، اردن و فلسطین به سوریه ازاعزام شده‌اند.
تروریست‌ها برای تخریب به سوریه آمدند و در راس آنها افرادی از اتحادیه اروپا و عربستان هستند


نخست وزیر سوریه با بیان اینکه تروریست‌هایی از منطقه قفقاز و آسیای مرکزی از جمله افغانستان و چچن نیز به سوریه گسیل شده‌اند، تاکید کرد: به هر حال مجموعه‌هایی از تروریست‌ها به منظور تفکیک و تخریب تأسیسات زیر بنایی سوریه وارد این کشور شدند. آنها طرح‌ها و توطئه‌های کشورهای غربی و غربی را اجرا می‌کنند که در رأس آنها آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین عربستان سعودی، قطر و ترکیه قرار دارند.

وائل الحلقی با بیان اینکه اتحادیه اروپا وقتی فهمید آنچه در سوریه روی می‌دهد یک طرح اصلاح طلبانه نیست؛ خطر را احساس کرد؛ افزود: طرف اروپایی متوجه شد که ادعاهایی که درباره تحولات سوریه مطرح می‌شود عاری از صحت است و این گونه نیست که مجموعه‌هایی و در رأس آنها ارتش دست به کشتار تظاهرات کنندگان سوری می‌زنند.
اروپایی‌ها نسبت به طرح تسلیح مخالفان سوری اندکی عقب نشستند


وی افزود: وقتی اروپایی‌ها متوجه شدند تروریست‌هایی که دست به این اقدامات می‌زنند؛ دارای افکار سلفی بوده و مرتکب جنایاتی مانند کشتار، ربایش و شکنجه و خوردن قلب و جگر مردم می‌شوند؛ احساس کردند که برنامه‌های آنان (در قبال سوریه) در مسیر اشتباه به پیش می‌رود، لذا تحت تاثیر نهادهای مردمی و غیر دولتی و در رأس آنها پارلمان‌های اروپایی سعی در کنار کشیدن خود خویش از طرح‌هایی مانند مسلح کردن مخالفان کردند.

الحلقی عقب نشینی طرف اروپایی از مسلح کردن مخالفان سوری را ناشی از تشخیص اروپایی‌ها نسبت به ماهیت افراد مسلح خواند و افزود: بالاخره طرف اروپایی نسبت به طرح تسلیح مخالفان سوری شروع به عقب نشینی کرد گرچه ممکن است به طور مستقیم – برای مثال از طریق عربستان سعودی -  آنها را مسلح کرده باشند.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اعلام اروپایی‌ها مبنی بر ممنوعیت بازگشت تروریست‌‌های اعزامی به سوریه به کشورهای اروپایی گفت: این تصمیم کشورهای اروپایی به خاطر افکار تاریک تکفیری و وهابی افراد مسلح است و در صورت بازگشت به آنجا ممکن است آشوبی در جوامع اروپایی به پا کنند و عملیات تروریستی در آنجا مرتکب شوند.
سوریه امروزه با تروریسم جهانی دست و پنجه نرم می‌کند


نخست وزیر سوریه در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه «تروریسمی که امروزه در سوریه شاهد آن هستیم؛ در صورت عدم ریشه کنی چه پیامدهایی برای کشورهای منطقه دارد؟» گفت: سوریه تجربه خوبی در زمینه مبارزه با تروریسم دارد. ما از دهه 80 (قرن گذشته) تا کنون تجربه‌های تلخی از آن تروریسم و اخوان المسلمین داشتیم و توانستیم به برکت همکاری نیروهای نظامی با ملت این پدیده را ریشه کن ساخته و نسبت به آن هشدار دهیم.

وی با بیان اینکه تروریسم به ویژه بعد از انفجارهای 11 سپتامبر 2011 به پدیده‌ای جهانی تبدیل شده است؛ افزود: سوریه امروزه با تروریسم جهانی مبارزه می‌کند زیرا تروریست‌ها از همه جای جهان در سوریه جمع شده‌اند. می‌دانیم که جنگ با تروریسم ساده نیست و به ابراز و ساز و کارهایی نیاز دارد که با ابزارهای جنگ‌های نظامی و کلاسیک متفاوت است. تروریست‌ها از کانونی به کانونی دیگر و از منطقه‌ای به منطقه دیگر منتقل می‌شوند. جنگ با تروریسم جنگ چریکی است که از مشکل‌ترین جنگ‌ها به شمار می‌رود.
انتظار نداریم جنگ با تروریسم جهانی بزودی پایان یابد


الحلقی با بیان اینکه انتظار نداریم که این تروریسم به زودی ریشه کن شود، افزود: تحولات اخیر سوریه باعث شد که ملت به ضرورت همکاری و همدلی با نهادهای نظامی به منظور مبارزه با تروریسم برسد بنابراین هیچ هراسی از مبارزه با تروریسم نداریم ولی این مهم به سرعت محقق نمی‌شود زیرا جنگ با تروریسم به مدت زمان طولانی نیاز دارد. تروریست‌ها در بسیاری از مناطق سوریه حضور دارند و از منطقه‌ای به منطقه منتقل می‌شوند. سوریه تصمیم خود را گرفته و عزم خود را به منظور ریشه کنی تروریسم جزم کرده است.

نخست وزیر سوریه در ادامه این مصاحبه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه «مشکل عربستان سعودی و قطر با کشور سوریه چه بود که تمام عیار به جنگ با دمشق آمده‌اند» گفت: این دو کشور در ظاهر مستقل هستند ولی حاکمیت و قدرتی از خود ندارند؛ بلکه طرح‌‌های کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا را اجرا می‌کنند.
قطر پیشتاز دخالت در سوریه بود و موفقیتی کسب نکرد


وی افزود: با آغاز انقلاب‌های موسوم به انقلاب‌های بهار عربی در شمال آفریقا – که از تونس آغاز و به مصر و لیبی رسید- آنها گمان می‌کردند که آنچه در آن کشورها رخ داده طی چند روز و یا چند ماه در سوریه نیز رخ می‌دهد که گرفتار شدند.

الحلقی با بیان اینکه قطر پیشتاز دخالت در تحولات سوریه بود، افزود: قطر همان طور که خودشان ادعا می‌کردند، پیشتاز اقدامات به منظور سرنگونی حاکمان مستبد در کشورهای عربی بودند، آنها گمان می‌کردند که سرنوشت تحولات سوریه نیز مانند تونس، مصر و لیبی خواهد بود دمشق در برابر این تحولات‌ (ساختگی) دوام نمی‌آورد ولی دیر نپایید که با واقعیت امور در سوریه روبرو شد که از هیچ تلاشی در امداد رسانی به مخالفان و افراد مسلح و مجهز ساختن آنها و حمایت مالی و پشتیبانی لجستیکی دریغ نکردند. امروزه و بعد از گذشت ده‌ها ماه از آغاز این تحولات جعلی هیچ موفقیتی کسب نکردند.

نخست وزیر سوریه با بیان اینکه دشمنان سوریه با تمام قدرت از هیچ تلاشی برای تخریب و نابود کردن سوریه دریغ نمی‌کنند، افزود: ما با در نظر داشتن واقعیت امور و با تکیه بر ملت همه طرح‌ها و توطئه‌های آنان را نقش بر آب خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره آینده تحولات سوریه گفت: این بحران که دو عامل داخلی و خارجی دارد؛ با مشخص شدن علت‌های آن پایان خواهد یافت. ما برای هر دو عامل برنامه داریم. عامل داخلی که همان مردم سوریه هستند ما با همه گروه‌های ملت سوریه ارتباط مستمر داریم تا همه مشکلات موجود را از بین ببریم. دیدارهایی با محافل ملت سوریه داریم تا همه اصلاحات مورد نظر آنها محقق شوند.

الحلقی درباره عوامل خارجی مؤثر در تحولات سوریه گفت: بدون اراده و اقدام محافل بین‌المللی از جمله آمریکا، وکشورهای غربی و ترکیه، عربستان سعودی و قطر، معتقدم که این بحران ادامه خواهد یافت ولی همان طور که پیش از این نیز عرض کردم جنگ ما با تروریسم ادامه خواهد یافت و به یاری خداوند و با یاری ملت سوریه پیروز خواهیم شد.


روحیه بشار اسد بسیار بالاست/ در جنگ با تروریسم پیروز می‌شویم


وی با اشاره به حضور مستمر «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در مناطق درگیری در پاسخ به سئوالی درباره عدم خروج رئیس جمهور از دمشق با وجود همه درگیری‌هایی که بعضاً تا قلب دمشق پیش رفته‌اند؛ گفت: روحیه رئیس جمهور بسیار بالاست. بنده به طور روزانه با او در ارتباط هستم و از وی روحیه می‌گیرم. هنگامی که رهبر از همه سربازان پیشتاز باشد و جلوتر از همه حرکت کند؛ پیروزی قرین او خواهد بود.

نخست وزیر سوریه با اشاره به دیدار روز ارتش بشار اسد با یگان‌های ارتش که با افراد مسلح مبارزه می‌کنند، افزود: این دیدار حاوی پیامی به داخل و خارج سوریه است. به خارجی‌ها می‌گوید که در عرصه نبرد حاضر هستم و شخصاً این جنگ را فرماندهی می‌کنم و طرح و توطئه‌های شما هیچ هراسی ندارم و در همان به ملت سوریه این اطمینان را می‌دهد که در بین آنها حضور دارد و با روحیه عالی در جنگ با تروریسم به پیروزی خواهد رسید.

گفتگو از : روح الله قاسمیان

مترجم: عبدالرسول الهایی

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها