امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۸:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33380
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «دیلی‌تلگراف»، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس برای حل مناقشه اخیر در مورد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «دیلی‌تلگراف»، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس برای حل مناقشه اخیر در مورد منطقه «جبل‌الطارق» (گیبرالتار) با «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا تماس تلفنی گرفت.

منطقه جبل‌الطارق در منتهی‌الیه جنوبی اسپانیا واقع شده و دولت‌های اسپانیا و انگلیس بر سر حاکمیت بر آن اختلاف دارند. دولت محلی این منطقه اخیرا با هدف سخت کردن دسترسی ماهیگیران اسپانیایی به آب‌های جبل‌الطارق، صخره‌های مصنوعی و موانعی را در این منطقه ایجاد کرده‌اند. دولت اسپانیا هم بازرسی‌ها در مرز جبل‌الطارق را افزایش داده و تردد خودروها و افراد از مرز را با دشواری مواجه کرده است.

این منطقه از 300 سال قبل و در زمان استعمارگری بریتانیا، تحت حاکمیت انگلیس قرار گرفت. اما اسپانیا حاکمیت بریتانیا بر این منطقه را قبول ندارد. علاوه بر این، دو کشور مدت‌هاست بر سر نحوه استفاده از ذخایر دریایی این منطقه، با هم اختلاف دارند.

دولت اسپانیا اخیرا از تصمیم خود برای وضع مالیات 50 دلاری عبور از مرز و احتمال بسته شدن مسیر تردد هوایی در این منطقه خبر داده است. «خوزه گارسیا مارگالو» وزیر خارجه اسپانیا می‌گوید این مالیات صرف جبران خسارت ماهیگیران اسپانیایی‌ای می‌شود که به دلیل احداث صخره‌های مصنوعی در «جبل‌الطارق» امکان امرار معاش را از دست داده‌اند.

دفتر نخست‌وزیری انگلیس امروز طی بیانیه‌ای اعلام کرد که راخوی در گفت‌وگوی تلفنی با کامرون وعده داده است که میزان بازرسی‌ها در مرز جبل‌الطارق را کاهش دهد. کامرون در این تماس نسبت به اوضاع در جبل‌الطارق ابراز نگرانی کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها