امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33432
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به پاسداشت شش دهه تلاش و کوشش خستگی‌ناپذیر و گران‌سنگ استاد عبدالحسین حائری در شناسایی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به پاسداشت شش دهه تلاش و کوشش خستگی‌ناپذیر و گران‌سنگ استاد عبدالحسین حائری در شناسایی و معرفی نسخ خطی و پاسداری شایسته از میراث گرانمایه‌ی ایرانی اسلامی موجود در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، «همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری» برگزار می‌شود.

محمد حیدری، دبیر اجرایی همایش با اعلام این خبر گفت: مراسم نکوداشت استاد عبدالحسین حائری، که بیش از بیست سال سابقه ریاست کتابخانه مجلس را بر عهده داشته است، سه شنبه بیست و ششم شهریور ماه در سالن شهید مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

استاد حائری بیشترین دوره فعالیت و عمر پربرکت خود را (بیش از 60 سال) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گذرانده است و در حال حاضر نیز که ایام باز نشستگی و استراحت را سپری می‌نماید، کماکان پژوهشگران و همکاران کتابخانه را از رهنمودهای ارزشمند خویش بهره‌مند می‌سازد.

وی در همان کودکی، قرآن و خواندن و نوشتن را در مکتب فراگرفت. سپس نزد پدرش، مقدمات عربی و بعضی کتاب‌های لغت و دروس مدرسه‌ای را خواند. سپس سطوح عالی فقه و اصول را تا سن نوزده سالگی به پایان رساند. بعد از آن نزد کسانی همچون آیات عظام محمد تقی خوانساری، صدرالدین صدر، محمد حجت و حسین طباطبایی بروجردی دروس خارج را گذراند و در سن 24 سالگی به درجه اجتهاد نائل شد. سپس به تهران آمد. هفده سال عضو هیئت مؤلفان لغت نامه دهخدا بود و بر چاپ چند جلد از آن نیز نظارت داشت.

حائری بیش از نیم قرن ( از سال 1331) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مشغول به خدمت بوده و نزدیک به 20 سال از این دوران را عهده‌دار سمت ریاست کتابخانه مجلس بوده است. وی صاحب نظریه «بازنویسی تاریخ علم بر اساس بازنویسی فهارس نسخ خطی» است که جایزه‌ای جهانی را نیز برای وی به ارمغان آورده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها