امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۷:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33434
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۰
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری از گردشگران داخلی در تابستان 1391 را منتشر کرد. در فصل ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری از گردشگران داخلی در تابستان 1391 را منتشر کرد.

در فصل تابستان سال 91 حدود 57 درصد خانوارهای کشور که معادل 12 میلیون و 485 هزار و 316 حدود یک سفر داشته‌اند و در مقابل حدود 43 درصد خانوار در این فصل سفری نداشته‌اند.

این گزارش حاکی است، نتایج که تعداد سفرهای داخلی در تابستان 91، 70 میلیون 871 هزار و 136 سفر انجام شده که از این تعداد، 60 درصد از سفرهای داخلی با اقامت شبانه و 40 درصد بدون اقامت شبانه بوده است.

بیشترین سفرهای با اقامت شبانه در فصل تابستان سال 1391 ، با هدف دیدار دوستان و بستگان (56 درصد) و سپس گردش و تفریح (20 درصد) و زیارت (15 درصد) انجام شده است.

از 28 میلیون 381 هزار سفر داخلی بدون اقامت شبانه در تابستان 91 ، هدف اصلی 28 درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف دیدار دوستان و بستگان، 27 درصد با هدف گردش و تفریح ، 27 درصد با هدف درمان و 11 درصد با هدف زیارت انجام شده است. 17 درصد مسافرتهای بدون اقامت شبانه با اهدافی نظیر خرید، آموزش و کسب و کار صورت گرفته است.

همانطور که مشاهده می شود، بیشترین اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شبانه خانوارها در فصل تابستان 91 ، منزل بستگان و آشنایان با 67 درصد، ویلا و آپارتمان اجاره ای با 11 درصد، و ویلا و آپارتمان شخصی با 6 درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، شهرستان‌های مشهد، تهران و قم در صدر شهرستانهای بازدید شده کشور قرار دارند.

سفرهای انجام شده، جدا از ارتباطی که با ویژگیهای اجتماعی و اقتصادی خانوارها و افراد دارند، تأثیرات اجتماعی و اقتصادی زیادی بر مناطقی که مورد بازدید گردشگران قرار می گیرند، در پی دارند. در این بخش شهرستان هایی که دارای بیشترین تعداد سفر بوده‌اند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

از این منظر برای برنامه ریزان منطقه ایی چند متغیر اهمیت دارد. تعداد سفر انجام شده در منطقه، تعداد سفرهای بدون اقامت شبانه، تعداد سفرهای با اقامت شبانه و تعداد شبی که مسافران در منطقه اقامت داشته اند.

بررسی 20 شهرستان مهم کشور به لحاظ تعداد سفرهای انجام شده در تابستان 91 نشان می‌دهد، که شهرستانهای مشهد،‌ تهران،‌ قم، رشت، اصفهان و شیراز دارای بیشترین تعداد سفر بوده‌اند.اما توجه به این نکته ضروریست که الگوی گردشگری از لحاظ نوع سفر در این شهرها با هم متفاوت است.عمده سفرها در شهرستان های مشهد، تهران، اصفهان و شیراز از نوع سفرهای با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرهای قم و رشت از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده‌اند. 

گزارش کامل نتایج این طرح در پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز آمار ایران در دسترس است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها