امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33441
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۰
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چندی است در آستانه آغاز به کار دولت یازدهم زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت «فله‌ای» و اجباری سفرا و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چندی است در آستانه آغاز به کار دولت یازدهم زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت «فله‌ای» و اجباری سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به مرکز آن هم پیش از پایان ماموریت به گوش می‌رسد و برخی رسانه‌ها و محافل خبری از بازگشت حدود 30 تا 40 سفیر با آغاز به کار دولت جدید خبر می‌دهند.

چند سالی است که نقل و انتقال سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در فصل تابستان صورت می‌گیرد و سفرایی که مأموریتشان پایان یافته به مرکز بازگشته و سفرای تازه نفس عازم محل مأموریت می‌شوند تا سه سال عهده‌دار این سمت باشند و امسال این نقل و انتقال‌ها با آغاز به کار دولت جدید همزمان شده است.

در همین راستا خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سید عباس عراقچی سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره این شایعات سؤال کرد که وی در پاسخ با بیان اینکه قرار نیست هیچ سفیری پیش از پایان دوره مأموریت به کشور بازگردد، خاطر نشان کرد: هر سال در فصل تابستان براساس روال طبیعی اداری در وزارت امور خارجه، جابه جایی سفرا صورت می‌گیرد و با توجه به استقرار بیش از یکصد نمایندگی در خارج از کشور و دوره سه ساله مأموریت‌ها، سالانه به طور متوسط بین 30 تا 40 سفیر و رئیس نمایندگی جا به جا می‌شوند و در سال جاری نیز این کار طبق روال قبل، صورت می‌گیرد.

عراقچی با بیان اینکه بازگشت سفرایی که مأموریت آنها پایان پذیرفته با هماهنگی دفتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان و به درخواست‌ آنها انجام شده، یادآور شد: از وزارت امور خارجه خواسته شد روال معمول کار خود را انجام داده و منتظر تغییر دولت نباشد.

وی همچنین گفت: با توجه به تغییر دولت طبیعی است که اعزام جانشینان سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور بر اساس نظر وزیر امور خارجه و رئیس جمهور جدید خواهد بود و لذا بعد از انتخاب وزیر خارجه، پروسه تعیین جانشینان سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور انجام خواهد شد.

عراقچی در عین حال خاطرنشان کرد: تاریخ پایان مأموریت سفرا به گونه‌ای انتخاب شده است که بازگشت آنها بعد از استقرار دولت جدید و وزیر خارجه جدید خواهد بود، لذا دست وزیر جدید برای هرگونه تجدیدنظر در این زمینه باز خواهد بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت که در حال حاضر هیچ سفارتخانه‌ای در خارج از کشور بدون سفیر نیست.

وی همچنین یادآور شد: اگر دولت جدید نتواند جانشینان را در زمان مقتضی انتخاب کند، بدیهی است که می‌تواند ماموریت سفرای کنونی را تمدید کند تا وقفه‌ای در کار سفارتخانه‌ها ایجاد نشود.

در همین راستا خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اقدام به تهیه فهرست سفرایی کرد که مأموریتشان پایان یافته و یا در حال خاتمه است.

آلمان -  علیرضا شیخ عطار

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - علی اصغر سلطانیه

اردن -  مصطفی مصلح زاده

اسپانیا - مرتضی صفاری

استرالیا - محمود بابایی

اسلوونی - رحیم آقایی‌پور

اوکراین  - اکبر قاسمی

امارات متحده عربی - محمدرضا فیاض

برونئی  - محمدرضا حواصلی آشتیانی

بولیوی - علیرضا قزیلی

تاجیکستان - علی‌اصغر شعردوست

ترکمنستان - سید محمد موسی هاشمی گلپایگانی

چین - مهدی صفری

رومانی - بهادر امینیان

روسیه - سید محمودرضا سجادی

سوئیس - علیرضا سالاری شریف آبادی

سودان - جواد ترک آبادی

شیلی - هوشنگ ابهری

سازمان ملل - محمد خزایی

ساحل عاج - سید رضا نوبختی

عراق - حسن دانایی‌فر

عربستان - جواد رسولی محلاتی

کنسولگری در جده - مجتبی قائمی مهر

فنلاند - سید رسول موسوی

قزاقستان - قربان صیفی

کرواسی  - محسن شریف خدایی

کوبا  -  علی چگینی

لبنان - غضنفر رکن آبادی

لهستان - صمد لکی‌زاده

دفتر حافظ منافع در مصر - مجتبی امانی

نیکاراگوئه - مرتضی خلج

هلند - کاظم غریب‌آبادی

لازم به ذکر است برخی از سفرای فوق الذکر بیش از سه سال در این سمت مشغول به فعالیت بوده‌اند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها