امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33463
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 115
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در این پیام که امروز چهارشنبه (16 مرداد) از شبکه اول تلویزیون‌ رسمی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در این پیام که امروز چهارشنبه (16 مرداد) از شبکه اول تلویزیون‌ رسمی تاجیکستان پخش شد، آمده‌ است: مسلمان با پایان یک ماه روزه‌داری، هشتم آگوست (مطابق با 17 مرداد) عید سعید فطر را جشن می‌گیرند.

رحمان این عید را از جمله اعیاد مهم و اصلی در تاجیکستان دانسته و تأکید کرد که در پرتوی استقلال در بیش از 22 سال پیش، ملت تاجیک امکان مناسبی برای احیای سنت‌ها و اعتقادات گذشته و تجلیل اعیاد و مراسمات ملی و مذهبی خود را پیدا کردند.

به گفته وی، انجام فرایض ماه مبارک رمضان و برگزاری عید فطر از جمله سنت‌های قدیمی دینی و ملی مردم مسلمان تاجیک بوده که بهترین ارزش‌های انسانی همچون صبر و تحمل، نیکی و نیکوکاری، رحم و شفقت نسبت به افراد فقیر و مستمند، بخشش گناهان و انجام اعمال‌ خیر و سازنده را در خود دارد.

وی عیادت بیماران، بیان تسلیت به خانواده‌هایی که مصیبت دیده‌اند، خواندن آیاتی از قران و بخشش ثواب آن به روح گذشتگان، آرزوی سلامتی، سعادت، ثبات و آرامش در جامعه و کشور را از دیگر سنت‌های خاص و رایج ماه رمضان و عید فطر عنوان کرد.

رئیس جمهور تاجیکستان همچنین تأکید کرد که، مهمترین فضیلت این عید سعید آن است که مردم در پایان ماه رمضان و پس از انجام نماز عید با اعضای خانواده، نزدیکان و خویشاوندان گردهم آمده و خوشحالی می‌کنند.

رحمان در پایان پیام خود با تبریک این عید به همه مردم کشورش، بخت نیک، زندگی خوب و فیض و برکت را برای همه تاجیک‌ها آرزو کرد.

وی همچنین به مردم تاجیکستان توصیه کرد: ما که همگی خود را پیرو دین پاک اسلام می‌دانیم باید در روز عید و همچنین در روزهای دیگر با اندیشه و نیت نیک برای آبادانی و توسعه وطن خود تلاش کنیم.

وی قدردانی و شکر همه نعمت‌هایی را که خداوند به ‌بندگانش اعطا کرده از دیگر فضیلت‌های عید فطر برشمرد و مردم را به احترام و اکرام نسبت به همه نعمت‌های موجود و همچنین حفظ ثبات پایدار در کشور دعوت کرد.

تاجیکستان با جمعیت هشت میلیون نفری که بیش از 98 درصد آنان را مسلمانان تشکیل می‌دهند، روز پنجشنبه عید سعید فطر را تجلیل می‌کند.

روز عید سعید فطر در جدول اعیاد رسمی دولت تاجیکستان وارد شده و تعطیل رسمی می‌باشد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها