امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۶:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33465
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 127
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، وزارت خارجه ازبکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیئتی از وزارت خارجه چین به رهبری «ژانگ کونش» معاون ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، وزارت خارجه ازبکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیئتی از وزارت خارجه چین به رهبری «ژانگ کونش» معاون وزیر خارجه چین و رئیس بخش پروتکل این نهاد روز گذشته (15 مرداد) در دیدار با مقامات ازبک مسائل مربوط به برنامه بازدید رئیس جمهور چین از ازبکستان را بررسی کردند.

به گفته این منبع، در این دیدار جنبه‌های عملی آماده‌سازی سفر آتی رهبر دولت چین به ازبکستان و دیگر مسائل مربوط به روابط دوجانبه بحث و بررسی شده‌ است.

در این بیانیه همچنین تصریح شده است: در این جلسه که «ژانگ شیائو» سفیر چین در ازبکستان نیز در آن حضور داشت در مورد پیش‌نویس و طرح چند توافق‌نامه جدید همکاری میان پکن و تاشکند تبادل‌نظر شد.

به نقل از منابع رسمی، با وجود آن که زمان دقیق سفر رئیس جمهور چین به ازبکستان اعلام نشده است، اما انتظار می‌‌رود این بازدید در دهه سوم شهریورماه انجام شود.

منابع مستقل با اشاره به این که 13 سپتامبر در «بیشکک» نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برگزار می‌شود، تأکید می‌کنند که «خی جین پینگ» به احتمال قوی در حاشیه برنامه شرکت در این نشست که در پایتخت قرقیزستان و همسایه ازبکستان برگزار می‌شود در مرحله دوم بازدید خود از کشورهای منطقه، با انجام سفر رسمی وارد تاشکند ‌می‌شود.

کارشناسان روابط سیاسی و اقتصادی پکن و تاشکند را در حال توسعه تدریجی عنوان می‌کنند.

به گفته آنان، بازدید رسمی رئیس جمهور پیشین چین از تاشکند در سال 2010 که آن نیز در حاشیه نشست سران کشورهای اعضای سازمان همکاری شانگهای انجام شد و همچنین چند سفر «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان به چین، زمینه پایدار قانونی و حقوقی این روابط را ایجاد کرده است.

به گفته این کارشناسان، میان 2 کشور 170 سند همکاری به امضا رسیده که تاکنون هیچ یک از کشورهای دیگر آسیای مرکزی چنین آماری را در روابط دوجانبه خود با پکن ندارد.

آنان معتقدند: تأثیر مثبت توافقات و قراردادهای موجود در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجارتی و همچنین سرمایه‌گذاری چین در اقتصاد ملی ازبکستان را در گزارش‌های رسمی نیز می‌توان مشاهده کرد.

در همین حال، نهاد آمار ازبکستان میزان مبادلات کالا با چین در سال گذشته را با بیش از 2 درصد افزایش نسبت به سال قبل، بالاتر از 3 میلیارد دلار اعلام کرده است.

به گفته این منبع، این در حالی است که هم‌اکنون در ازبکستان 64 نمایندگی شرکت‌های چینی به طور رسمی فعال بوده و 347 کارخانه و شرکت‌های مشترک و عمدتا با سرمایه‌گذاری و حضور متخصصان چینی در بخش‌های صنایع سبک، تبدیل فراورده‌های کشاورزی و بخش عمرانی فعالیت گسترده‌ای انجام می‌دهند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها