امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3347
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۳۸
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد آیتی امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته خوابگاه‌ها در وزارت بهداشت برگزار شد افزود: هفته دوم اردیبهشت به ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد آیتی امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته خوابگاه‌ها در وزارت بهداشت برگزار شد افزود: هفته دوم اردیبهشت به عنوان هفته خوابگاه‌ها، متولیان آموزشی و دانشجویی وزارت بهداشت را برای توجه و مراقبت ویژه از محیط خوابگاه‌ها بسیج می‌کنند چرا که خوابگاه در دنیا به عنوان یکی از عناصر حاکمیتی دانشگاه‌ها مطرح است و باید در پردیس دانشگاه واقع باشد.

وی با اشاره به وجود 50 دانشگاه علوم پزشکی در کشور ادامه داد: در 2، 3 سال اخیر شاهد افزایش تعداد دانشجویان ورودی جدید بوده‌ایم به همین دلیل سرانه خوابگاه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی افت نسبتاً چشمگیری داشته و این در حالی است که سرانه هر دانشجو طبق استانداردها بین 10 تا 15 مترمربع است که در سال‌های 90 و 91 به زیر 10 متر رسیده است و این تراکم بالا مشکلاتی را ایجاد کرده است.

آیتی گفت: طبق برنامه پنجم توسعه سالانه 20 درصد خدمات رفاهی دانشجویی باید در طول 5 سال برون‌سپاری شده و به بخش خصوصی واگذار شود اما این مسئله تفسیرهای متفاوتی داشته و به همین دلیل پروژه‌های خوابگاهی در اولویت‌ قرار نگرفت و بسیاری به دنبال خوابگاه‌ها در خارج از دانشگاه رفتند که البته وزارت بهداشت به این مسئله ورود کرد.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به وجود 160 هزار دانشجوی علوم پزشکی در سراسر کشور گفت: از این تعداد 70 هزار نفر خوابگاهی هستند و به طور کلی 409 خوابگاه دانشجویی وجود دارد که 355 مورد آنها مجردی و 24 واحد متأهلی است.

* 35 درصد از خوابگاه‌های وزارت بهداشت کاربری مناسب ندارند

وی ادامه داد: با توجه به اجباری که برای افزایش خوابگاه‌های خودگردان ایجاد شد برخی از خوابگاه‌ها ساخت خوابگاهی ندارند و اکنون 35 درصد خوابگاه‌های دانشگاههای علوم پزشکی کاربری خوابگاهی ندارند.

وی با اشاره به روزشمار هفته خوابگاه‌ها گفت: امروز به عنوان اولین روز از هفته خوابگاهها به نام خوابگاه و مدیریت بهتر نامگذاری شده و به ترتیب، خوابگاه و امور فرهنگی، خوابگاه و دانشجو، خوابگاه و مشاوره، خوابگاه و ورزش، خوابگاه و شهر و همچنین خوابگاه و بهداشت فردی عناوین روزهای این هفته هستند.

* طراحی نقشه تیپ خوابگاهی

وی تصریح کرد: در تمام 50 دانشگاه علوم پزشکی واحد مشاوره دانشجویی فعال شده است. در خوابگاه‌ها اتاق مشاوره روان ایجاد شده همچنین در فضای ورزشی طبق قانون که باید هر سال 5 درصد از فعالیت فیزیکی سازمان‌ها به ارتقای ورزش همگانی اختصاص یابد به همین دلیل علاوه بر برگزاری المپیادهای ورزشی در دانشگاه نقشه تیپ خوابگاهی در نظر گرفته شده و برای 65 درصد خوابگاه‌ها سالن ورزشی، نمازخانه و اتاق‌های مشاوره پیش‌بینی شده است.

* خوابگاه‌های دختران ایرانی - اسلامی می‌شود

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت ادامه داد: قرار است خوابگاههای دختران با طراحی بومی - اسلامی به صورت دایره‌وار ایجاد شود تا در محوطه دانشگاهی وسایل ورزشی و امکانات رفاهی در نظر گرفته شود این گونه برنامه در استان‌های همدان، کاشان و اراک ایجاد شده است.

* 25 درصد اضافه بر ظرفیت، دانشجو اعلام می‌شود

آیتی در رابطه با پذیرش دانشجو گفت: از سازمان سنجش می‌خواهیم به اندازه اعلام ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی دانشجو بدهد چرا که در سال 89، حدود 25 درصد اضافه بر ظرفیت دانشجو اعلام شد و در سال 90 نیز همین تعداد اضافه بر ظرفیت داشتیم.

وی با بیان اینکه کمیسیون بهداشت و آموزش مجلس نیز با ما هم عقیده است گفت: افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو بیش از توان باعث می‌شود از نظر امکانات رفاهی، تغذیه‌ای و کمک هزینه ایاب و ذهاب به شدت تحت فشار باشیم.

وی ادامه داد: سرانه مطلوب برای هر دانشجو 14 تا 15 مترمربع است که با افزایش این ظرفیت‌ها اگر تمام سازمان‌های ملکی استیجاری و خودگردان را محاسبه کنیم سرانه 11 مترمربع می‌شود.

* سرانه خوابگاهی هر دانشجو 4 مترمربع

وی گفت: در حال حاضر در خوابگاه‌های ملکی سرانه هر دانشجو کمتر از 10 مترمربع است و اگر فرسودگی خوابگاه‌ها را نیز در نظر بگیریم به ازای هر دانشجو 4 مترمربع هم خوابگاه مطلوب نداریم و این زنگ خطری است که باید به آن توجه شود.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت نسبت استاد به دانشجو را مطلوب دانست و گفت: 160 هزار دانشجو وجود دارد و حدود 13 هزار نفر اعضای هیئت علمی تدریس می‌کنند که نسبت آنها یک به 11 است و در وزارت علوم یک به 20 است و در دانشگاه آزاد بسیار بیشتر است. با این استدلال برخی‌ها بر افزایش ظرفیت دانشجو اقدام می‌کند در حالی که دانشجویان علوم پزشکی تحصیلات تکمیلی دارند و نیاز به سهمیه و خوابگاه برایشان بیشتر است.

* تخصیص 5 میلیارد و 800 میلیون تومان برای تعمیر و تجهیز خوابگاه

وی افزود: در فروردین امسال رقم 5 میلیارد و 800 میلیون تومان برای تعمیر و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی در بین 50 دانشگاه علوم پزشکی توزیع شده و ما در حال رصد هزینه‌کرد آنها هستیم و این رقم برای تعمیرات سوختی، رنگ کردن تجهیزات ورزشی و تعمیر خرابی‌ها استفاده می‌شود.

آیتی گفت: تاکنون بحث خوابگاه‌ها و سالن‌های غذاخوری مغفول واقع شده و به همین دلیل نامه‌ای را با همکاری معاونت بهداشتی وزارت بهداشت امضا و ابلاغ کردیم تا تمام معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌ها نظارت ویژه‌ای را بر سالن‌های غذاخوری و وضعیت بهداشت خوابگاه‌ها داشته باشند و آن را با شاخص‌های بیرون ارزیابی کنند.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به کمک مجمع خیرین سلامت در در ساخت و تجهیز خوابگاه‌ها گفت: در 30 استان کشور مجمع استانی خیرین سلامت تأسیس شده است، توافقاتی صورت گرفته تا از ظرفیت خیرین سلامت در ساخت خوابگاه‌ها استفاده شود و چنانچه ریاست دانشگاه‌ها اعلام کنند که ساخت خوابگاه از اولویت‌های آنهاست این خیرین به کمک آنها می‌آیند.

آیتی ادامه داد: طی روزهای آینده جلساتی با رؤسای 3 دانشگاه علوم پزشکی تهران، بهشتی و ایران و برخی استان‌هایی که وضعیت خوابگاه‌های آنها مناسب نیست برگزار می‌شود تا با نظر خیرین نسبت به ساخت خوابگاه اقدام شود.

آیتی در مورد پیشرفت پروژه‌های خوابگاهی افزود: برخی از این خوابگاه‌ها تا 85 درصد پیشرفت داشته‌اند و برخی مانند دانشگاه علوم پزشکی اهواز خوابگاه 400 نفره برای ورودی‌های سال 91 آماده تحویل داشت اما به دلیل عدم تجهیز خوابگاه و نیاز به منابع مالی بالا به دانشجویان داده نشد و مهر 91 در خوابگاه را قفل کردند به همین دلیل 2 میلیارد تومان از رقم 5 میلیاردی فروردین به این خوابگاه داده شد و دانشجویان می‌توانند از این خوابگاه بهره بگیرند.

وی افزود: در استان یزد نیز خوابگاه 400 نفره آماده است اما برای تجهیز به منابع نیاز دارد که باید از ظرفیت خیرین استفاده شود.

* ایجاد کانون‌های دانشجویی برای برخورد با عرفان‌های کاذب و نوظهور

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت افزود: در شهرهایی که ظهور و بروز عرفان‌های کاذب و نوظهور بیشتر بوده از ظرفیت کارشناسان فرهنگی و دانشجویان استفاده کردیم و کانون‌های دانشجویی تحت عنوان عرفان‌های کاذب و نوظهور را تأسیس کردیم.

وی افزود: منابع مطالعاتی مورد نیاز را در اختیار این کانون‌ها قرار دادیم و این در حالی است که ظهور این عرفان‌ها در استان‌های مرزی بیشتر بوده است البته در برخی استان‌های غیرمرزی مانند گناباد نیز این کانون‌ها فعال شده و در حال رصد آن هستیم.

* هزینه هر وعده غذای گرم 5 هزار تومان

آیتی ادامه داد: هزینه هر وعده غذای گرم و ژتون غذایی برای دانشجویان علوم پزشکی 250 تومان تمام می‌شود در حالی که با توجه به افزایش تورم، هزینه تمام شده برای ما هر وعده 5 هزار تومان است.

وی گفت: در برخی استان‌ها مانند بوشهر هزینه هر وعده غذایی 11 هزار تومان تمام می‌شود چرا که باید از استان‌های مجاور تأمین شود.

* اجرای آیین‌نامه پوشش حرفه‌ای از اول مهر ماه

آیتی در مورد آیین‌نام رفتار و پوشش حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کشور گفت: این آیین‌نامه سال گذشته مصوب و ابلاغ شد تا از طریق آن شیوه‌نامه پوشش دانشجویان اجرا شود مسئولیت اجرایی بر عهده معاونان آموزشی و نظارت بر عهده معاونت دانشجویی بوده است.

وی افزود: برای اجرای مناسب این آیین‌نامه جلساتی برگزار شده، روش‌ها بررسی شده‌اند و از اول مهر سال آینده اجرا می‌شود.

* فعالیت سیاسی با مجوز شورای فرهنگی

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات ریاست جمهوری افرادی که تمایل به برگزاری گردهمایی‌های سیاسی در دانشگاه‌های علوم پزشکی دارند باید از شورای فرهنگی دانشگاه مجوز آن را بگیرند.

وی افزود: راهکارها و دستورالعمل‌های مربوطه مشخص شده و با برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی معتقد هستیم شاخص‌های رئیس جمهوری اصلح تبیین می‌شود و تقاضا داریم در نشست‌های دانشجویی جلساتی مباحثی مطرح شود تا نظرات کارشناسی در مورد شاخصه‌های انتخاب اصلح در اختیار جامعه قرار گیرد.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها