امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 27
۱۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 33563
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۳۳
تعداد بازدید: 168
به گزارش خبرنگار برگزاری فارس در صنعا، کشور یمن هم اکنون بیش از هر زمان دیگری در شرایط سخت و بد امنیتی به سر می‌برد، به گونه‌ای که می‌توان از آن تحت ...

به گزارش خبرنگار برگزاری فارس در صنعا، کشور یمن هم اکنون بیش از هر زمان دیگری در شرایط سخت و بد امنیتی به سر می‌برد، به گونه‌ای که می‌توان از آن تحت عنوان شرایط بی‌سابقه یاد کرد، چرا که خشونت تقریبا تمام شهرهای این کشور را فرا گرفته، به ویژه شهر «صنعا»، پایتخت این کشور که روزی نمی‌گذرد، از حوادث خشونت‌آمیز و عملیات‌های تروری که فرماندهان نظامی و امنیتی این کشور را هدف قرار داده، در امان باشد و این صرف نظر از درگیری‌های خشونت‌آمیز نظامیان معترض به انحلال گارد ریاست جمهوری با نگهبانان دفتر ریاست جمهوری است که طی روزهای اخیر در میدان «السبعین» صنعا روی داد.

اختلالات و شکاف‌های امنیتی که کشور شاهد آن است، بین عملیات ترور و ربودن افراد و همچنین درگیری‌های مسلحانه در نوسان است که آخرین نمونه آن را باید در زخمی شدن رئیس دایره اطلاعات نظامی استان «لحج» براثر شلیک آتش از سوی شماری از نظامیان به روی وی ملاحظه کرد.

افزون بر آن بسیاری از شهرهای یمن با پدیده بستن راه‌ها و مسیرها به ویژه با نزدیک شدن به «عید فطر» مواجه است که در جریان آن بسیاری از مردان و شهروندان یمنی نزد خانواده‌های خود باز می‌گردند و بالطبع نیاز مالی این افراد بیش از هر زمان دیگری نمود پیدا می‌کند. این موجب شد تا در استان «مارب» شماری از سربازان لشکر 14 زره‌پوش و 13 زره‌پوش 350 تانکر سوخت از جمله گاز و مشتقات نفتی را در کنار مقر منطقه نظامی سوم در شهر «مارب» تصرف کنند تا آن را برای ایام عید خود هزینه کنند. همچنین این اقدام را باید اعتراض نظامیان یمنی به محروم کردن ایشان از حق‌اشان جهت مشارکت در انتخابات به شمار آورد.

در همین ارتباط فرماندهان قبایل مسلح شمال صنعا، پایتخت یمن و استان مارب در شمال شرقی این کشور عملیات‌ها و اقدامات تخریبی خود علیه لوله‌های انتقال نفت و دکل‌های فشار قوی انتقال برق را ادامه می‌دهند و تهدید کرده‌اند تا تحقق مطالبات و خواسته‌هایشان به این اقدامات ادامه خواهند داد، مطالباتی که در آزادی زندانیان و استخدام آنها در موسسات و دستگاه‌های حکومتی مانند ارتش نمود پیدا می‌کند. آن هم در زمانی‌که دولت کنونی یمن بیش از هر زمان دیگری در تحقق این خواسته‌ها و مطالبات ناتوان نشان می‌دهد.

همچنین پایتخت یمن شاهد درگیری‌های مسلحانه نظامی بود که کشته شدن دو نفر از اعضای گارد ریاست جمهوری منحل یمن و نیروهای نگهبان دفتر ریاست جمهوری و زخمی شدن شماری از آنها را به دنبال داشت تا توامان با آن میدان «السبعین» شهر صنعا شاهد تجمع اعتراض‌آمیز نیروهای گارد ریاست جمهوری باشد که خواهان بهبود شرایط اوضاع معیشتی خود هستند.

همچنین استان «اب» نیز شاهد تحصن ده‌ها نیروی امنیت مرکزی و گارد ریاست جمهوری بود که مقابل استانداری «اب» تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کرده و خواستار افزایش دستمزدها و حقوق خود شده بودند. این نظامیان اقدام به بستن راه‌های منتهی به استانداری شده و مانع گشودن راه‌ها تا تحقق خواسته‌های خود شدند.

این موضوع موجب شده تا بسیاری از کارشناسان امر نسبت به اوضاع امنیتی جاری در یمن و کشیده شدن دامنه اعتراض‌ها به دستگاه‌ها و موسسات نظامی هشدار دادند، به خصوص خواسته‌های این نظامیان معترض خواسته‌های مشروع و برحقی است.

همچنین این تغییر و تحولات درحالی در یمن روی می‌دهد که هریک از کشورهای آلمان و انگلیس و فرانسه که طی روزهای یک‌شنبه و دوشنبه گذشته سفارتخانه‌های خود را در این کشور تعطیل کردند و وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اتباع این کشور در یمن نسبت به اوضاع جاری در این کشور از هرگونه تجاوز و تعدی احتمالی به ویژه در شبه جزیره العرب هشدار داد که یکی از مهمترین مراکز حضور سازمان تروریستی القاعده به شمار می‌آید.

تحلیلگران سیاسی بر این واکنش کشورهای غربی نسبت به اوضاع جاری در یمن دو تحلیل ارائه می‌دهند:

اول اینکه دولت یمن در مشارکت خود با غرب در طرح مبارزه با تروریسم با ناکامی و شکست مواجه شده و افزایش حملات هواپیماهای بدون سرنشین نتوانسته است، موفقیتی به همراه داشته باشد و ریشه تروریسم را در این کشور بخشکاند.

دوم اینکه برخی کارشناسان بر این باورند که سناریویی پشت درب‌های بسته برای یمن درحال تدوین است که با همدستی دولت وحدت ملی مردم و کشور یمن را هدف قرار داده است.

در این ارتباط «احمد مانع»، تحلیلگر امور سیاسی یمن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا گفت: چرا دولت آمریکا شجاعت بیان حقایق و ماهیت واقعی اهداف خود در منطقه عربی و اینکه دیگر یک قدرت بین الملی را ندارد؟ در حالی‌که اوباما باید اعتراف کند، درست است که آمریکا کشور آزاد و دمکراتی است، اما هرگونه طرح و برنامه دمکراتیکی را برای منطقه عربی رد می‌کند و در این راستا اقدام به حمایت از دشمنان دمکراسی از جمله سازمان تروریستی القاعده می‌کند تا منافع آمریکا همچنان در منطقه محفوظ باقی بماند.

در این راستا وزارت کشور یمن برای مقابله با ناامنی‌های جاری در کشور در آستانه عید فطر تدابیر امنیتی خاصی را اتخاذ کرده است که شامل تشدید محافظت از تاسیسات و مراکز حکومتی و دولتی و مقر گفت‌وگوی ملی است که هم اکنون در یمن جاری است.

این درحالی مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور یمن اعلام کرد که تدابیر امنیتی اتخاذ شده منافع کشورهای خارجی در تمام اشکال آن را در برمی‌گیرد. این تدابیر امنیتی شامل کمربندهای امنیتی را در برمی‌گیرد که اطراف شهرها  و استان‌های یمن و فرودگاه‌ها و بنادر این کشور را شامل می‌شود.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها